Zdroj: Martin Frič

Dvojgeneračné bývanie v Modre: Netradičné riešenie, ako rozšíriť obytný priestor, oživilo historickú pamiatku

04. 05. 2023
Zdieľať

Nezvyčajný projekt v Modre dokazuje, že aj dva výrazne odlišné domy môžu fungovať ako jeden prepojený celok. Výsledkom je dvojgeneračné bývanie. Pôvodný dom bol postavený v 19. storočí a napriek tomu, že mal narušenú statiku, podarilo sa ho ešte zachrániť. K nemu je pristavená drevostavba, ktorá sa dotýka starých mestských hradieb. Projekt vyšiel z dielne architektky Jany Konečnej.

Na začiatku bol malý dom na Hrnčiarskej ulici v Modre, ktorý si všimli dnešní majitelia a chceli si ho opraviť na bývanie. Nielen samotný dom je očarujúci, ale aj jeho bezprostredné okolie. Na malom priestore sa totiž stretávajú rôzne časové obdobia. Pôvodný dom bol pristavený k vonkajšej strane mestských hradieb zo 17. storočia. Na druhej strane hradieb, ktoré rozdeľujú parcelu, bola záhrada, ktorá kedysi patrila k židovskej synagóge.

pohľad z výšky na mesto Modra

Pristavená drevostavba sa dotýka starých mestských hradieb. Zdroj: Martin Frič

Narušená statika

Hoci pôvodný dom stál, statika nosných konštrukcií bola narušená – časť sa zrútila smerom dovnútra. Architektka Jana Konečná brala už od začiatku plánu rekonštrukcie do úvahy nielen obnovu domu, ale aj jeho rozšírenie – dostavanie nového objektu.

Prečítajte si tiež
Z rekreačnej chaty vznikol dom s nízkymi nákladmi na prevádzku. Čo urýchlilo stavbu?

Fázy obnovy a dostavby

Celý proces zahŕňal viacero dôležitých momentov. Najskôr bolo potrebné obnažiť najstaršiu hmotu mestských hradieb a ponechať všetky okolité kamenné prvky a oplotenia. Potom prišiel čas na rekonštrukciu pôvodného domu. Jej súčasťou bolo otvorenie severnej strany, vďaka čomu mohlo vzniknúť átrium s obnaženou strieľňou. Posledným, no nemenej dôležitým bodom bola dostavba domu – stodoly, ktorý autorka nazýva neviditeľným. Stojí na mieste bývalého mikve, ktoré patrilo synagóge.

 

jedálenský stôl z masívneho dreva a tehlová stena

Špeciálnu atmosféru pôvodnému domu po rekonštrukcii dávajú odhalené kamenné múry a súčasti, ktoré sa podarilo zachovať. Zdroj: Martin Frič

Tehla, drevo, kamenné múry

Umiestnenie dostavby druhého samostatného domu sa odvíjalo od mnohých faktorov vrátane osadenia jediného povoleného otvoru cez mestské hradby, ktorý vlastne prepája starý dom s novou hmotou. Celý proces projektovania a realizácie domu schvaľoval bratislavský pamiatkový úrad. Nezvyčajný projekt sa podarilo zrealizovať aj vďaka pracovníčke úradu, ktorej veľmi záležalo na tom, aby bol proces obnovy čo najčistejší a najúprimnejší. V menších krokoch to znamená, že rekonštrukcia pôvodnej stavby dodržiavala jej charakter – využívala len predpísané materiály: tehla, drevo a odkryté časti pôvodného kamenného muriva v interiéri. Všetok materiál, ktorý bolo možné použiť pri rekonštrukcii, zostal na mieste.

modrný biely interiér so žltými dverami

Súčasťou „neviditeľného“ domu sú: spoločenský priestor s kuchyňou, dve kúpeľne, dve izby a malá pracovňa – všetko v jednoduchom minimalistickom štýle. Zdroj: Martin Frič

„Neviditeľná“ stodola z dreva

Špeciálnu atmosféru pôvodnému domu po rekonštrukcii dávajú odhalené kamenné múry a súčasti, ktoré sa podarilo zachovať.

Dostavaný objekt využíva ako základný stavebný materiál drevo. Tento koncept je nenápadný a prirodzený, pripomína v minulosti častú kombináciu murovaných domov s drevenými stodolami. Drevo dominuje nielen zvonku, ale aj vo vnútri. Z okien vidíte kus histórie v podobne hradobného múru. Zo schodiska zase uvidíte panelové sídlisko, ktoré patrí k novodobejšej podobe mesta Modra.

drevené schodisko

Drevo dominuje nielen zvonku, ale aj vnútri. Zdroj: Martin Frič

Intuitívna spomienka na krajčírku

Súčasťou „neviditeľného“ domu sú: spoločenský priestor s kuchyňou, dve kúpeľne, dve izby a malá pracovňa – všetko v jednoduchom minimalistickom štýle, ktorý podporuje vnímanie špeciálnej atmosféry a prelínania rôznych časových období. V interiéri pôvodného domu po obnove figuruje starý šijací stroj, upravený ako stolík pod umývadlo. Paradoxne, v tom čase ešte architektka ani netušila, že tu roky žila vychýrená krajčírka.

kúpeľňa s okrúhlym zrkadlom

Kúpeľňa Zdroj: Martin Frič

My sme sa o tom, že v dome bývala hluchá krajčírka, dozvedeli až vtedy, keď „singerka“ už stála v kúpeľni v podobe stolíka pod umývadlo. V celom interiéri, ale aj vonku intuitívne ožívali rôzne artefakty z minulosti, ktoré chceli byť odhalené. A to odhalenie nebolo vynútené našou vedomosťou o nich. Nejakým spôsobom sa pripomenuli samy, hoci sme o nich nevedeli,“ opisuje mágiu, ktorá bola citeľná aj pri zariaďovaní domu, architektka Jana Konečná.

Prečítajte si tiež
Neveľký zásah zmenil atmosféru starého bytu na nepoznanie. Odhalili a zrenovovali trámový strop aj parkety

Domy v Modre

autor: Ing. arch. Jana Konečná

spolupráca: Martin Frič

lokalita: Modra

plocha pozemku: 201 m2

zastavaná plocha: 96,2 m2

podlahová plocha: 93,1 m2 – dom 1/ 66 m2 – dom 2

návrh: 2018 – 2019

realizácia: 2020 – 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Martin Frič

 

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba pamiatková zóna rekonštrukcia domu viacgeneračné bývanie
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia