Elegantné zladenie starožitného nábytku s modernými prvkami. Ako sa býva v byte na zámku?

10. 05. 2021
Zdieľať

Pozvanie na návštevu do zámku neprichádza každý deň, cesta do Boskovíc bola preto plná očakávania. Keď si nás na nádvorí vyzdvihla elegantná usmievavá dáma s loveckým psom po boku, bolo jasné, že nás čaká príjemne strávené popoludnie.

Do Boskovíc sa Lucie prisťahovala za manželom z Brna a až kým nemalo ich prvorodené dieťa 10 rokov, žili všetci trvalo na zámku. Potom už bolo potrebné zabezpečiť pre troch synov dopravu do škôl, a tak bolo výhodnejšie usadiť sa v Brne. V čase karantény však Božkovci znovu ocenili kúzlo rodinného sídla.

Obývačka v zámku

S Luciou Božkovou, mamou troch detí, obdivovateľkou dobrého dizajnu, podporovateľkou umenia a zámockou paňou sme toho prebrali naozaj veľa. Náš rozhovor odbočoval od moderne poňatého zámockého interiéru k všeobecným témam, ale či to už bol dizajn, architektúra, výchova detí alebo nečakané výzvy, ktorým je človek na zámku vystavený, bolo to veľmi príjemné rozprávanie. Zdroj: Miro Pochyba

Zámok je prístupný pre verejnosť a byt v jeho súkromnej časti, ktorý pôvodne využíval strýko pána Božka Bedřich so svojou ženou, je príjemnou kombináciou pôvodných kúskov a moderného dizajnu. Dispozične ho noví obyvatelia, samozrejme, veľmi meniť nemohli, takže kým sa dostanete od vchodu do obývačky, prejdete sa naozaj dlhou chodbou. Na stenách tu medzi vysokými oknami visia obrazy z rodinného majetku, ktoré sa podarilo zachrániť pred zničením či rozkradnutím v časoch socialistického Československa.

Prečítajte si tiež
Bývanie v historickom kaštieli? Pozrite sa, ako ho poňať moderne a prakticky

Z chodby sa dá vojsť len na jej začiatku do detskej izby a na konci do veľkej obývačky a do herne, ktorú chlapci s obľubou využívajú. Miestnosti sú však priechodné, takže poskytujú nekonečné možnosti na preteky a naháňačky. Keď nimi prechádzate, uvedomíte si, ako sa Lucii skvelo podarilo zachovať zámockú atmosféru, a pritom urobiť z bytu pohodlné moderné miesto.

Treba dodať, že už v čase, keď tu bývala strýkova rodina, prešiel byt rekonštrukciou pod vedením architektky a úpravy sa celkovo vydarili. Po novom však dostal jednotnejšiu farebnosť a väčšiu kuchyňu, pôvodnú izbu pre hostí s malou kuchynkou nahradila detská izba pre troch chlapcov (a takmer neobmedzený počet detských kamarátov).

Výhľad do parku z kuchyne

Dokážete si pri varení predstaviť krajší výhľad? Zeleň za vysokým oknom, krásne dekorácie, živé kvety a spokojní stravníci okolo rodinného stola.  Zdroj: Miro Pochyba

Veľký jedálenský stôl je síce zatiaľ len provizórny, no jeho originálna náhrada je už navrhnutá – v jednom zrenovovanom kuse sa prepoja historické prvky s modernými. V celom byte sú vždy čerstvé kvety v krásnych vázach od značiek, ktoré Lucia ponúka aj vo svojom internetovom obchode Le Concept.

Keď sme sa vydali na prehliadku – a výraz prehliadka je tu naozaj namieste, začali sme od veselej detskej izby, o ktorú sa delia traja chlapci. Pri jej zariaďovaní sa vychádzalo z pôvodného stavu, keď bola miestnosť horizontálne rozdelená vloženým dreveným poschodím – tu majú dnes chlapci spálňu, kde sa pohodlne vyspia aj ich návštevy. Kuchynku nahradila vstavaná skriňa, ktorá farebne ladí s otvorenou knižnicou, a k izbe patrí aj menšia kúpeľňa. 

Interiér musí vychádzať z kontextu, jeho štýl by sa mal hodiť do konkrétnej budovy. Zariadenie tohto bytu tvorí kombinácia historických a nových prvkov, pričom všetko je prepojené vďaka farbám.

Z detskej izby prechádzame do kuchyne s jedálňou. Kuchynskú linku zväčšili Lucie s manželom o ostrovček s doskou z matného skla farebne zladený s obkladom za linkou. Kúsok, na ktorý je Lucie zvlášť pyšná, je krásny a zároveň praktický kabinet, ktorý navrhol Jindřich Halabala.

Na stene visia veľké obrazy od výtvarníčky Natalie Perkof, ktorá je aj autorkou návrhu nového jedálenského stola – rozkladací oválny stôl z masívneho dreva, na ktorý už rodina netrpezlivo čaká, bude mať dosku s intarziou z rôznych druhov kameňa inšpirovanou vesmírom.

Detská izba

Detská izba je v miestnosti, ktorá predtým slúžila ako hosťovská. Pribudol v nej úložný nábytok aj originálne svietidlo, ktoré dokáže presvetliť celý priestor.  Zdroj: Miro Pochyba

Miesto na spanie pre chlapcov je na poschodí a v prípade potreby sa dá využiť aj rozkladacia pohovka, nad ktorou visia obrazy z rodinného majetku. Nechýba, samozrejme, ani pracovná zóna, na hranie je tu však stále dosť miesta. Izbu zdobia výtvarné dielka detí a niekoľko pôvodných predmetov, z ktorých zaujme napríklad veľká cestovná truhlica.

Z kuchyne postupujeme ďalej a prechádzame spálňou s veľkou kúpeľňou a šatníkom. Kúpeľňa je ukrytá za posuvnými dverami umiestnenými po oboch stranách postele a vchádza sa z nej aj do šatníka. Priestor prešiel rekonštrukciou, keď v ňom bývali predchádzajúci užívatelia bytu, no Lucie doň vniesla vlastnú farebnosť a oživila ho napríklad sklenenými dekoráciami v podobe vtáčikov nad vaňou.

Minimalistická kúpeľňa

Hlavná kúpeľňa je poňatá minimalisticky v neutrálnej farebnosti – betónovú stierku decentne dopĺňa sklo a antikorové prvky v podobe svietidiel či zaujímavých batérií. Jemné osvieženie sem vnášajú sklenené dekorácie nad vaňou. Zdroj: Miro Pochyba

Posledná komnata, ktorú si zvedavo prezeráme, je obrovská obývačka. Samozrejme, aj tu sú pôvodné zreštaurované prvky doplnené moderným dizajnom. Náš pohľad hneď upútajú dve veľké plátna na stene. Už rozoznáme, že autorkou je zaujímavá výtvarníčka Natalie Perkof. Uprostred miestnosti je pohodlné sedenie zostavené z niekoľkých modulov – rodina si rada užíva spoločné leňošenie či posedenia s priateľmi a tu na to majú naozaj dostatok priestoru.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Prečítajte si tiež
Rekonštrukcia domu z 19. storočia: Moderný interiér v historickom kostýme

V rohu stoja impozantné biele kachle. Nie sú však pôvodné, pretože zámocký inventár za socializmu z veľkej časti rozkradli. Ide o repliku, ktorú dala vyrobiť teta pána Božka. Do náprotivnej steny sú osadené dve otvorené knižnice, ktoré zaujali miesto v pôvodných priechodoch do dnešnej herne. Rovnako ako z ostatných izieb, aj odtiaľto je nádherný výhľad do zámockého parku a cez vysoké okná sem svieti popoludňajšie slnko, ktoré mení príjemný byt na ešte útulnejšie miesto.

Dlhá chodba v zámku

Dlhá chodba lemovaná vysokými oknami a pôvodnými obrazmi z rodinného majetku je nielen skvelou pretekárskou dráhou pre chlapcov, ale ako vidno, môže sa stať aj cvičiskom pre loveckého psa. Mimochodom, štvornohý člen rodiny je z plemena rakúsky krátkosrstý durič, ktoré si nemôžete zaobstarať, ak nie ste poľovník. Zdroj: Miro Pochyba

Všeobecne platí, že dobrý interiér by mal odrážať potreby a naturel jeho obyvateľov. A možno to povedať aj o tomto byte – Lucie pôsobí veľmi pokojne a vyrovnane, je prirodzená, zaujímavá a zábavná… rovnako ako jej domov.

Nikdy pritom nie je ľahké prispôsobiť svoj zámer pevne daným mantinelom, popri ktorých nenásilne presadíte svoj štýl. Ďalším orieškom, na ktorom si možno vylámať zuby, sú veľké priestory s množstvom dverí a priechodné izby, kameňom úrazu môže byť aj zladenie starožitného nábytku s modernými prvkami. Ak aj z takejto štartovacej pozície dokážete vytvoriť harmonický domov, navyše na zámku, ktorý počas svojej existencie zažil mnoho tragických okamihov, zaslúžite si rešpekt.

Prečítajte si tiež
Starý hospodársky dvor premenili na unikátne bývanie

PROFIL

Nehnuteľnosť

byt na zámku v Boskoviciach

Majitelia

Dominik a Lucia Božkovci a ich traja synovia (12, 10 a 7 rokov). Dominik je synom Terézie Mensdorff-Pouilly najmladšej dcéry grófa Alfonsa Karola a grófky Márie Mensdorff-Pouilly, ktorá sa vydala za Vladimíra Božka. S ním v roku 1968, v čase, keď čakala tretie dieťa – Dominika –, emigrovala do Kanady. Dominik sa presťahoval späť do ČR, keď po zosnulej mame zdedil so svojím bratom časť rodinného majetku v Boskoviciach. Od roku 2004 tu trvalo žije a jeho strýkovia ho menovali za konateľa rodinnej firmy MP Holding. Lucie má spolu s kamarátkou eshop Le Concept, ktorý ponúka bytové aj módne doplnky najmä od škandinávskych značiek, ale aj tvorbu českých dizajnérov. Je obdivovateľkou umenia a rada by na zámku Boskovice poskytla v budúcnosti priestory mladým výtvarníkom na výstavy a workshopy.

Text: Martina Paulová, zodpovedná redaktorka Erika Kuhnová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: byty dizajnový nábytok historické budovy historické byty lustre moderné bývanie svietidlá
Zdieľať článok

Diskusia