Pozor na tieto najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru! Odborníci vám poradia, ako sa im vyvarovať
Dirigent určuje melódiu orchestru. Interiérový dizajnér dáva atmosféru priestoru. Čo si predstaviť pod pojmom zónovanie bytu a ako nechať vyniknúť detaily? Dozviete sa v pokračovaní nášho rozhovoru s troma skúsenými dizajnérmi.
Čo zmarí celistvosť interiéru?
Byt alebo dom je jeden celok. Často chceme, aby vďaka interiérovým prvkom aj takto kompaktne pôsobil. Akými nešikovnými a neraz nevedomými zásahmi tento moment dokonale „zabijeme“?
Daniela Mazúrová:
Najlepším príkladom je sťahovanie sa do nového domu/bytu. Chceme krásny nový dizajn, ale berieme si so sebou veci, ktoré nám túto jednoliatosť narúšajú.
Niekedy je ťažšie sa tomu vyhnúť, najmä vzhľadom na financovanie celého procesu nového bývania alebo na citovú väzbu k zariadeniu z pôvodnej domácnosti. Preto by som sa držala konceptu nového bývania a nesnažila sa farebne doladiť nový interiér k staršej sedačke, ktorá úplne rozbije váš pôvodný zámer.
Vždy je dobré danej problematike dopriať pozornosť a čas. Prečalúniť nábytok, premaľovať alebo inak ho upraviť tak, aby sa prispôsobil novému interiéru a štýlu v ňom. Rozbiť jednoliatosť dokážu i nevhodne zvolené bytové textílie alebo nesúvisiace bytové dekorácie každého druhu, nesúrodé organizéry a úložné koše či boxy, domáce nástenky, ktoré sú veľmi na očiach…
Josef Trakal:
Roztrieštením dekorov a podláh. Dvere bývajú otvorené, a keď sú všade predely alebo lišty, priestor nepôsobí ucelene. Častá chyba je, že domáci neriešia interiér ako celok, ale po miestnostiach na etapy. Je dobré riešiť čo najväčšiu časť bytu naraz. Výrobcovia inovujú a menia dekory a môže sa stať, že o rok ho už nezoženiete. Rovnako aj určité produkty. Tieto fakty neovplyvní ani dizajnér.
Slavomíra Ramsová:
Harmonický priestor určite nevytvoríme tým, že budeme zariaďovať každú izbu zvlášť. Ak nebude celý priestor v jednotnom štýle a v rovnakom jednoliatom koncepte, bude pôsobiť roztrieštene a skôr chaoticky. Určite nie harmonicky.
Ďalšia chyba je tá, že sa veľmi zameriame na detaily a riešime jednu konkrétnu vec bez toho, aby sme si predstavili, či sa hodí do celkového konceptu riešeného priestoru.
Ľudia totiž pozerajú na veci jednotlivo a zvlášť. Páčia sa mi tieto hodiny? Páčia, tak ich kúpim. Ale už neuvažujú, či sa tie hodiny hodia k celému ďalšiemu vybaveniu interiéru. Či sa hodia do toho celkového konceptu. Pretože samy osebe môžu byť krásne, ale do priestoru, ktorý zariaďujeme, sa práve hodiť vôbec nemusia.
Najväčších chýb sa dopúšťame v priestoroch, kde treba skĺbiť rôzne funkcie. Napríklad v otvorenej dennej zóne, ktorá zahŕňa kuchyňu s jedálňou a obývačkou.
Na fotografiách – elegantné prepojenie oblastí s rôznymi funkciami z dielne interiérového dizajnéra Josefa Trakala.