Zdroj: Matej Hakár

Neveľký zásah zmenil atmosféru starého bytu na nepoznanie. Odhalili a zrenovovali trámový strop aj parkety

24. 04. 2023
Zdieľať

Architektka Natália Benčíková riešila vlastné bývanie v centre Bratislavy. Neveľký byt s plochou 68 metrov štvorcových premenila na svetlý moderný priestor, v ktorom prúdia nielen svetlo a vzduch, ale aj dobré energie. Byt vďaka novým otvorom v priečkach bez výrazných zásahov získal úplne inú atmosféru.

Súčasťou rekonštrukcie bola očista interiéru od nánosov minulosti až po konštrukčné materiály. Starý bratislavský byt s vysokými stenami zatajoval pôvodný drevený trámový strop, ktorý sa podarilo odhaliť a zrenovovať. Je výrazným prvkom v celom priestore. Zaujímavý kontrast k drevenému stropu a novým hladkým sadrokartónovým stenám vytvárajú odhalené obvodové múry bytu z tehál.

obývačka s parketovou podlahou a trámovým stropom

. Byt s vysokými stenami zatajoval pôvodný drevený trámový strop, ktorý sa podarilo odhaliť a zrenovovať. Zdroj: Matej Hakár

Pôvodné parkety v kombinácii s betónom

Pri pohľade na dubovú podlahu so vzorom rybej kosti by ste asi nepovedali, že je pôvodná. Podarilo sa ju vybrúsiť, a tak tvorí výrazný harmonizujúci detail v obývačke i v spálni. V kuchyni a v kúpeľni je dlážka praktická – betónová. V kombinácii s kuchynskou linkou a ostrovčekom z brezovej preglejky nepôsobí chladne, ale priestor jemne dopĺňa pričom necháva vyniknúť zaujímavé detaily.

kuchynská linka z preglejky

V kuchyni je dlážka praktická – betónová. V kombinácii s kuchynskou linkou a ostrovčekom z brezovej preglejky nepôsobí chladne. Zdroj: Matej Hakár

Ako sa zmenila dispozícia?

Ak chcela autorka rekonštrukcie získať moderný a funkčný priestor, musela urobiť pár zmien aj v dispozícii. Priestor otvorili a presvetlili neveľké zásahy – rozšírenie dverného otvoru medzi obývacou izbou a spálňou pre dvojkrídlové dvere, zmena kuchynskej linky z rohovej na priamu s ostrovčekom a barovým sedením uprostred. Z bývalej komory sa stalo WC, vďaka čomu vznikol v kúpeľni priestor pre sprchový kút s nikou na odkladanie sprchovacích potrieb.

pohľad cez dvokrídlové dvere do spálne s tehlovou stenou

Priestor otvorili a presvetlili neveľké zásahy – napr. rozšírenie dverného otvoru medzi obývacou izbou a spálňou. Zdroj: Matej Hakár

Prirodzené svetlo aj v kúpeľni

Keďže vchod do bytu vedie priamo do kuchyne, nenájdete tu žiadnu chodbu – využitý je každý centimeter obytného priestoru. Zádverie nahrádza vešiak so skrinkou na topánky.

kúpeľňa s okrúhlym zrkadlom

Vďaka dômyselnému riešeniu sa podarilo presvetliť aj kúpeľňu. Zdroj: Matej Hakár

„Svetlo sme dostali aj do kúpeľne, a to pomocou vysokého okna vsadeného od podlahy do novej priečky. Teší nás, že kladný vzťah k odhaleným pôvodným materiálom sme mohli v tomto projekte uplatniť naplno,“ dopĺňa architekta.

Prečítajte si tiež
Byt pre mladú rodinu je iný, ako sme dnes zvyknutí. Vďačí za to drevu a zdedenému nábytku

Byt na Ferienčíkovej ulici

Architektonický ateliér: KNBD architekti

Autori: Ing. arch. Natália Benčíková

Lokalita: Ferienčíkova ulica, Bratislava

Plocha: 68 m2

Projekt: 2020

Realizácia: 2021

Text: Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: drevené trámy presvetlenie bytu rekonštrukcia bytu tehlová stena
Zdieľať článok

Diskusia