Zdroj: Josef Trakal

Pozor na tieto najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru! Odborníci vám poradia, ako sa im vyvarovať

17. 08. 2023
Zdieľať

Dirigent určuje melódiu orchestru. Interiérový dizajnér dáva atmosféru priestoru. Čo si predstaviť pod pojmom zónovanie bytu a ako nechať vyniknúť detaily? Dozviete sa v pokračovaní nášho rozhovoru s troma skúsenými dizajnérmi.

Pravidlo „učme sa z chýb, ktoré spravili iní“ platí v prípade bývania špeciálne. Aj malým zásahom môžete pokaziť celú atmosféru v interiéri. Navyše nezabúdajte na to, že prostredie, v ktorom raňajkujete, obedujete, večeriate, oddychujete, vítate návštevy, v ktorom vyrastajú vaše deti a v ktorom spíte, ovplyvní vašu náladu i psychické rozpoloženie.

Zle vytvorený interiér môže podporiť nepokoj, ničí schopnosť sústrediť sa, ruší oddych či – z praktického hľadiska – sťažuje denné úkony. Ak chcete, aby váš príbytok fungoval, musíte skĺbiť praktické i estetické hodnoty do jedného celku.

Pokračujeme v rozhovore s troma interiérovými dizajnérmi – Danielou Mazúrovou, Slávkou Ramsovou a Josefom Trakalom. Prvú časť rozhovoru si môžete prečítať v tomto článku.

Daniela Mazúrová

Interiérová dizajnérka Daniela Mazúrová

Zdroj: archív Daniely Mazúrovej

Dizajn vníma ako kreativitu so stratégiou. Každým jedným návrhom sa v podstate podieľa na ľudskom šťastí, pretože podľa jej slov interiér musí pohladiť nielen oko, ale i dušu.

Navrhuje a konzultuje rezidenčné aj obchodné priestory a dbá na to, aby niesli originálny odtlačok klienta, jeho hodnôt a vízií. Tvorí online kurzy aj webináre k téme interiérového dizajnu. Je autorkou i dizajnérkou vlastnej línie interiérov DANIELA SUMMER luxury.

Josef Trakal

Interiérový dizajnér Josef Trakal

Zdroj: archív Josefa Trakala

Navrhovanie je pre neho životným štýlom. Vyštudoval dizajn a aktuálne sa mu venuje vo vlastnom ateliéri. Spolupracuje s architektmi, projektantmi, grafikmi či remeselníkmi.

U klienta načúva jeho prianiam a potrebám. Interiér mu šije doslova na mieru. Vždy však musí byť funkčný, vizuálne estetický a s príjemnou atmosférou. Obojstranná spokojnosť a radosť z originálnych riešení sú pri práci jeho najväčším potešením.

Slávka Ramsová

Interiérová dizajnérka Slávka Ramsová

Zdroj: archív Slavomíry Ramsovej

Verí, že krásne vyladený a harmonický priestor nás nabíja pozitívnou energiou. Praktickosť a krása interiéru sú podľa nej dve spojené nádoby. Jedna bez druhej nemá význam.

Ako interiérová dizajnérka založila aj Akadémiu kreativity a dizajnu. V kurzoch ženy učí, ako si môžu správne zariadiť domov aj samy. Cez prémiové akreditované štúdium dizajnu v tejto akadémii pomáha talentovaným ženám, ktoré nie sú v práci spokojné, rozbehnúť ich vysnívanú kariéru v interiérovom dizajne.

Keď nie je nadšenie na správnom mieste

Aký návrh či projekt vám najviac utkvel v pamäti práve v súvislosti s rôznymi chybami interiéru, ktoré ste museli riešiť?  

Daniela Mazúrová:
Projektovo sa to stáva minimálne, pretože klient vidí náš návrh a páči sa mu, takže tieto drobné nedokonalosti sa v ňom nevyskytujú.

No jeden príklad za všetky by som spomenula – interiér pre rodinu s tromi detičkami. Úlohou bolo do jednej nie veľmi rozľahlej dennej miestnosti s množstvom okien a dverí situovať jedáleň, obývačku a herňu pre deti s úložným priestorom na hračky. A to všetko vkusne navrhnúť ku kuchynskej linke staršej výroby.

Prečítajte si tiež
Historický byt v centre Bratislavy pretkaný modernými technológiami. Rekonštrukcia, z ktorej sa teší päťčlenná rodina

Musela som sa popasovať so sýtou farebnosťou kuchynskej linky, jej prepojením so zvyškom miestnosti a s umiestnením televízie, knižnice a gauča tak, aby izba nestratila kontinuitu a zároveň logickú funkčnosť. Ďalším orieškom bolo, ako pridať viac pracovnej a odkladacej plochy do kuchyne tak, aby v dennej miestnosti panoval poriadok a harmónia, a ako umiestniť jedálenský stôl pre 4 – 6 osôb.

V neposlednom rade bolo treba vymyslieť dostatočné miesto pre denný program detí a zároveň udržateľnosť poriadku vzhľadom na ich herné a pohybové aktivity. Podarilo sa, boli sme šťastní na oboch stranách.

Dizajn interiéru kuchynskej a jedálenskej časti

Zdroj: Josef Trakal

Josef Trakal:
Najviac mi utkvela v pamäti realizácia, ktorá bola povalovou vstavbou. Všade boli podporné trámy. Developer rozdelil poschodie tak nelogicky, že trámy skoro vždy prekážali. V mnohých prípadoch sme ich museli zastavať do nábytku. Niektoré sme odstránili a v podlahe zanechali priznaný rez štvorca. Ani to nepôsobilo opticky pekne a museli sme kamuflovať.

Spomínam aj na nedávny projekt, kde developer absolútne nectil priestor. Majitelia boli z bytu nadšení. Po mojej návšteve už až tak nie. Nikde tu nebolo možné vytvoriť plnohodnotné úložné priestory, pretože v byte neboli dostatočné hĺbky. Všetko sa riešilo chytrým kovaním a rôznymi „vychytávkami“. Realizáciu to však mnohonásobne predražilo.

Prečítajte si tiež
Je toto nový dizajnový trend desaťročia? Čo sa skrýva pod jeho názvom?

Slavomíra Ramsová:
Spomeniem prípad, keď ma oslovila klientka s prosbou o radu. Mala nový zariadený domček, ale obývačka sa jej nepáčila. V priestore obývačky spojenej s kuchyňou som videla štyri zásadne chyby:

  1. Rozmerovo bol priestor príliš malý. Pri rozmiestňovaní nábytku komplikovali situáciu terasové dvere, okno, vstupné dvere, kachle aj malý pult. Na nábytok zostávalo málo miesta. Navyše k tomu ešte aj barový pult, stôl a nevhodný prístup na terasu.
  2. Nábytok bol nový, ale kuchyňa a obývačka spolu neladili. Dokonca ani výrazný dekor nábytku s podlahou.
  3. Nábytok nebol vyslovene dizajnový skvost. Išlo o lacnú zostavu z veľkého reťazca. Mala moderný hranatý tvar, ale materiál sa snažil napodobniť štýl vintage. Pôsobilo to zvláštne, až gýčovo.
  4. Doplnky a farebnosť boli doladené do provensalského štýlu. Spolu s nábytkom to však celé pôsobilo nesúrodo. Bol to mix štýlov bez hlavy a päty.

Na ďalšej strane sa dozviete, akými zásahmi do interiéru zmaríme jeho celistvosť.

1 / 4
Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérový dizajn moderné bývanie zariaďovanie bytu zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok
Podarí sa využiť silný potenciál Gemera? Vytvorenie diela v Rožňave chcelo nadšenie, a to veľkéASB.sk

Podarí sa využiť silný potenciál Gemera? Vytvorenie diela v Rožňave chcelo nadšenie, a to veľké

Ako ochrániť paradajky pred hnilobou a plesňou? Spoznajte triky starých farmárov!Urob si sám

Ako ochrániť paradajky pred hnilobou a plesňou? Spoznajte triky starých farmárov!

Hľadači najsladších paradajok, pozor! Týchto 12 odrôd sme objavili a vyskúšali za vásZáhrada

Hľadači najsladších paradajok, pozor! Týchto 12 odrôd sme objavili a vyskúšali za vás

Recyklácia šetrí zdroje, chýba nám však dostatok použitého obalového skla. Končí v komunálnom odpadeASB.sk

Recyklácia šetrí zdroje, chýba nám však dostatok použitého obalového skla. Končí v komunálnom odpade

Diskusia