Priestor bytu pri Dunaji oddeľuje len nábytok, všetky zbytočné priečky zbúrali
Neveľký byt vo Viedni si vyžadoval premenu. Priečky ho zbytočne oberali o prirodzené svetlo a vzdušnosť, v konečnom dôsledku aj o priestor. Premena umožnila bytu konečne sa nadýchnuť.
Začiatok bol podobný, ako v prípade mnohých moderných rekonštrukcií – bolo potrebné priestor zbaviť všetkých zbytočných priečok a dispozíciu otvoriť. Byt sa zmenil na nepoznanie, zostali prakticky len nosné a obvodové priečky. Vstúpilo doň svetlo i vzduch.
„Do pôvodnej dispozičnej schémy sme vložili nový, prehľadný priestorový koncept s dôrazom na funkčnú a praktickú stránku návrhu.
Vstupný priestor v tmavej farbe slúži ako kontrast k presvetlenému interiéru, do ktorého sa následne dostaneme. Od vstupného priestoru vidíme po najdlhšej osi bytu až do pracovne. Do tejto miestnosti sme zámerne zvolili výraznú ultramarínovú modrú farbu,“ vysvetľuje architekt Peter Fritsch. Kuchyňa je po novom otvorená do obývačky.
Zjednocujúci prvok – 13,5 metrová vstavaná skriňa z preglejky
Celý interiér je zariadený na mieru novej dispozície. Špeciálnym prvkom je 13,5 metrov dlhá vstavaná skriňa z brezovej preglejky, ktorá celý interiér spája a zjednocuje. Začína v zádverí a končí otvorenou knižnicou v pracovni, ktorá môže slúžiť aj ako hosťovská izba.
Hoci je táto skriňa celistvá, má mnoho funkcií – podľa toho, v ktorej časti bytu sa nachádza. V zádverí je šatníkom, v kuchyni špajzou, v pracovni knižnicou. Dokonca sa v nej nachádza aj vstup do sauny.
„Varenie a komunikovanie v otvorenom priestore je divadlo, ktoré sa stáva srdcom bytu.“
Minimalizovaná spálňa, väčšia kúpeľňa
Keďže priečky v byte nenájdete, priestor definuje priamo nábytok a použité materiály. Jedine spálňa zostala oddelená, ale jej plocha bola minimalizovaná vzhľadom na neveľkú plochu bytu. Vstupuje sa do nej cez priechodný šatník.
Nová kúpeľňa má zase oproti starej viac priestoru a vďaka výraznému geometrickému čiernobielemu obkladu získala súčasný charakter.
Keď to zhrnieme, rekonštrukciou bola denná časť do maximálnej možnej miery otvorená a naopak, nočná časť minimalizovaná. Stretávanie sa s rodinou a priateľmi dostáva nové dimenzie a komfort. Aj pri otvorenej dispozícii vzniklo miesto na koncentrovanú prácu, útulné čítanie knihy, alebo hranie šachu vo dvojici. Pracovňu možno od ostatného priestoru oddeliť závesom.
Prirodzená krása materiálov a interiérový balkón
Vďaka farebne neutrálnemu pozadiu v byte vynikajú špecifiká použitých materiálov – kresba brezovej preglejky a dubovej podlahy. Celkovú atmosféru dotvára hra so štruktúrou a textúrou materiálov. Osviežujúco pôsobí žltá farba vnútorných políc kuchynského ostrovčeka a žltá kabeláž k svietidlám.
Ďalším detailom, ktorý nás zaujal, je interiérový balkón. Vzhľadom na to, že byt nedisponuje balkónom, sa autori premeny snažili vytvoriť prepojenie interiéru s exteriérom inou formou. Navrhli pod oknami stolársky prvok, ktorý v sebe ukrýva niekoľko funkcií. Slúži na sedenie, ležanie, čítanie či pozorovanie vonkajšieho prostredia.
Byt na Dunaji
Architektonické štúdio: Createspace.sk
Autori: Ing. arch. Peter Fritsch, DI. Silvia Mládenková
Lokalita: Viedeň, Rakúsko
Realizácia: 2018 až 2019
Plocha: 69 m²
Sabína Zavarská
Foto: Jarolim.sk