Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Je naozaj nereálne prerobiť dvojizbový byt na trojizbový so samostatnou kanceláriou? Premena, ktorá vám otvorí oči!

24. 06. 2022
Zdieľať

Na začiatku bol byt s rozlohou 70 metrov štvorcových na 4. poschodí povojnového obytného bloku v Berlíne. Mal dve spálne, uzatvorenú kuchyňu a malú obývačku. Okrem toho chodby a rôzne zákutia, ktoré zbytočne pohlcovali približne 15 metrov štvorcových. Majitelia si želali premeniť tento 2-izbový byt na 3-izbový so samostatnou kanceláriou. Myslíte, že je to nereálne?

Staršie mestské byty v Berlíne sú väčšinou zaraďované do jednej z dvoch kategórií: ako „Altbau“ alebo „Plattenbau“. „Atlbau“ je klasická architektúra z konca 19. storočia s vysokými stropmi, hrubými nosnými stenami, mnohými chodbami a priechodmi. „Plattenbau“ je povojnový obytný blok s racionálnymi a pravidelnými tvarmi.

3-izbový berlínsky byt so samostatnou kanceláriou

Výsledkom práce tímu architektov je „domestikované námestie“ okolo ktorého sú umiestnené menšie monofunkčné miestnosti. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Ak je potrebné rekonštruovať tieto byty, lepšie sa architektom pracuje s „Plattenbau“, pretože zvyčajne nie sú v priestoroch žiadne štrukturálne steny. Príležitosť na rekonštrukciu „od podlahy“ a podľa predstáv majiteľov.

Prečítajte si tiež
Vonkajší byt? Aj tak by sa dala nazvať krásna záhrada s kuchyňou, ktorá rozšírila obytný priestor bytovky

Fasády z troch strán

Byt, ktorého rekonštrukciu zverili majitelia do rúk francúzskeho architektonického štúdia l’atelier, Nomadic Architecture Studio je typu „Plattenbau“. Nachádza sa na 4. poschodí povojnovej budovy na konci bloku. Z tejto polohy plynula jeho jedinečnosť, ktorá môže byť výhodou, ale aj nevýhodou: z troch strán ho ohraničujú fasády, a to zo západu, východu a juh.

3-izbový berlínsky byt so samostatnou kanceláriou

V byte je priestor s hojdačkou. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Premena „mono“ na „multi“

Mnoho súčasných rekonštrukcií rieši problém premeniť uzatvorené priestory s jednou jedinou funkciou na priestory multifunkčné. Dnes si majitelia nehnuteľností veľmi dobre uvedomujú, že mať izbu len na nejakú konkrétnu aktivitu, ktorú robíte pár minút denne alebo ani to nie, je zbytočný luxus. Priestor sa dá využiť omnoho lepšie. To bolo hlavným zámerom i pri projekte „Ettaler“. Cieľom architektov bolo vytvoriť byt s centrálnym a otvoreným „katalyzátorovým“ priestorom, ktorý bude tvarovaný sériou doplnkových programov.

Prečítajte si tiež
Čo dokážu závesy a záclony? Útulný a praktický bratislavský byt aj napriek atypickému pôdorysu

Domáce námestie obklopujú súkromné izby

Výsledkom práce tímu architektov je „domestikované námestie“ (ako ho sami nazývajú), okolo ktorého sú umiestnené menšie monofunkčné miestnosti. Námestíčko, v rámci ktorého je kuchyňa, jedálenský kút, obývačka a dokonca aj priestor s hojdačkou, obklopujú vstupná hala, pracovňa, súkromná chodba s hygienickým zázemím, hosťovská izba a lodžia. Zo všetkých je priamy prístup na „centrálne námestie“ a navzájom sa dopĺňajú rôznymi rozhraniami a vzťahmi.

3-izbový berlínsky byt so samostatnou kanceláriou

Obývacia časť. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Liaty betón, drevené priečky, MDF dosky aj kov

Autorom projektu nemožno uprieť poriadnu dávku nápadu, vtipu, ľahkosť a hravosť, s akou k riešeniu krkolomného zadania pristúpili. Aby celá dispozícia nepôsobila komplikovanie, zložitosť zjemnili spôsobom použitia jednotlivých materiálov. Horizontálne plochy sú zvýraznené sivým liatym betónom, priečky sú z dreva a MDF dosiek lakovaných načierno, pozdĺžne línie sú z kovového materiálu (nerez, hliník) a z polykarbonátu.

Prečítajte si tiež
Priestranný štvorizbový byt fascinuje výhľadmi na panorámu Bratislavy, dispozičnými riešeniami aj neobvyklým miestom pre mačky

Za povšimnutie stojí, ako sa podarilo vniesť prirodzené svetlo do chodbičky s domácou kanceláriou – vyrezaním mapy do drevenej priečky. Aj polykarbonát, z ktorého sú posuvné dvere oddychovej (hosťovskej) miestnosti či dvierka kuchynskej linky prepúšťa denné svetlo.

3-izbový berlínsky byt so samostatnou kanceláriou

Polykarbonát, z ktorého sú posuvné dvere oddychovej (hosťovskej) miestnosti či dvierka kuchynskej linky, tiež prepúšťa denné svetlo. Zdroj: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Byt Ettaler

Architektonický ateliér: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Autori: Pierre Escobar, Lucas Jalife, Candelaria Gomez Smurra

Lokalita: Berlín, Nemecko

Plocha: 70 m2

Realizácia: 2021

Rozpočet 120 000 €

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: l’atelier, Nomadic Architecture Studio

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty drevo v interiéri interiérové priečky moderné bývanie multifunkčné zariadenie obytný modul otvorený priestor trojizbové byty
Zdieľať článok

Diskusia