Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

11. 05. 2006
Zdieľať

Zádverie, predsieň, chodba, hala čiže vstupná časť bytu alebo rodinného domu tvorí akýsi hygienický, tepelnoizolačný a komunikačný filter medzi exteriérom a interiérom. Je to vlastne vizitka domácnosti, ktorá je ako prvý pohľad na človeka pri zoznámení.

Prichádzajú sem ľudia, odkladajú sa tu kabáty, topánky, klobúky, dáždniky, čiapky, rukavice, veľakrát sa sem musí zmestiť aj bicykel alebo detský kočík, upravuje sa tu zovňajšok pred odchodom – čiže je to frekventované, multifunkčné miesto domácnosti, a na to sa často zabúda. Stačí si len spomenúť na groteskné momenty privítania väčšej návštevy a na chaos, ktorý vzniká, kým sa presunú do obývacej izby. Vstupný priestor je často poddimenzovaný a to najmä v panelákoch. Tento fakt sa musí proste vziať do úvahy a treba sa s ním vyrovnať s vtipom, aby bol maximálne funkčný, bez zbytočných kusov nábytku.








Vstupný priestor do rodinného domu alebo bytu by mal byť taký veľký, aby sa tu pohodlne obuli a obliekli aspoň tri osoby. Hlavnou prioritou musí byť bezproblémové vychádzanie a vchádzanie do bytu.


Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

53757




Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

53748

Základné delenie

Ak otvoríme dvere bytu alebo domu, ocitneme sa buď v zádverí, predsieni, hale, alebo na chodbe. Aký je medzi nimi rozdiel?

Zádverie – používa sa prevažne pri rodinných domoch a plní najmä tepelnoizolačnú a hygienickú bariéru medzi exteriérom a interiérom. Je to minimálny priestor, vymedzený vstupnými dverami a dverami do ostatných priestorov, v ktorom nemusí byť nijaký nábytok alebo iba pár pomocníkov na vyzutie a obutie topánok a zavesenie práve noseného kabáta. Treba si uvedomiť, že ak si tam vyzuje topánky pomaly dvojmetrový adolescent, jeho topánky dlhé takmer pol metra budú v úzkom zádverí určite prekážať. Do úvahy je potrebné vziať aj počet členov domácnosti, dvojnohých aj štvornohých, a z toho vyplývajúcu prevádzku pri vchode.


Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

53758

Predsieň – doslova priestor pred sieňou. Ide vlastne o trochu väčšie zádverie, do ktorého sa v byte vstupuje zo spoločného komunikačného priestoru bytového domu alebo v rodinnom dome rovno zvonka, prípadne nadväzuje na zádverie. Množstvo hluchých priestorov v dome nie je v súčasnosti práve populárne a ani moderné, preto sa funkcia zádveria presúva do predsiene alebo aj do haly. V predsieni by malo byť dostatok miesta na pohodlné obúvanie, vyzúvanie, obliekanie vrchného odevu, na veľké zrkadlo a prípadne aj na sedenie, pokiaľ to priestorové možnosti dovolia. Ak má však iba minimálne rozmery, mala by byť zariadená prakticky, bez zbytočností, ktoré by zavadzali.


Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

53771

Chodba – úzky komunikačný priestor, ktorý môže byť hneď za zádverím, predsieňou alebo halou, s niekoľkými dverami do jednotlivých miestností. Môže byť aj medzi izbami a tvorí ich vstupnú časť. Keďže chodba je väčšinou vnútornou časťou domu, bez priameho osvetlenia, je nutné spoľahnúť sa na dobre premyslené umelé osvetlenie. Aby nepôsobila pochmúrne a fádne, možno využiť rôzne dekoračné triky, techniku a optický klam, aby pôsobila ľahko a vzdušne. Najčastejšie sa sem umiestňuje miniatúrny stolík či polica na telefón a stolička alebo kresielko. Nábytok nesmie byť v nijakom prípade prekážkou pri pohybe.





Ak sa v hale stoluje, nemali by z nej viesť dvere priamo do WC a do kúpeľne, v ktorej je záchodová misa. Malo by sa do nich vstupovať cez predsienku, v ktorej môže byť napríklad umývadlo. Ani kotolňa alebo sauna by nemali byť priamo prístupné z obytnej haly. Ak hala prevezme funkciu obývacej izby, musí byť priamo osvetlená a vetraná.


Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

53745

Ergonómia

Veľkosť priestoru potrebného na pohyb človeka a na jeho činnosti musí vždy vychádzať z rozmerov ľudského tela. Keď k týmto plochám pripočítame rozmery predmetov, zariadení a plochu na manipuláciu s nimi, získame čísla, ktoré nám pomôžu vytvoriť si predstavu o nevyhnutnej veľkosti daného priestoru. Napríklad:


  • dospelý človek s dvoma kuframi v rukách potrebuje minimálne 100 cm široký priestor, aby mohol bez prekážok prejsť;
  • priestor potrebný na bezproblémové obutie topánok, so stoličkou alebo s taburetkou, by mal byť široký aspoň 110 cm;
  • ak je v predsieni umiestnená skriňa na kabáty hlboká 60 cm, potrebujeme ďalších 60 cm na otvorenie dverí skrine a ešte ďalších 60 cm na pohyb človeka pred otvorenou skriňou;
  • ak chce džentlmen pomôcť dáme do kabáta, potrebuje na to priestor široký aspoň 100 cm;
  • ak potrebujeme uložiť klobúk na policu umiestnenú na stene, nemala by byť vyššie ako 225 cm, čo je priemerná výška človeka so zdvihnutou rukou.

Čo by tam nemalo chýbať?

Vo vstupných priestoroch sa kladú nároky predovšetkým na odkladacie plochy. Je dôležité vytvoriť dostatok miesta na odloženie:


  • kabátov, aspoň jeden kus na každého člena domácnosti;
  • topánok, aspoň jeden pár topánok na každého člena domácnosti plus miesto na domácu obuv;
  • tašiek;
  • kľúčov;
  • dáždnikov.


Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

53749

A určite by sa nemalo zabudnúť na zrkadlo.
Ak je predsieň alebo hala dostatočne veľká, sú tu vítané vstavané skrine, ktoré neprekážajú, a pritom zhltnú veľké množstvo vrchného oblečenia a doplnkov. Vnútorné vybavenie takýchto skríň je dobré si vopred premyslieť a určiť, na aké druhy oblečenia bude slúžiť. Ak sa tam budú ukladať aj topánky, kabelky, čiapky a ďalšie doplnky, odstránia sa tým z predsiene voľne položené topánky, kľúče na stoličke či taška na podlahe.
Ďalšou možnosťou sú špeciálne predsieňové zostavy, ktoré by mali svojou veľkosťou zodpovedať priestorovým možnostiam. Výrobcovia nábytku často reagujú na dopyt po týchto zostavách vtipným riešením.

Vo veľmi malých priestoroch postačia na odkladanie zvrškov jednoduché tyče alebo len háčiky na stene či vnútornej strane vstupných dverí.
Je fajn, ak sa sem zmestí aspoň malá taburetka alebo lavica, ktorá poskytne pohodlie pri obúvaní topánok.
Predsieň alebo vstupná hala poskytuje priestor na kreativitu a fantáziu. Môže pôsobiť ľahko alebo môže praskať vo švíkoch pod náporom zbytočností. Vtipné detaily a nekonvenčné riešenia ju môžu ozvláštniť a prispieť aj z praktického hľadiska. Aby sa nestalo, že už pri otvorení dverí si ako hosť poviete ďakujem, nepôjdem ďalej. Nezabúdajte, je to prvý priestor, ktorý vás doma privíta, a nielen vás.





Do vstupných priestorov bytu alebo rodinného domu vchádzame v topánkach, preto je dôležitá ľahko udržiavateľná a odolná podlahová krytina, napríklad dlažba alebo v súčasnosti čoraz populárnejšie znovuobjavené linoleum.








Priestor medzi vonkajším a vnútorným svetom

53746

Osvetlenie tohto priestoru by sa nemalo podceňovať. Vstupné priestory väčšinou nemajú priame osvetlenie a tmavé chodby nepôsobia práve prívetivo. Pozor aj na bodové osvetlenie schodiska, ktoré vytvára nebezpečné tiene. Vhodnejšie je nástenné svietidlo nasmerované do stropu. Jasné svetlo smerujúce do stropu sa odráža od stropnej konštrukcie do priestoru a vytvára prirodzenú atmosféru bez nepríjemných tieňov a svietenia do očí. V predsieni je praktické aj jedno svietidlo s maximálne úsporným zdrojom, ktoré môžeme nechať bez obáv svietiť pri odchode z domu a pri návrate domov nás nebude čakať tma.

Zabudnúť by sa nemalo ani na správne umiestnenie vypínačov, aby sa po prechode chodbou alebo predsieňou dalo svetlo pohodlne vypnúť.



Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiér lekcie z bývania
Zdieľať článok

Diskusia