Riešenie „na diaľku“

Riešenie „na diaľku“

11. 11. 2005
Zdieľať

Tentoraz musel náš dvorný architekt Roman Chrascina vyriešiť pomerne tvrdý oriešok. Tvrdý najmä preto, že mal k dispozícii len minimum informácií a nemal možnosť spoznať priestor na vlastnej koži. Projekt prepracúval v časovej tiesni – zámerne, termíny klientskych zmien sú často šibeničné a pre klienta je dôležité nájsť si architekta nielen kvalitného, ale aj disponujúceho dostatkom času. Roman Chrascina sa napriek všetkému na túto úlohu podujal a my vám predkladáme jej výsledok.


Riešenie „na diaľku“

34673
Roman Chrascina

Naši čitatelia nám poslali pôdorys bytu vo výstavbe. Nás teší, že k svojmu budúcemu bývaniu pristupujú aktívne a nespoliehajú sa len na do určitej miery typizovaný návrh predložený developerom. Architekt však stojí pred úlohou vyriešiť priestor zákazníkovi na mieru v zatiaľ neexistujúcom byte virtuálne, na papieri či v počítači. To by však pre vás klientov nemalo predstavovať nijakú komplikáciu. Ak si aj sami neviete dobre predstaviť vhodné usporiadanie bytu či nebodaj jeho zariadenie, pokojne sa obráťte na architektov – sú platení za svoju erudíciu, ktorej neodmysliteľnou súčasťou musí byť priestorová predstavivosť. Zatiaľ čo vy často iba hmlisto tušíte, ako bude váš byt vyzerať, zápasíte s mierkou a so skúsenosťami z predchádzajúceho bývania, ktoré vaše predstavy veľmi skresľujú, architekt by mal vedieť vybudovať funkčne zariadený byt aj na čistom bielom hárku papiera.


Riešenie „na diaľku“

34671
Roman Chrascina


Riešenie „na diaľku“

34672
Roman Chrascina

Pôvodný stav Navrhovaná zmena

Naši čitatelia nás žiadali o radu, ako čo najlepšie vyriešiť dispozíciu ich budúceho trojizbového bytu. Počítajú s obývačkou spojenou s kuchyňou, so spálňou a s detskou izbou či pracovňou. Pôvodne chceli mať jedálenský stôl umiestnený v obývacej časti a v kuchyni mal byť len malý stolík pre dvoch, no architekt Chrascina sa na základe svojich skúseností vydal iným smerom.


Riešenie „na diaľku“

34676
Roman Chrascina

Najvýznamnejšia zmena je nenápadná, ale celkový výsledok môže pozitívne ovplyvniť pocit z bývania v novostavbe. Oproti pôvodnému návrhu je jedno rameno chodby skrátené, vďaka čomu obývačka získala niekoľko metrov navyše. Pôvodne navrhnutá chodba nemala v rámci dispozície bytu opodstatnenie. V obývacej izbe tak vznikne miesto akurát na knižnicu či nábytkovú stenu, celý priestor sa zväčší a opticky zjednoduší. Podobne je zväčšená kuchyňa – našlo sa v nej miesto aj na jedálenský stôl. Medzi kuchynskou a obývacou časťou je len nízka priečka, predel, ktorý vymedzuje hranicu medzi obidvoma funkciami.


Riešenie „na diaľku“

34675
Roman Chrascina

Kúpeľňa a záchod zostali na svojich miestach. Posunula sa však priečka medzi izbami: ak prípravu na vstavané skrine ponecháme symetrickú pre obe miestnosti, nemusíme sa v budúcnosti obávať vymeniť ich funkciu: z detskej izby či pracovne sa môže stať spálňa a naopak v oboch bude dostatok miesta na odkladanie šatstva. V riešení je spálňa navrhnutá do izby s balkónom – to je záležitosť čisto pocitová a subjektívna, praktickú podstatu tohto riešenia oceníme v druhej izbe s oknami. Či už sa navrhne ako detská, študentská izba, alebo pracovňa; v izbe s balkónom by nebolo jednoduché nájsť miesto na pracovný stôl. Aj preto sa toto riešenie javí výhodnejšie než opačné.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byt dispozícia nadialku návrh pôdorys riešenie
Zdieľať článok

Diskusia