Spoľahlivé triky, ako presvetliť tmavú izbu bez búrania

09. 08. 2020
Zdieľať

Dnešné rekonštrukcie majú najčastejšie za úlohu vniesť do interiéru dostatok prirodzeného svetla. Samozrejme, odstránenie priečok či vybúranie nových okien nie je jednoduchým riešením. Našťastie existuje niekoľko spoľahlivých trikov od špičkových dizajnérov, ktoré presvetlia priestor.

Dekorácie v jasných farbách

Je až neuveriteľné, akú zmenu atmosféry v miestnosti dosiahneme, keď nahradíme tmavý obraz umeleckým dielom s veselými jasnými farbami. Ak chcete rozjasniť kuchyňu alebo kúpeľňu, použite obkladačky alebo dlažbu s nádychom bielej, žltej a tyrkysovej. Táto kombinácia rozžiari každý priestor.

šedá sedačka

Zdroj: iStock

Krištáľový luster

Ešte nedávno sme tieto lustre považovali za staromódne, ale verte, že majú veľké uplatnenie a vracajú sa do moderných priestorov. Skvele sa hodia do multištýlových domácností, vytvárajú perfektný kontrast k minimalizmu či strohej severskej elegancii. Nejde však len o štýlovosť. Krištáľový luster má schopnosť odrážať všetky svetelné zdroje – prirodzené slnko i umelé svetlá, takže – aj keď je vypnutý – miestnosť presvetľuje. Zaveste ho na miesto, kde môže odrážať čo najviac prirodzeného svetla a vaša izba sa v okamihu rozjasní.

Prečítajte si tiež
Skvelé triky do malej kúpeľne: Výber farieb nie je zďaleka všetko!
Krištáľový luster

Zdroj: iStock

krištálový luster

Zdroj: iStock

Pridajte do izby slnečné farby

Overeným trikom, ako dosiahnuť, aby sa tmavý priestor stal svetlejším, je vyplniť ho slnečnými farbami. Vneste do vašej tmavej miestnosti červené, žlté a oranžové odtiene.

žlté kreslo

Zdroj: iStock

Svetlomodrý strop

Svetoznámy interiérový dizajnér Rodney Lawrence vytvoril dokonalú optickú ilúziu tým, že v jednej obývacej izbe v New Yorku vymaľoval strop na svetlomodro. Zvolil farbu oblohy a strop spestril symbolmi súhvezdí, čím obývačka získala dojem priestrannosti a svetla. Cítite sa v nej ako vonku pod letnou oblohou. Strop skombinoval s bielymi stenami a svetlým nábytkom.

Prečítajte si tiež
Dizajnérky radia: Ako zrekonštruovať a zariadiť malú kúpeľňu

Kombinácia bielej a fialovej

Ak nemáte v obľube neutrálne farby, nezúfajte. Aj niektoré výrazné kontrasty dokážu miestnosť rozjasniť. Vyberte si napríklad kombináciu bielej a fialovej v rôznych odtieňoch – od najbledších po výraznejšie.

fialová sedačka

Zdroj: iStock

Lesklý strop

Všimli ste si, že existujú matné i lesklé farby? Ak použijete na strop farbu s vysokým leskom, miestnosť automaticky rozjasníte. Lesklý povrch dobre odráža svetlo, pôsobí vzdušne a luxusne.

Svetlé drevené podlahy

Ak potrebuje miestnosť presvetliť, rozjasníte ju podlahou zo svetlého dreva. Keď ide o frekventovanú miestnosť, zvoľte svetlú podlahu so škvrnami, ktoré najlepšie maskujú škrabance a iné druhy poškodenia.

svetlá drevená podlaha

Zdroj: iStock

Doplňte zrkadlá

Nič tak nepresvetlí tmavšiu miestnosť ako správne umiestnené zrkadlá. Pridaním zrkadiel môžete množstvo slnečného žiarenia v izbe zdvojnásobiť. Skúste použiť veľké zrkadlo oproti oknu – ešte lepšie, keď je naklonené tak, aby odrážalo svetlo to tmavých kútov. Aj tmavú chodbu alebo schodisko presvetlíte menšími zrkadlami po oboch stranách. Pri správnom umiestnení dokážu jediný zdroj svetla preniesť až na druhý koniec chodby či schodiska.

zrkadlo v interiéri

Zdroj: iStock

interiér v šedej farbe

Zdroj: iStock

Trblietavé detaily

Ďalší jednoduchý spôsob, ako premeníte tmavý priestor na svetlejší – pridajte doň trblietavé zlaté, medené alebo strieborné doplnky: zrkadlo s kovovým rámom, kovové svietidlá, umelecké diela a dekoratívne predmety s kovovým leskom. Budú odrážať svetlo a vytvoria pocit luxusu.

Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia