Zdroj: Hannah Lemholt

Ako vytvoriť čistobiely interiér, aby nepôsobil chladný a nezaujímavý

13. 06. 2022
Zdieľať

Čistobiely interiér sa môže často javiť ako chladný či nehostinný, no niekto na bielu nedá dopustiť. Ako teda vytvoriť priestor, ktorý by aj v bielom šate vyzeral famózne a nie tak, akoby mu čosi chýbalo?

Biela farba sa pri zariaďovaní interiéru stáva takou bežnou, až sa môže zdať, že je ideálnym riešením zakaždým, keď neviete, akú farbu zvoliť. Kedy po nej zvykneme siahnuť? Často to býva zo strachu, že zvolíme nesprávne farby. Bielou predsa nič nepokazíme. Ďalším dôvodom býva nedostatok svetla či malá miestnosť, ktorú túžime opticky zväčšiť a presvetliť. Pre niekoho je dôvodom predstava pokojného domova a bielu považuje za jediný spôsob, ako to docieliť. Poslednou pohnútkou je nedostatok kreativity.

Prečítajte si tiež
Vzdušný a svetlý dámsky byt: Keď menej znamená viac

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že vytvoriť pekný interiér, v ktorom dominuje biela farba, nie je nič náročné, opak je pravdou. Celé umenie tkvie v premyslenej kombinácii jednotlivých tónov. Aj biela farba má totiž množstvo odtieňov a každý z nich má vlastnú svetlosť, teplotu či hĺbku. Ich kombináciou a vrstvením (použitím rôznych materiálov, štruktúr a vzorov) získa priestor ten správny šmrnc.

Biela obývačka s čiernobielou fotografiou a kvetom

Zdroj: Hannah Lemholt

Odtiene bielej všeobecne rozdeľujeme na teplé a studené. Ak máte v pláne presvetliť malú miestnosť, siahnite skôr po chladnejších tónoch, ako je klasická biela, perlová biela, porcelánová biela, alabastrová biela. Ak máte, naopak, veľkorysý priestor, stavte na odtiene ako krémová biela, púdrová biela, mušľová biela, broskyňová biela.

Čím bielu okoreniť?

Spojenie čiernej a bielej je nadčasové. Pri dávkovaní čiernej však buďte striedmi a opatrní – vynikne na doplnkoch, vzoroch a menších plochách. Tým, ktorí milujú eleganciu a luxus, odporúčame kombináciu zlatej a bielej. Na stene sa budú skvelo vynímať zlaté rámy na obrazy, zrkadlá alebo iné nástenné doplnky.

Prečítajte si tiež
Biela sedačka – ako si ju udržať dlho čistú a krásnu

S bielou si výborne rozumie aj sivá a antracitová, najmä pokiaľ máte v miestnosti teplé odtiene bielej alebo béžovej. Máte z výrazných farieb obavu, no nechcete sa ich vzdať úplne? Vyskúšajte to s jemnými pastelovými odtieňmi. Môže to byť zopár doplnkov, ale nemusíte sa báť ani väčších plôch či kusov nábytku.

Bielo béžová obývačka s čb foto a zaujímavým lustrom

Zdroj: Hannah Lemholt

Biely mix

V nadčasovom interiéri, ktorý navrhol architekt Martin Frank, tvorí biela základ v celom dome. Vytvára „čistú“ plochu a podklad pre ostatné predmety každodennej potreby. Biela je tu použitá v mnohých
odtieňoch – od lesklej snehobielej cez sivobielu až po béžovú. Kov, sklo, antikoro a betón kontrastujú s kefovaným dubovým nábytkom. Hladké svetlé plochy zvýrazňujú štruktúru dreva, ktorá vyniká a priestor prirodzene zútulňuje.

Bielo kovová moderná kuchyňa

Zdroj: Matyáš Frank

Po povrchu

Aby bol achromatický interiér zaujímavý, použite rozmanité povrchové úpravy a materiály v odtieňoch bielej. Môže to byť drevená podlaha alebo obklad na stene, biely tehlový obklad, textúrovaná pohovka buklé, lesklý lakovaný jedálenský stôl, mramorový obklad či veľké kameninové vázy.

Biela obývačka s prírodnými doplnkami

Zdroj: Karen Akers

Ako je možné, že niektoré biele interiéry vôbec nevyzerajú stroho a nudne? Kumšt je v tom, že sa v nich len málokedy využíva stopercentná biela. Veľmi často sa používa tlmenejśí odtieň, tzv. „off-white“. Je skvelou voľbou najmä v dobre presvetlených miestnostiach, ktoré by jasná biela príliš prežiarila.

Éterická

Aj veľkú miestnosť môžete zaodieť do bieleho kabáta. Pôvabne éterický priestor docielite bavlnenými a ľanovými textíliami, nadýchanou pohovkou a nábytkom s jemnými kontúrami.

Biely interiér priestranej obývačky s veľkým textilnými svietidlami

Zdroj: Paulina Arcklin

Uzemníte ho pomocou prírodných doplnkov (ratan, morská tráva, masívne drevo) a osviežite použitím jednoduchých grafických prvkov.

Prečítajte si tiež
Čiernobiela kúpeľňa je elegantná a nadčasová. Viete, ako tieto dve farby kombinovať?

Čierne akcenty

Použite čiernu na vytvorenie grafických akcentov, ktoré bielu miestnosť oživia a dajú jej charakter. Čiernobiele fotografie zoskupené do pútavej mozaiky sú tým správnym korením pre prázdnu bledú stenu.

Čiernobiele fotky na maslovej stene

Zdroj: Hannah Lemholt

Domáca galéria

Použite svoje spomienky, umenie a obľúbené predmety na vyfarbenie svojho prázdneho bieleho „plátna“.

Biela priestranná obývačka s grafitovým gaučom

Zdroj: Amir Navon

Biele nástenné police celkom splývajú s bielymi stenami a umožňujú vyniknúť vystaveným predmetom.

Text: Katarína Paukeje

Foto: Matyáš Frank, Karen Akers, Paulina Arcklin, Hannah Lemholt, Amir Navon

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: biela biela omietka čierna detaily interiérové doplnky kombinácie farieb presvetlenie zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia