
Zvonku pôsobí inak ako susedia, no počkajte na to vnútro: Takto vyzerá vkusné moderné bývanie pre mladú rodinu!
Do rúk kanadských architektov sa dostal priestranný rodinný dom v Toronte s exteriérom pripomínajúcim dvojdom, avšak s jedným hlavným vchodom. Interiér vyniká sviežim moderným interiérom, nádhernými výhľadmi do záhrady a precízne rozčleneným spálňovým priestorom. Svoje bývanie v ňom našla štvorčlenná rodina.
Mladý pár s dvoma deťmi túžil hlavne po bývaní v ústraní a po súkromí. Ich želaním boli oddelené spálne na rôznych úrovniach, no priali si aj komfort a priestor pre výstavu umeleckých diel. Ich podmienky sa podarilo naplniť aj vďaka rozčleneniu vnútorného priestoru na deväť samostatných úrovní. Každá z nich vychádza v ústrety ich potrebám, ale nebráni v plynulom pohybe.
Rodinný dom vyniká kontrastným čierno-bielym sfarbením a už od ulice pôsobí moderne a sviežo. Zdroj: Tom Arban
Neprehliadnuteľné čierne tehly
Rodinný dvojdom púta pozornosť už z exteriéru modernou architektúrou a luxusným dizajnom. Fasádu tvoria ručne leštené čierne tehly a drevo opaľované japonskou technikou Shou Sugi Ban. Kontrastuje im cortenové zábradlie a biele panely, ktoré zvýrazňujú vrchné poschodie.
Kým na strane od ulice je svetlá časť dominantná a vystupuje do priestoru, na opačnej strane naopak prevláda čierne prevedenie a biely obklad je len v úzadí. Nápadne sa vyníma aj dizajnová vsuvka v podobe čiastočného tehlového obkladu, ktorý nájdete aj pri hlavnom vchode.
Zadnú fasádu tvoria z väčšej časti presklenia, vďaka ktorým sa exteriér stáva súčasťou interiéru. Zdroj: Tom Arban
Svetlo na rozdávanie
Architekti stavili na bohaté presvetlenie každého poschodia s dôrazom na okná umiestnené od podlahy až po strop. Elegantným priehľadným materiálom ostali verní aj pri sklených zábradliach na balkónoch a pri výstupe na vonkajšiu terasu. Dostatok denného svetla vytvára v interiéri komfortnú atmosféru a necháva prirodzene vyniknúť všetky materiály.
Obývačka v samostatnej úlohe
Interiér už na prvý pohľad zaujme neutrálnou paletou farieb. Na stenách a strope sa strieda biela farba s dreveným obkladom, ktoré uzemňujú tmavomodré a čierne detaily.
Centrálnou časťou spoločných priestorov je denná miestnosť s výstupom na terasu. Spája sa v nej kuchyňa, jedáleň a obývačka, ktorá zaberá vizuálne oddelený priestor. Je položená o schod nižšie ako zvyšok miestnosti a vyčleňuje ju aj policový systém vytvárajúci zákutie pre sedačku. K neutrálnemu dizajnu obývačky sa pripája aj televízna stena s bielymi skrinkami a dreveným obkladom v nike pre televíziu.
Miesto stien si domáci na zadnej fasáde zvolili veľkoformátové okná a presklené dvere na terasu. Zdroj: Tom Arban
Kuchyňa s jedálenskou časťou si vás zase získa dokonalou kombináciou matného tmavého prevedenia kuchynských skriniek, bielej pracovnej dosky a zlatých detailov. Rovnaký dizajn sa opakuje aj na ostrovčeku s priestorom pre barové sedenie a svietidlách. Vedľa stojaci jedálenský stôl dostal čestné miesto v presklenom výklenku s výhľadom na záhradnú zeleň. V interiéri sa nezaprie ani láska majiteľov k umeniu, a to hudobnému aj výtvarnému. Stenám nedali vydýchnuť a voľné plochy zdobia umelecké obrazy či vzácne gitarové kúsky.
Tmavomodrá matná linka s detailmi v zlatej farbe pôsobí elegantne a luxusne. Celkový dojem ešte umocňuje pracovná doska z bieleho kameňa. Zdroj: Tom Arban
Súkromie na prvom mieste
Pri dizajnovaní domu si architekti podľa želania klientov dali záležať na odčlenení spální tak, aby mali rodičia i deti svoje súkromie. Na medziposchodie preto umiestnili nielen domácu kanceláriu, ale aj miestnosť pre hostí, ktorá je strategicky umiestnená mimo spoločných aj súkromných priestorov.
Domáci majú vyberaný hudobný vkus. Koľko známych kapiel by ste spoznali na tejto dekorácii z ich albumov? Zdroj: Tom Arban
Najvyššie poschodie je celé venované nočnej zóne pre domácich. Tvorí ju hlavná rodičovská spálňa a dve samostatné detské izby a kúpeľňa so samostatne stojacou vaňou so zlatým kohútikom. Ani v nej nechýbajú prvky z dreva, sklené bloky a jedinečné výhľady priamo do záhrady.
Precízne nadizajnovaná kúpeľňa je zariadená relatívne jednoducho, no zároveň luxusne. Komfort jej dodávajú aj výhľady do záhrady. Zdroj: Tom Arban
DouBLe House
Štúdio: Alva Roy Architects
Lokalita: Toronto, Kanada
Plocha: 300 m²
Realizácia: 2024
- Rodinný dom vyniká kontrastným čierno-bielym sfarbením a už od ulice pôsobí moderne a sviežo.
- Zadnú fasádu tvoria z väčšej časti presklenia, vďaka ktorým sa exteriér stáva súčasťou interiéru.
- Dom je vytvorený z deviatich samostatných úrovní.
- Miesto stien si domáci na zadnej fasáde zvolili veľkoformátové okná a presklené dvere na terasu.
- Tmavomodrá matná linka s detailmi v zlatej farbe pôsobí elegantne a luxusne. Celkový dojem ešte umocňuje pracovná doska z bieleho kameňa.
- Domáci majú vyberaný hudobný vkus. Koľko známych kapiel by ste spoznali na tejto dekorácii z ich albumov?
- Precízne nadizajnovaná kúpeľňa je zariadená relatívne jednoducho, no zároveň luxusne. Komfort jej dodávajú aj výhľady do záhrady.
- Ešte aj v šatníku sa opakuje farebná kombinácia, ktorá mu dodáva sviežosť ľahkú eleganciu.
- Obývačka je síce súčasťou dennej miestnosti, ale zároveň je od nej oddelená vizuálne aj úrovňovo.
- Všimnite si znížený strop nad obývačkou, ktorý ešte viac umocňuje jej oddelenie od zvyšku priestoru.
- Terasa sa aj vďaka preskleniam stáva prirodzeným predĺžením spoločenských priestorov. Je tak súčasťou obývačky, aj keď je od nej oddelená.
- Osvetlenie je dokonalo zladené s kuchynskou linkou.
- Domáci majú očividne záľubu v hudbe. Ako dekoratívny prvok slúži hudobný nástroj či známe platne ešte známejších kapiel.
- Všimnite si okolie okien, v ktorom sa striedajú všetky tri dominantné farby. Čierne rámy obklopuje pás svetlého dreva, za ktorým hneď pokračuje biela stena a strop.
- Exteriér domu tvorí tmavý tehlový obklad a čierne opaľované drevo, s ktorými kontrastuje cortenové zábradlie a biele panely na hornom poschodí.
- Popri susedných tradičných fasádach pôsobí tento rodinný dom moderne a sviežo.
Text: Zuzana Bánska
Foto: Tom Arban
Zdroj: v2com