Zdroj: Jiří Hloušek

Vzdušný a bohato preslnený interiér rodinného domu zvládli vytvoriť s obmedzeným rozpočtom

25. 04. 2022
Zdieľať

Majiteľ mal celkom jasnú predstavu. Vzdušný a bohato preslnený interiér s výhľadmi do exteriéru. V srdci domu veľká hlavná obytná miestnosť, ktorá bude centrom diania celej domácnosti. V tomto priestore bude dizajnové schodisko vedúce na galériu. Hlavný obytný priestor dispozične jednoduchý a prehľadný. Všetko zvládnuť s obmedzeným rozpočtom.

Základný koncept návrhu interiéru domu pre vlastnú rodinu bol vytvorený už vo fáze navrhovania celého domu. Hlavnou dominantou domu je južne (do ulice) orientovaný presklený štít, vďaka ktorému stavba získala „tvár“ a my interiér zaplnený slnkom. Vysoké okná štítu sa premietajú do hlavného obytného priestoru, kde cez deň presvetľujú loft obývačky s galériou a večer poskytujú okúzľujúci výhľad na hviezdnu nočnú oblohu.

Rodinný dom s presklennou a drevenou fasádou

Hlavnou dominantou domu je južne (do ulice) orientovaný presklený štít, vďaka ktorému stavba získala „tvár“ a my interiér zaplnený slnkom. Zdroj: Jiří Hloušek

Hlavný obytný priestor je svojou pozdĺžnou osou v časti kuchyne a jedálne úplne symetrický. Biela kuchyňa je vsadená medzi sklenené pieskované dvere. Pravými sa vchádza z predsiene, ľavé vedú do spálne a obidvomi preniká dostatok svetla. Veľký jedálenský stôl je umiestnený medzi dve veľké okná orientované na východ a západ. Tu sa s rodinou najviac schádzame a sme tak neustále v spojení so záhradou a okolím. Kozub vyrobený podľa môjho vlastného návrhu decentne oddeľuje vďaka svojej subtílnosti priestor jedálne od obývačky. V zime navodí veľmi príjemnú hrejivú atmosféru.

Moderný interiér rodinného domu so schodiskom a dizajnovými svietidlami

Kozub decentne oddeľuje vďaka svojej subtílnosti priestor jedálne od obývačky. Zdroj: Jiří Hloušek

Významným prvkom obývačky je schodisko so zábradlím galérie, kde sú použité tri dominantné materiály interiéru – drevo, kov a sklo. Kľukatú schodnicu dopĺňa pilier podopierajúci strop a nesúci televízor. Na pilier, rovnako ako na podhľad v kuchyni sme naniesli dekoratívnu farbu v zemitom odtieni. Steny celého interiéru dopĺňajú zdedené historické originálne obrazy s dobovými rámami. V kontraste s moderným
okolím skvelo vynikajú. Tlačené obrazy – skice dievčaťa od Leonarda da Vinci – majú príjemný, opäť zemitý odtieň a veľmi nám pripomínajú našu babičku.

Moderný interiér rodinného domu so schodiskom a dizajnovými svietidlami

Hlavný obytný priestor je svojou pozdĺžnou osou v časti kuchyne a jedálne úplne symetrický. Zdroj: Jiří Hloušek

Smrekovcové dosky, ktorými je obložená takmer celá fasáda domu, sú v rovnakom rastri zopakované na stene detskej izby a spálne a tvoria zaujímavý podhľad dokonca aj na toalete, ktorým prestupuje svetlo zo žiarovky. Pri realizácii interiéru sme si veľmi strážili financie. Mnoho doplnkov sme navrhli a vyrobili vlastnými silami. Na výrobu stolov sme využili vlastné dubové drevo, ktoré sme svojpomocne upravili a ošetrili. Jedálenské stoličky sú veľmi lacnou kópiou stoličky známej značky a svojou ľahkou hmotou skvelo dopĺňajú, ale nezakrývajú dominujúci stôl.

Spálňa so zrkadlovým rolldorom v dome s dreveným obkladom

Smrekovcové dosky, ktorými je obložená takmer celá fasáda domu, sú v rovnakom rastri zopakované na stene detskej izby a spálne. Zdroj: Jiří Hloušek

V detských izbách sú vstavané skrine z IKEY, obohatené opäť našimi dubovými fošňami. V izbe dcéry tak vznikla praktická nika v skrini, ktorá plní funkciu písacieho stola. Dub prestupuje takmer celý dom a okrem vyššie spomenutého je použitý aj na podlahe, parapetoch a schodoch. V rámci úspor sme montovali svojpomocne aj schodiskové stupne. Zaujímavým prvkom sú masívne dubové kocky v obývačke, ktoré sa dajú vďaka plastovým „klzákom“ aj napriek svojej váhe (70 kg) ľahko posúvať. Obmedzenému rozpočtu pomohla i biela kožená pohovka, ktorá si pamätá už predchádzajúce bývanie.

Moderný interiér rodinného domu so schodiskom a dizajnovými svietidlami

V celom interiéri sú použité svietidlá značky Rendl a takmer všetky majú tvar valca. Zdroj: Jiří Hloušek

V celom interiéri sú použité svietidlá značky Rendl a takmer všetky majú tvar valca. Kuchynskú linku, šatník v predsieni, knižnicu na galérii a nábytok v kúpeľniach vyrobili podľa návrhu v stolárskej dielni. V interiéroch rád používam prírodné materiály. Držím sa hesiel „všetkého moc škodí“ a „v jednoduchosti je krása“. Naše bývanie je vo svojej podstate kombináciou dreva a bielej.

VEĽKOSŤ INTERIÉRU

6 + kk + podkrovná „trucovňa“, plocha 197,7 m2 + podkrovie 58,4 m2

POUŽITÉ MATERIÁLY

Drevo, kov, sklo

Autor interiéru: Ing. arch. Václav Kosnar, www.atelier-kosnar.cz

Autor fotografií: Jiří Hloušek, Václav Kosnar

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: biela drevené obklady drevené podlahy drevené trámy drevo v interiéri Interiér roku moderné bývanie rodinný dom schodiská
Zdieľať článok

Diskusia