Ako si vybrať správnu sedačku do obývacej izby
Zdroj: GALA COLLEZIONE

Ako si vybrať správnu sedačku do obývacej izby

29. 09. 2020
Zdieľať

Tiež sa neviete dočkať, až sa doma po práci zvalíte na pohovku a odpočiniete si po náročnom dni? Správna sedačka by mala perfektne vyhovovať priestoru aj požiadavkám majiteľov, byť kvalitne vyrobená, nadčasová a v ideálnom prípade by mala mať čosi navyše.

Žijeme v dobe nekonečných možností. Výrobcovia nábytku ponúkajú ohromujúce množstvo štýlov, tvarov, funkcií… Nákup kvalitnej sedačky je jednou z najdôležitejších investícií, ktoré pre svoj interiér môžete urobiť. Pravdaže, tým vás nechceme vystrašiť :-). Ak si vaše potreby a možnosti vopred dôkladne premyslíte a sedenie na sedačke aj naživo otestujete, veríme, že nešliapnete vedľa.

V prvom rade sa zamerajte na správnu veľkosť. Vytiahnite meter a zistite, aká veľkosť sedačky najlepšie vyhovuje vášmu priestoru. Ako bude orientovaná?

Ak máte väčšiu obývačku, premyslite si, akú časť z nej by mala zaberať. Pohovka nemusí byť zbytočne veľká a vyrobená v jednom kuse. Je dobré nechať si priestor aj na ďalšie sedenie, ktoré využijete, len ak príde návšteva. Môžu to byť kreslá, pufy, taburetky či lavica, ktorú máte pri jedálenskom stole. Skladacie stoličky, ktoré visia na stene a sú kedykoľvek poruke.

Prečítajte si tiež
Ako jednoducho vyrobiť sedaciu súpravu na terasu

Rátate aj s konferenčným stolíkom? Myslite na jeho veľkosť a tvar a pripočítajte k nemu ďalší priestor na pohyb okolo neho. Pozor na menšiu izbu. Veľká sedačka by ju opticky ešte viac zmenšila a priestor by pôsobil stiesnene. Vyberajte radšej menšiu, ktorá je praktická a zároveň dizajnovo zaujímavá. Kúsok, ktorý obývačku pozdvihne a zároveň vytvorí základ pre jej ďalšie zariadenie.

sedacia súprava

Chesterfield je presne tá pohovka, na ktorú sa raz usadíte a zabudnete na všetky starosti. Olivovozelená od firmy Vivonita sa stane kráľovnou obývačky. Viac prešívaných sedačiek nájdete na pohodo.sk. Zdroj: pohodo.sk.

Dostatočnú pozornosť venujte aj poťahu. Či už sa rozhodnete pre výraznú farbu, vzor alebo neutrálne odtiene, poťah sedačky bude mať veľký vplyv na charakter a náladu v miestnosti. Aby bol poťah zážitkom aj na dotyk, voľte textílie s prímesou prírodných materiálov, ktorým býva najčastejšie vlna.
Okrem estetiky je dôležitá aj funkčnosť a praktickosť. Obzvlášť, ak máte psa, mačku alebo deti.

V tom prípade vyberajte z látok, ktoré sa ľahko čistia – dajú sa odnímať alebo sú vyhotovené v takzvanej nešpinivej úprave. Pýtajte sa aj na odolnosť proti oderu, ktorá sa udáva v počte otáčok Martindale. Praktickým variantom je tiež koža, ktorá sa v posledných rokoch vďaka novým technológiám spracovania teší opäť veľkej obľube. Je nadčasová, sedačke dodáva punc luxusu, navyše sa ľahko udržiava.

Aby ste si vedeli lepšie predstaviť, ako bude nová sedačka fungovať vo vašom interiéri, vystrihnite si z kartónu jej maketu a položte ju na plánované miesto. Poslúži vám aj kontrastná lepiaca páska, ktorou si siluetu sedačky môžete na podlahe ľahko naznačiť.

Nazrite aj pod povrch. Dobrý predajca a hlavne výrobca by mali vedieť deklarovať kvalitu „vnútorností“ sedačky. Hovoríme o ráme a molitanoch. Rám býva zložený z komponentov na báze dreva, prípadne kovu. Väčšina rámov je vyrobená z upraveného dreva, no odborníci odporúčajú vyhnúť sa MDF alebo drevotrieskovým doskám.

Dajte prednosť konštrukcii z drevenej preglejky, masívneho dreva alebo pohovke s pevným kovovým rámom. Čo však skutočne zásadne definuje kvalitu a aj cenu sedačky, je molitan – jeho hustota, tvrdosť a typ. Aj keď pohodlie môže byť pri dvoch sedačkách v rôznych cenových úrovniach na začiatku porovnateľné, nekvalitné lacné molitany sa veľmi rýchlo deformujú. Už o 1 – 2 roky budete pozorovať prvé presedené miesta.

Myslite na to, že sedačku nekupujete pre potešenie iných, ale hlavne pre seba. Mala by byť pohodlná pri aktivitách, ktoré na nej robíte. Odolávať všetkým rozmarom a zlozvykom, ktoré prevládajú práve vo vašej domácnosti. Nerobte si ilúzie. Ak si na nej radi zdriemnete, potrebujete dlhú pohovku bez bočných opierok a ideálne s jedným plným matracom. Ak máte malé deti, myslite na ľahkú údržbu. Dôsledne hľadajte odolný materiál, snímateľné poťahy a rám, ktorý vydrží skákanie aj vankúšovú vojnu.

sedacia súprava

Zdroj: HK LIVING

Všetci sme počuli hrôzostrašné príbehy o niekom, kto si kúpil pohovku svojich snov, aby vzápätí zistil, že sa nezmestí dverami, nedá sa vyniesť na poschodie alebo sa nevprace do miestnosti. Staré príslovie „dvakrát meraj, raz strihaj“ sa osvedčí obzvlášť vtedy, ak za pohovku dáte stovky eur. Čo by ste si mali vopred zmerať a zvážiť? Dĺžku a šírku (hĺbku) pohovky, jej celkovú výšku aj výšku operadiel. Máte doma strmé schodisko či úzku chodbu? Dôkladne si zmerajte vstup aj miesta, na ktorých sa budete otáčať, keď s pohovkou budete manipulovať.

sedacia súprava

Zdroj: GALA COLLEZIONE

Radi a často pozeráte filmy? Siahnite po tzv. lounge pohovke, na ktorej si bez problémov pohodlne vystriete nohy. Je pravda, že takéto sedačky bývajú robustné a do malých bytov sa nehodia. Ležovisko pre troch či štyroch ľudí si však vytvoríte aj z niektorých rozkladacích pohoviek v tvare L, kde je matrac zasunutý pod sedadlom. Ak ju rozložíte, vystriete si na nej nohy a film sa môže začať. Ak máte ešte menej priestoru, poslúži aj taburetka. Veľkú modulárnu sedačku Serena kúpite na elbyt.sk

sedacia súprava

Zdroj: Karup design

Sedačku si pred nákupom vyskúšajte – ohmatajte si ju, sadnite si na ňu. No nie ako figurína z obchodu. Uložte sa na ňu presne tak, akoby ste boli vo svojej obývačke. Ak sa zvyknete schúliť do rohu alebo sa pohodlne oprieť a relaxovať, urobte to aj pri skúšaní. Ak si na nej zvyknete zdriemnuť, všimnite si, či bude dostatočne dlhá. Ak svoj gauč často používate na prácu, vyhnite sa deleným matracom s viacerými vankúšmi, pretože sa budete do medzier medzi nimi vnárať. Radšej zvoľte pohovku s kratším sedom a tvrdším sedením.

sedacia súprava

Zdroj: Ikea

Dôkladne zvážte tvar sedačky. Uprednostňujete gauč a dve kreslá alebo pohovku do tvaru L či U? Pri rohovej sedačke si zistite, či sa dajú rohy vzájomne prehodiť. Ak by ste totiž v budúcnosti chceli usporiadanie meniť, môže sa stať, že vás práve gauč bude v rozlete brzdiť. Vždy je dobré, ak sa dajú jednotlivé diely medzi sebou vymeniť.

Pre tých, čo chcú, aby sa sedenie dalo prispôsobiť aktivitám aj počtu ľudí, odporúčame modulárne pohovky. Poskladáte si ich vždy tak, ako práve chcete. Sedačka VALLENTUNA (IKEA) má v ponuke samostatné rozkladacie pohovky, podnožky, opierky a ukryté úložné priestory na vankúše, z ktorých si môžete zložiť sedenie, aké vám práve vyhovuje.

sedacia súprava

Zdroj: ELMUEBLE

Čo tak umiestniť oproti sebe dve jednoduché pohovky? Hoci je takéto usporiadanie sedenia menej zvyčajné, má svoje výhody. Pôsobí spoločensky a prívetivo, pretože ľudia si pri konverzácii hľadia priamo do očí. Ak televíziu sledujete minimálne, prípadne ju nemáte vôbec, je toto riešenie pre vás ideálne.

Prečítajte si tiež
VÁŠ TIP: Svojpomocne navrhnutá a zariadená obývacia izba

Usporiadaním sedačiek dávate najavo, že dôležití sú pre vás ľudia a nie sledovanie televíznych programov. Dve identické pohovky natočené k sebe vyzerajú síce elegantne, vôbec však nemajte obavy, ak je každá iná. Naopak, o to otvorenejšie a hravejšie bude celá miestnosť pôsobiť.

Sedačka dômyselne umiestnená v priestore na seba zaručene strhne všetku pozornosť. Pri jej výbere si všímajte aj jej zadnú časť a bočné vyhotovenie. Dôkladne si prehliadnite švy – ich kvalitu a spracovanie. Ak si zvolíte nápadné čalúnenie s ozdobným prešívaním či gombíkmi, o to striedmejšie by mali byť ladené ostatné kusy nábytku.

NADČASOVÁ KLASIKA v príjemných farbách, z kvalitných materiálov a v štýle scandi.

sedacia súprava

Sum, Normann Copenhagen, hliník, oceľ, PU pena, 182 cm, 2 730 €, Zdroj: designville.sk

sedacia súprava

Strandmon, drevený rám, PU pena, 171 cm, 429 € Zdroj: IKEA

sedacia súprava

Lento, Kooko Home, drevený rám, kov, PU pena, 158 cm, 625 €, bonami.sk Zdroj: bonami.sk

sedacia súprava

Mavera, drevený rám, zamat, molitan, 214 cm, 287 € Zdroj: temponabytok.sk

sedacia súprava

Nora, Bloomingville, drevený rám, vlna, PU pena, 173 cm, 2 051,38 € Zdroj: bohostyle.sk

Päť vecí, o ktorých ste možno netušili

Prvá

Deti ju milujú. Bytostne. Priemerná pohovka musí za svoj životný cyklus zniesť až 587 neriadených detských výskokov a kotrmelcov. (… hm, to asi vtedy, keď sa my rodičia nepozeráme…)

Prečítajte si tiež
Ako zútulniť obývaciu izbu, ktorá funguje zároveň ako detská herňa

Druhá

V našich sedačkách sa často ukrývajú rôzne veci. Okrem omrviniek sú to najmä účty a drobné mince, hračky či stratené páry ponožiek. (Aha! Tak tam sú!)

Tretia

Pohovka je svedkom početných ľúbostných radovánok, no aj mnohých hádok. Priemerní manželia sa na nej dokážu pohádať až 293-krát. (Potom sa rozpadne. Asi.)

Štvrtá

Sedačku všetci radi používame aj ako ďalšie lôžko na spanie. Každý z nás si na nej počas života dobrovoľne zdriemne 489-krát. (Po hádke s partnerom 293-krát.)

Piata

Gauč a jedlo? Skvelá dvojica! Priemerná pohovka musí absorbovať až 1 663 náhodných fľakov a škvŕn od jedla. (Neuveríte, ale 87 % z nás si tie fľaky vraj ani len nevšimne!)

 

Text: Katarína Paukeje
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Nábytok Obývacia izba
Tagy: pohovky sedacie súpravy
Zdieľať článok

Diskusia