Vysoké ceny nás tlačia do menších bytov, problém rieši ich variabilita
Neúmerne vysoké ceny bytov vedú mnohé mladé páry i rodiny k úsporným a alternatívnym riešeniam. Môže byt s plochou 60 m štvorcových a dispozíciou 2+kk poskytovať funkcie potrebné pre pohodlný život štvorčlennej rodiny?
Pri prvom pohľade na neveľký byt bolo architektom Ondřejovi Fuchsovi a Adamovi Látalovi jasné, že dispozícia neumožňuje priestorové experimenty. Zadanie, vytvoriť z tohto bytu pohodlné a funkčné bývanie pre štvorčlennú rodinu, však prijali ako výzvu. Nakoniec sa im podarilo dostať do priestoru funkcie, ktoré by si za bežných okolností vyžadovali podstatne väčší byt.
Najviac funkcií je v hlavnej miestnosti
Hlavný obytný priestor, ktorý vo väčších bytoch zvyčajne zahŕňa len kuchyňu, jedáleň a obývačku, v tomto byte prekvapí ďalšími možnosťami. Na prvý pohľad nie sú viditeľné a neukrajujú z priestoru.
Hlavná miestnosť totiž môže fungovať tiež ako pracovňa a spálňa. Márne hľadáte na fotografii posteľ? A predsa je tu! Hlavný obytný priestor sa dá modifikovať dvoma základnými pohyblivými prvkami: v prvom rade manželskou posteľou, ktorá je ukrytá v strope a v druhom rade pojazdným úložným modulom. Ten sa dá posúvať po koľajničkách.
Usporiadanie nábytku odzrkadľuje dennú dobu
Pohyblivé prvky odzrkadľujú potreby rodiny v priebehu jednotlivých častí dňa. Ráno je v hlavnej miestnosti pripravená jedáleň, cez deň domáca pracovňa, večer sa zo stropu „znesie“ dvojlôžko.
Prečítajte si tiež:
Rafinované riešenie interiéru, aké by ste v byte rozhodne nečakali
Aby všetko v obmedzenom priestore klapalo na jednotku, architekti museli všetko dôkladne premyslieť a s veľkou presnosťou i navrhnúť. Dosiahnutá maximálna variabilita prakticky nahradila absenciu ďalšej miestnosti – druhej spálne.
Základom je pohyb
„Naša zmena sa týkala predovšetkým obývacej izby s kuchynským kútom, do ktorej sme zakomponovali zdvíhaciu manželskú posteľ. Pomocou elektrického mechanizmu posteľ zapadne do stropu vždy, keď ju domáci nepotrebujú. Bez postele vznikne veľký otvorený priestor, ktorý môžu domáci využiť ako obývačku alebo pracovňu. Ďalším mobilným vybavením je nábytkový úložný diel, ktorý sa dá posúvať vďaka koľajničkám v podlahe. Tak sa dá, podľa potreby, meniť pomer veľkosti obývacej a jedálenskej časti,“ vysvetľujú svoj zámer architekti z ateliéru NOSCALE.
Na štýl Japoncov
Estetické riešenie dáva vyniknúť dekóru dreva na podlahe a na kuchynskej linke. Harmonizuje s bielym povrchom ostatného nábytku, ktorý opticky zväčšuje priestor. Kontrastným prvkom sú červené dvere do detskej izby. Dôvtipná a detailná práca architektov nadväzuje na japonské minimalistické trendy a ich povestnú úspornosť. Ich projekt je príkladom, že aj v malom priestore môžeme získať plnohodnotné bývanie.
Malý byt s veľkými možnosťami
architektonické štúdio: NOSCALE
autori: Ing. arch. Ondřej Fuchs, Ing. arch. Adam Látal
lokalita: Praha
realizácia: 2014
plocha: 59,5 m2
Sabína Zavarská
Foto: Roland Szabo