
Od brány vyzerá nedobytne, no z opačnej strany je všetko inak. Šesťčlenná rodina si teda vie užívať pohodlie a život!
Rozhodovanie medzi rekonštrukciou starého domu a stavbou nového bývania je pre mnohých neľahkou voľbou. Podobnú dilemu riešila aj šesťčlenná rodina bývajúca v izraelskom regióne Šáronskej planiny. Keď našli ideálny pozemok so starým domom z 80. rokov, museli si položiť zásadnú otázku: obnoviť, alebo zbúrať a začať odznova?
„Chceli sme dom, ktorý bude presne zodpovedať potrebám a vkusu rodiny. Pri analýze infraštruktúry sme si uvedomili, že pôvodná stavba by nás v mnohých ohľadoch obmedzovala a navyše by renovácia nedávala finančný zmysel,“ vysvetľuje architekt Yaron Eldad, ktorý sa podieľal na návrhu projektu.
Hlavný materiál, ktorý určil charakter domu
Rodina mala od začiatku jasno v tom, že ich nový domov sa bude niesť v duchu jednoduchosti a priestorovej voľnosti.
„Chceli sme vytvoriť obytné prostredie postavené na jednom hlavnom materiáli, ktorý by dominoval interiéru aj exteriéru,“ spomína architekt. Po niekoľkých vizualizáciách sa rozhodli pre pohľadový betón, ktorý definuje charakter celého domu.
Táto voľba sa prejavila už v samotnom oplotení pozemku, ktoré je rovnako ako dom vyhotovené z betónu. Masívne pôsobiacu stavbu vizuálne zjemňujú kontrastné prvky z čierneho kovu, ktoré sa opakujú na vstupnej bráne, stĺpoch či garážových vrátach. „Tieto vertikálne elementy nie sú len estetické, ale aj praktické – poskytujú tieň a súkromie, no zároveň umožňujú prienik svetla a vzduchu,“ dopĺňa Eldad.
Dom prispôsobený potrebám rodiny
Jednou z hlavných požiadaviek bolo vytvoriť samostatné priestory pre každé z detí, ktoré im budú slúžiť aj v budúcnosti. „Pre deti sme navrhli apartmány s vlastnými kúpeľňami, ktoré im poskytnú maximálne pohodlie a súkromie,“ vysvetľuje architekt.
Väčšina ich voľnočasových aktivít sa sústreďuje v suteréne, kde sa nachádza televízna miestnosť, herná zóna a dokonca aj priestor na stavbu modelov lietadiel. Týmto riešením sa zabezpečilo dynamické, hravé prostredie, ktoré reflektuje ich potreby.
Prepojenie interiéru s exteriérom
Koncepcia domu kladie veľký dôraz na spojenie vnútorných a vonkajších priestorov.
„Našim cieľom bolo, aby bola z hlavnej vstupnej časti viditeľná záhrada v zadnej časti domu, a preto sme zvolili otvorený pôdorys a veľké presklené plochy,“ hovorí Eldad. Vďaka tomu obyvatelia opticky aj fyzicky splývajú s exteriérom.
Vonkajšia terasa je chránená presahujúcim obytným podlažím, čo vytvára pohodlný priestor na relax. „Chceli sme minimalistickú záhradu s niekoľkými dominantnými rastlinami, aby vynikla jednoduchosť priestoru,“ dopĺňa architekt.
Neodmysliteľnou súčasťou exteriéru je bazén s nastaviteľnou hydraulickou podlahou, ktorý môže slúžiť ako detské ihrisko alebo rozšírená terasa.
Precízne riešené detaily
Interiér domu vyniká čistotou línií a dôrazom na prírodné materiály. „Schodisko sme navrhli ako architektonický prvok – nie je len funkčné, ale pôsobí ako socha v priestore,“ vysvetľuje architekt. „Použili sme presklené zábradlie, aby zostal priestor vzdušný, a kovové zábradlie na poschodí, ktoré pôsobí masívne, no elegantne.“
V hlavnej spálni oddeľuje kúpeľňu sklenená stena, ktorá dodáva priestoru moderný vzhľad. „Páčilo sa nám riešenie oddelenej šatníkovej časti a veľkého balkóna, kde sme umiestnili pohodlné posedenie s výhľadom na záhradu,“ opisuje majiteľka domu.
Kuchyňa kombinuje kovové a priemyselné prvky s minimalistickým dizajnom. Sú v nej vysoké skrinky v metalickom odtieni a antikorový ostrovček, čo dodáva priestoru industriálny charakter.
„Keďže ide o dom plný života so štyrmi deťmi, kuchyňa je dynamická – obsahuje veľkú chladničku, vinotéku a ostrovček, ktorý slúži aj na každodenné stolovanie.“
Tento dom je príkladom toho, že aj minimalistická architektúra môže pôsobiť harmonicky a príjemne. „Priestor je moderný, no zároveň útulný – je to miesto, kde sa rodina cíti dobre a kde môže naplno prežívať svoj každodenný život,“ uzatvára Eldad.
Beautiful from the start
Architekt a dizajnér: Yaron Eldad
Lokalita: Šaronská planina
Pozemok: 580 m2
Zastavaná plocha: 300 m2
Text: Lucia Blažiová
Foto: Amit Giron