Pripomína tradičné vidiecke stavby, no zároveň takou nie je. Vnútri moderného domu objavíte bývanie s útulnou rodinnou atmosférou
Ako postaviť moderný rodinný dom v malej obci, aby vyhovoval modernému životnému štýlu a zároveň nepopieral historické tvaroslovie vidieckych stavieb? Odpoveďou je čierno-biely dom s „dierou“ uprostred. Inšpirovaný tradíciou, ale nekompromisne súčasný.
Ako postaviť dom v hustej zástavbe, ak nechcete prísť o vlastné súkromie? Navyše ak má výstavba v malej obci typický vidiecky charakter a vy túžite po niečom modernejšom? Podobnú výzvu riešili architekti Miroslav Stach a Jana Stachová zo štúdia boq architekti. Výsledok?
„Navrhli sme dom, ktorý je priestorovo usporiadaný tak, že je súčasne uzavretý aj otvorený. Vnútorné átrium vytvára súkromný uzavretý svet, no zároveň sa dom otvára do okolitej záhrady. Svojím tvarom reaguje na pomerne hustú budúcu zástavbu solitérnych domov v rozvíjajúcej sa časti malej obce,“ vysvetľuje architekt hlavné rysy projektu.
Ako kocky tetrisu
Z jednej strany vidíte biely kubus, nad ktorým sa týčia dve čierne vežičky. Od cesty zase bielu hmotu garáže a nad ňou čiernu šikminu strechy a zo strany záhrady tmavý obdĺžnik s veľkorozmernými preskleniami, terasami a kamennou cestičkou popod dom. Ani si nevšimnete, že čierne hmoty sú dve a spája ich biela s moderným jednoduchým tvarom. Zapadajú do seba ako kocky tetrisu.
Odkaz na vidiecke tradície
Jednopodlažné prevýšené hmoty so sedlovými strechami sú obložené opáleným drevom a pokryté plechovou strešnou krytinou. Sú rovnobežné a stoja za sebou. Medzi nimi vznikol priestor vnútorného átria, ktoré je ďalej vymedzené jednoduchými kvádrami omietnutými nabielo. Toto usporiadanie odkazuje na tradičnú vidiecku architektúru – domy, ktoré majú medzi obytnou časťou a stodolou vnútorný dvor. Cestička pod domom priamo spája vnútorné átrium so záhradou a vedie aj do herne a hudobnej miestnosti v polosuteréne.
Gradácia atmosfér
Keď vstúpite do domu, ocitnete sa v malej hale, z ktorej vedie niekoľko ciest. Môžete ísť priamo cez átrium do záhrady, chodbou do hlavného obytného priestoru alebo do súkromného krídla so spálňami. Priestory postupne gradujú, obytný priestor otočený do záhrady je zvýšený až po krov. „S gradáciou priestorov pracujeme radi, pretože tak dokážeme vytvoriť v jednotlivých miestnostiach rôzne atmosféry,“ dopĺňa Jana Stachová.
Medzi záhradou a átriom
Jednou z dominánt obytného priestoru je kuchynský ostrov, vďaka ktorému pôsobí celý obytný priestor maximálne otvorene a ponúka veľkorysú pracovnú plochu na spoločné varenie s deťmi. Keďže nesiaha na zem, ale stojí na nožičkách, pôsobí odľahčene. Minimalistická kuchyňa zahŕňa vysoké spotrebiče, umiestnené popri jednej stene, ktoré nadväzujú na pracovnú plochu s drezom a varnou doskou.
Obývačka je umiestnená medzi dvoma presklenými stenami – na jednej strane je átrium, na druhej vidíte na terasy a do záhrady. Toto miesto je určené na stretnutia s rodinou a priateľmi. Televízor nehrá v životnom štýle majiteľov primárnu úlohu, preto je zakomponovaný do veľkorysej knižnice a skrytý za posuvným panelom.
Detská izba
Obe detské izby sú súčasťou nočného krídla domu spolu so spálňou rodičov. Medzi nimi je spoločná kúpeľňa. Obe sú zariadené v podobnom štýle, líšia sa len farebnosťou. Izba pre syna má modré akcenty, dcérina červené. Základom farebnej schémy je v oboch prípadoch sivohnedá.
Obývačka
Najvzdušnejšiu miestnosť interiéru osvetľuje prirodzené svetlo z dvoch strán. Veľkorozmerné presklenia navodzujú pocit, akoby ste sedeli vonku. Atmosféru umocňuje otvorený krov a výrazná modrá farba pohodlných sedačiek. Za posuvným dreveným panelom knižnice je ukrytý televízor.
Kuchyňa
Kuchyni dominuje veľký ostrov, na ktorom domáci pripravujú jedlá spolu s deťmi. Praktické minimalistické riešenie pocitovo zahrieva lamelový obklad steny, ostrovčeka a horných skriniek nad drezom. Všimnite si strategicky rozmiestnené bodové osvetlenie. Jedálenský kút je najbližšie k posuvnému preskleniu, za ktorým je pobytová terasa a bazén.
Denná zóna
Pohľad spoza ostrova, ktorý ohraničuje priestor kuchyne. Tu najlepšie vidno prechod zníženého stropu nad kuchyňou k otvorenému krovu nad obývacou časťou. Presne v miestach pod obývačkou je znížený terén – cestička, ktorá spája átrium so záhradou. Dverami vedľa knižnice vstúpite do nočného krídla domu.
Dve veže
Architektonické štúdio: boq architekti
Autori: Ing. arch. Miroslav Stach, Ing. arch. Jana Stachová
Lokalita: Hodonínsko, Česká republika
Zastavaná plocha: 330 m²
Úžitková plocha: 340 m²
Plocha pozemku: 1300 m²
Realizácia: 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: MgA. Tomáš Dittrich
Zdroj: Časopis Môj dom