Zdroj: Miro Pochyba

Prírodné drevo, lesklý mramor a výrazný dizajnový skvost. Ústredným bodom bytu sa stal kozub s otvoreným ohniskom!

10. 02. 2023
Zdieľať

Využiť potenciál priestoru na maximum bolo zadaním investora. Jeho vízia bola pretaviť estetické a funkčné prvky do výnimočného interiéru. V každej miestnosti sa kládol dôraz na detail a remeselnú kvalitu. Ústredným bodom bytu sa mal stať kozub s otvoreným ohniskom. Obytnú časť bytu si majiteľ želal predĺžiť o zimnú záhradu s tepidáriom a parnou saunou.

Veľkometrážny penthouse má 230 metrov štvorcových vrátane terás a ponúka panoramatický výhľad na okolité mesto. Terasy majú vyše 100 metrov štvorcových a sú situované po obvode bytu.

Kreatívne využitie priestoru

Byt sme prevzali vo fáze stavby, keď bolo možné meniť a prispôsobovať dispozíciu konkrétnym požiadavkám majiteľa. Je rozdelený na vstupnú chodbu, dve študentské izby, samostatnú toaletu, kúpeľňu s toaletou, spálňu so šatníkom a spoločný priestor kuchyne s obývačkou, ktorému dominuje dizajnový krb.

Denná zóna - Veľkometrážny penthouse s kozubom

Mramorová intarzia vymedzuje zónu vstupu do bytu a zónu kuchyne s krbom. Zdroj: Miro Pochyba

Na výsledný dizajn bytu mali významný vplyv stúpačkové „kastlíky“ a ich pozícia v priestore. V miestnostiach vytvárali niky, s ktorými sme si museli dať rady. Priestor bol preto členitejší. Majiteľ v podstate ani netúžil po minimalistickom interiéri. Nebránil sa ani otvoreným knižniciam, ani vitrínam v kuchyni. Cez rôzne technické úskalia, ktoré ako dizajnérka musím riešiť, mi aj tento interiér opäť raz ukázal, ako kreatívne sa dá narábať s priestorom.

Romantika pri kozube

Ústredným bodom celého interiéru je kozub s otvoreným ohniskom. Bol to práve kozub, ktorý sme s majiteľom bytu riešili už na prvom stretnutí. Tento špičkový krb ho hneď uchvátil. Pri výbere farby si však dal poradiť. Biely kozub pôsobí v priestore tak ľahučko, akoby s ním úplne splynul. Tento je skutočným dizajnovým skvostom celého interiéru.

Kozub s otvoreným ohniskom - Veľkometrážny penthouse s kozubom

Biely kozub pôsobí v priestore tak ľahučko, akoby s ním úplne splynul. Zdroj: Miro Pochyba

Keď vidíte oheň, počujete to praskanie dreva, cítite vôňu a teplo, ktoré z neho vychádza, je to skutočná romantika. Krbová vložka funguje na palivové drevo aj na plyn. Súčasťou takýchto otvorených ohnísk môžu byť grily či ražne, takže v nich môžete pripravovať jedlo. Kúrenie v kozube regulujete prostredníctvom ovládača.

Keďže byt je pod strechou, požiadavkou majiteľa bolo stropné chladenie a dokonalé tienenie okien formou medziokenných žalúzií na solárnu energiu.

Prečítajte si tiež
Dve strešné terasy v jednom byte, dva rôzne svety. Krásne výhľady, veľa zelene aj dokonalá zašiváreň

Zimná záhrada s tepidáriom a saunou

Akýmsi predĺžením bytu, zväčšením obytnej časti sa stala zimná záhrada s tepidáriom s parnou saunou a sprchou. Na stenách a ležadlách v tepidáriu je špeciálna glazovaná keramika. Na podlahách a strope je gresová dlažba. Sálavé suché teplo je v miestnosti produkované cez vyhrievané steny, podlahy a lavice, na ktorých sa sedí alebo leží. Paru do priestoru vháňa parný generátor.

Sauna - Veľkometrážny penthouse s kozubom

Akýmsi predĺžením bytu sa stala zimná záhrada s tepidáriom s parnou saunou a sprchou. Zdroj: Miro Pochyba

Kontrast dreva a mramoru

Typický pre tento byt je kontrast prírodného dreva a lesklého mramoru.

Riešili sme atypické vkladanie gresovej dlažby s dekorom mramoru do drevenej podlahy. Striedanie čierneho a bieleho mramoru v krásnej intarzii premenilo podlahu na umelecké dielo. Mramorová intarzia vymedzuje zónu vstupu do bytu a zónu kuchyne s krbom.

Veľkoformátovým tenkým gresom je obložená aj hlavná nika priestoru za sedačkou.

Spoločný priestor - Veľkometrážny penthouse s kozubom

Byt je rozdelený na vstupnú chodbu, dve študentské izby, samostatnú toaletu, kúpeľňu s toaletou, spálňu so šatníkom a spoločný priestor kuchyne s obývačkou. Zdroj: Miro Pochyba

Je presne v osi spoločného priestoru a robí silný dojem pri vstupe do obývačky. Obraz napovedá, aký pozitívny vzťah má majiteľ k lodiam a moru ako takému.

Na relaxačné kreslo sme zvolili modrú, pretože práve ona je farbou pohody a vyváženosti.

Výrazné prvky v interiéri

Moderné a lesklé prvky v interiéri sme kombinovali s klasickými kazetovými dverami s rímsami a okrasnými lištami, ktoré priestor krásne zmäkčili. Dvere sú ukážkou skvele zvládnutého remesla stolára.

Interiér je bohatý na výrazné prvky, tie však spolu krásne harmonizujú.

Študentská izba - Veľkometrážny penthouse s kozubom

Študentská izba Zdroj: Miro Pochyba

Osobitnú pozornosť sme venovali aj výberu svietidiel do celého bytu a kombinácii rôznych svetelných scenárov, ako aj podsvieteniu pomocou technológie LED, či už ide o podhľady, alebo o samotný nábytok. Pretože práve dobre zvolené svietidlá a osvetlenie dokážu dotvoriť priestor do dokonalosti a sú takou pomyselnou čerešničkou na torte.

Proces navrhovania tohto interiéru trval viac než rok, prebiehal súbežne so stavbou a priebežne sme návrh aj korigovali práve s ohľadom na prebiehajúcu stavbu.

V tomto projekte som nešetrila nápadmi. Bola to cenná skúsenosť.

Prečítajte si tiež
Jedinečný podkrovný byt v Bratislave prekvapuje zimnou záhradou v centre dispozície

Penthouse s kozubom a záhradou

autor: Ing. Katarína Kyman Haruštiaková, INTERIERO, LI MANAGEMENT s.r.o., Banská Bystrica

Interiér bol zaradený do súťaže Interiér roku.

  • Ôsmy ročník súťaže Interiér roku
  • Jediná súťaž pre architektov a interiérových dizajnérov spoločne
  • Spoločná súťaž pre českých a slovenských autorov interiérov
  • Hlásiť sa môžu aj autori interiérov zo Slovenska
  • Uzávierka prihlášok je 28. 2. 2023
  • Medzinárodná porota
  • Vyhlásenie súťaže sa uskutoční 16. 5. 2023 v Prahe
  • Viac info o súťaži nájdete na webe interierroku.cz

Text: Ing. Katarína Kyman Haruštiaková 
Foto: Miro Pochyba

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Interiér roku kozub moderné bývanie mramor nika penthouse podkrovné byty zimná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia