Zdroj: FRVR

Ako prispôsobiť chatu z 50. rokov dnešným nárokom bez toho, aby ste museli búrať

25. 07. 2022
Zdieľať

Chaty z 50. rokov majú určite svoje čaro, ale zvyčajne aj mnoho nánosov z rôznych čiastkových úprav. Ďalším negatívom starých stavieb sú menšie a tmavé priestory, aké nevyhovujú dnešným predstavám pohodlného bývania, i keby malo ísť len o rekreačné. Rekonštrukciu takejto murovanej chaty v Jizerských horách s kapacitou 4 až 6 osôb riešila architektka Kateřina Margoldová.

Pôvodná dvojpodlažná murovaná chata mala pôdorys 5 x 8 metrov a vysokú sedlovú strechu so sklonom 50 stupňov. K tomu základu boli postupne (a ako to už býva – bez hlavy a päty) pridávané rôzne prístavby. Napríklad kôlňa, kúpeľňa, zádverie či kuchyňa. V okolí sú rozptýlené ďalšie rekreačné objekty, predovšetkým prestavané horské chalupy.

Pôvodný stav

Pôvodný stav. Zdroj: FRVR

Pre rodinu i na prenájom

Majiteľ starej chatky od rekonštrukcie požadoval pohodlný priestor na relax pre rodinu s možnosťou prenajímania, jednoduchú údržbu a obsluhu domu. Použité materiály mali byť ľahko opraviteľné alebo nahraditeľné.

Prečítajte si tiež
Ekologická chata v Nízkych Tatrách s modernými technológiami. Čo všetko na nej zvládol majiteľ sám?

Po prvých obhliadkach architektka zistila, že základná hmota s peknými proporciami je v poriadku vrátane nosných konštrukcií. To potešilo aj majiteľa, pre ktorého mala stavba tiež vysokú emocionálnu hodnotu. Búrať teda nebolo treba, pokračovalo sa očistou.

Rekonštruovaná chata z 50. rokov so šikmou strechou vo vidieckom štýle

Nová dobudovaná časť je na úrovni prízemia širšia. Zdroj: FRVR

Najskôr bolo potrebné zbaviť sa nepremyslených prístavieb

Prvé kroky, ktoré viedli k obnove chaty, architektka smerovala k očisteniu hmoty od nekoncepčne „prilepených“ doplnkov. Následne bolo na pláne zväčšenie objemu domu jednou tvarovo čistou formou. „Nová hmota vznikla predĺžením pôvodného tvaru stavby v smere hrebeňa na juh do miest, kam siahali prístavby kôlne a kúpeľne. Nová dobudovaná časť je na úrovni prízemia širšia – nadväzuje na „zápražie“ vytvorené zo základovej dosky prístavby kuchyne,“ upresňuje autorka premeny, architektka Kateřina Margoldová.

Rekonštruovaná chata z 50. rokov so šikmou strechou vo vidieckom štýle

Na prízemí vznikla denná zóna s kuchyňou, jedálňou a obývačkou presvetlená z troch svetových strán. Zdroj: FRVR

V novej časti sú obslužné miestnosti a schodisko

Vďaka presunu technických, servisných miestností a schodiska do novej časti sa uvoľnili priestory pôvodnej chaty na čisto obytné účely. Na prízemí vznikla denná zóna s kuchyňou, jedálňou a obývačkou presvetlená z troch svetových strán. Najvýraznejšie sa otvára smerom k zádveriu – na západ. Na poschodí pod strechou nájdete dve spálne a kúpeľňu.

Prečítajte si tiež
Návrat k prírode na dánsky spôsob. Chata odpovedá na otázku, čo je v živote podstatné

Sibírsky smrekovec, kameň a biela omietka

Výber materiálov výrazne prispel k harmonizácii priestorov a príjemnej atmosfére. Nadväzuje tiež na miestne tradície. Pôvodné drevené obklady stien nahradila biela omietka.

Rekonštruovaná chata z 50. rokov so šikmou strechou vo vidieckom štýle

Jedáleň. Zdroj: FRVR

Na druhej strane, pristavenú časť rozoznáte práve vďaka zvislému obkladu z neupraveného sibírskeho smrekovca. Strecha je zo sivého falcovaného plechu. Pôvodný kamenný sokel domu zostal a bol dotvorený aj v novopostavenej časti.

Prečítajte si tiež
Atypický drevodom na strmom svahu v bukovom lese nad Mariankou

Zelená a symbol lesa i pokoja

Farebná škála v interiéri vytvára pocit pohody a pokoja. Okrem svetlého dreva, kvalitných materiálov a bielej farby stien architektka používa ako výrazný dizajnový prvok zelené detaily. Všetky interiérové dvere sú namorené na tmavozeleno. Sýtejšia zelená je tiež na nábytku – kuchynská linka, skrinky v kúpeľniach či vzor na skriniach v spálni. Svetlozelenou farbou sú natreté rámy okien, vstupných dverí a presklenej steny medzi zádverím a halou. V celom interiéri nájdete odkazy na siluetu okolitých lesov.

Rekonštruovaná chata z 50. rokov so šikmou strechou vo vidieckom štýle

Výsledkom je naplno využitý potenciál horskej chaty. Zdroj: FRVR

Rekonštrukcia chaty v Jizerských horách

architektka: Ing. arch. Kateřina Margoldová

lokalita: Nová Ves nad Nisou, ČR

zastavaná plocha: 93 m2

úžitková plocha: 104 m2

projekt: 2018

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: FRVR

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata drevené fasády farby v interiéri okná rekonštrukcia chaty vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia