Ako urobiť z malej chatky vidiecky dom na trvalé bývanie?

21. 04. 2021
Zdieľať

Nad prestavbou chatky na trvalé bývanie sa v dnešných časoch zamýšľa čoraz viac ľudí. Premena objektu určeného pôvodne len na prechodný pobyt nie je vždy ľahkou záležitosťou ani z hľadiska povolení. Okrem toho môžete naraziť na stavebné problémy, potrápi vás terén či malá obytná plocha.

Španielski architekti zo štúdia MAAV premenili starú farmársku chatku na šikovný vidiecky dom. Ponúka trvalé bývanie so všetkým potrebným, hoci nemá viac ako 40 metrov štvorcových.

Pôvodný stav

Pôvodný stav pred rekonštrukciou. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Pre majiteľa pozemku i architektov bolo veľmi dôležité zachovať charakteristický ráz tejto oblasti, napriek tomu, že stavebné regulatívy tu boli voľnejšie. Úpravy v územnom plánovaní zahŕňali typovo mestskú výstavbu namiesto pôvodnej vidieckej. Tento pozemok bol pôvodne určený na výstavbu trojpodlažného domu, pričom takéto stavby sa v okolí nenachádzajú.

Vidiecky domček

Pôvodné kamenné múry si vyžadovali spevnenie, zachovaná zostala aj strešná krytina. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Vďaka citlivému prístupu majiteľov a pochopeniu miestneho zastupiteľstva sa nakoniec podarilo zachovať pôvodný charakter oblasti, a tak zabrániť strate dedičstva. Na mieste starej malej chatky dnes nestojí žiadna trojpodlažná budova, ale jednoduchý drevený vidiecky domček.

Prečítajte si tiež
Malý domček so všetkým potrebným, ktorý si vie postaviť aj zručnejší laik

Interiér ako obývateľný kus nábytku

Architekti medzi pôvodné mohutné kamenné múry vložili ľahkú konštrukciu domu. Keďže takto sa už i tak malý obytný priestor ešte viac zúžil, neuvažovali o žiadnom delení priestoru. Celá dispozícia je  riešená ako jeden spoločný priestor.

Obývačka v domčeku

Obývacia izba sa ľahko premení na jedáleň a potom zase na spálňu. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Z obývačky jedáleň aj spálňa: Riešením je skladací nábytok

Skladací nábytok, sklápacia posteľ, skrinka na oblečenie ukrytá v kuchyni – všetko má svoje presné miesto a nič nezavadzia. Úložný priestor a domáce spotrebiče sú ukryté v hrubých stenách, ale pripravené na použitie, kedykoľvek budú potrebné.

Priestor s variabilným riešením

Celá dispozícia je riešená ako jeden spoločný priestor. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Obývacia izba sa ľahko premení na jedáleň a potom zase na spálňu. Keď do interiéru vojdete pôsobí absolútne čistým dojmom – ako keby nikde žiadne skrine či prístroje ani neboli. Len jednotné hladké drevené steny a pár kusov jednoduchého nábytku. 

Prečítajte si tiež
Čarovný vidiecky domček so severským šarmom (VIDEO)

Kamenné múry a strešná krytina sú pôvodné

Pôvodné kamenné múry si vyžadovali spevnenie, zachovaná zostala aj strešná krytina. Drevenú konštrukciu pôvodnej strechy, ktorá bola vážne poškodená nahradili autori rekonštrukcie podobným stropom v tvare rybej kosti. Je vyrobený z laminovaných drevených trámov.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Drevený vidiecky domček

Na mieste starej malej chatky dnes nestojí žiadna trojpodlažná budova, ale jednoduchý drevený vidiecky domček. Zdroj: Guillermo Avanzini Alcibar

Premena farmárskej chatky na vidiecky dom

architektonický ateliér: MAAV

autori: Adrián Martínez Muñoz, Guillermo Avanzini Alcibar 

lokalita: Ojacastro, Španielsko

plocha: 50 m2

realizácia: 2020

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

Sabína Zavarská

Foto: Guillermo Avanzini Alcibar

Kategória: Návšteva
Tagy: chaty drevené trámy kamenné múry malé domy malé priestory pôvodný stav prestavba chaty vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia