Zdroj: Juraj Dzúrik

Ekologická chata v Nízkych Tatrách s modernými technológiami. Čo všetko na nej zvládol majiteľ sám?

18. 03. 2021
Zdieľať

Krásne prostredie Demänovskej doliny, 50 metrov od zjazdovky Jasná-Lúčky, cyklistické trate, rozhľadne, jaskyne – kto by nechcel mať v takomto prostredí chatu? Podobne uvažoval aj Juraj, ktorý svoj sen premenil na skutočnosť.

Výsledkom je príjemná ekologická chata s mnohými tradičnými prvkami, ale aj modernými technológiami, aké nenájdete ani v bežných domoch. I keď hrubú stavbu realizovala firma, ostatné práce riešil majiteľ svojpomocne.

Drevená chata pod Chopkom

Absolútnym kontrastom k tradičnej podobe chaty zvonku sú systémy a technológie, ktoré nájdete v interiéri. Zdroj: Juraj Dzúrik

Celá stavba chaty trvala dva roky. Keďže jej okolie je terasovité (pozemok má veľké prevýšenie), bolo potrebné miesto stavby spevniť. Na tento účel poslúžili masívne skaly, ktoré našli pri kopaní základov. Úpravy pozemku zahŕňali vysadenie veľkého množstva miestnych drevín: smreky, borovice a na šikmé svahy pribudli čučoriedky, plazivé borievky a kosodrevina.

Prečítajte si tiež
Chatu postavili aj napriek nízkemu rozpočtu a obmedzeniam CHKO. Ako sa im to podarilo?

Majiteľ chatu pomenoval BlueBerry, teda čučoriedka. Prečo?  „Chata BlueBerry vyzerá ako obyčajná čučoriedka v lese, no vybavením je výnimočná,“  vysvetľuje Juraj.

Obývacia časť chaty s krbom

Atmosféru v hlavnej dennej miestnosti na prízemí umocňuje kachľová akumulačná pec, hojdacie kreslo a pohodlné posedenie. Zdroj: Juraj Dzúrik

Kameň, drevo, prírodné farby

„Mojou hlavnou zásadou bolo, aby chata zapadla do okolia a nepôsobila rušivo. Z toho dôvodu sme na jej stavbu použili najmä kameň, drevo a prírodné farby. Z južnej a východnej strany na chatu nadväzuje vonkajšia drevená terasa – na juhu s terasovým sedením, cez východnú terasu sa do chaty vchádza. Exteriérové drevo je natreté svetlohnedou lazúrou, strechu s drevenými oknami sme riešili v zelenej farbe,“ upresňuje Juraj.

Kuchyňa z prírodných materiálov

Kuchyňa je taktiež prírodná a plne funkčná. Zdroj: Juraj Dzúrik

Okrem hrubej stavby takmer všetko svojpomocne

Hrubú stavbu realizovala firma, ostatné (okrem omietok a dlažby) riešil majiteľ svojpomocne, vrátane návrhu interiéru a výberu doplnkov. Zaujíma vás stavba z konštrukčného hľadiska? Vonkajší rozmer chaty je 10 x 7 metrov. Základom obvodových stien je nosný smrekový masívny hranol (10 cm) skladaný na dvojitú perodrážku (v rohoch čapovaný).

Spálňa s vinylovou podlahou

Svetlé farby striedajú harmonizujúce zemité odtiene. Drevo nájdete na strope v podobe nosných trámov i drevených stien. Zdroj: Juraj Dzúrik

Samozrejmosťou je náter proti škodcom. Nechýbajú: paropriepustná fólia, 20 cm minerálna vata, paronepriepustná fólia, dištančná medzera na rozvody, 1 cm OSB doska a 1,5 cm sadrokartónová RF doska, sieťka a minerálna omietka.

Apartmán so skosenou strechou

Na pochodí sa nachádzajú dve samostatné izby, kúpeľňa a jeden apartmán. Zdroj: Juraj Dzúrik

Technické vybavenie chaty prekvapuje

Absolútnym kontrastom k tradičnej podobe chaty zvonku sú systémy a technológie, ktoré nájdete v interiéri. Hlavným zdrojom tepla je elektrické kúrenie a ako sekundárne kúrenie sa používa kachľová akumulačná pec. Na prízemí sú v podlahe nainštalované odporové drôty zaliate anhydridom. Na poschodí sú umiestnené elektrické konvektory.

Prečítajte si tiež
Vôňu dreva budete cítiť už z fotiek. Chata, do ktorej by ste sa chceli ihneď nasťahovať
Drevená skrinka pod umývadlom

Aj v kúpeľni sú drevené prvky. Zdroj: Juraj Dzúrik

V každej miestnosti je zónová regulácia teploty, ktorú riadi domáca automatizácia. Ďalšou zaujímavosťou sú magnetické kontakty osadené v oknách a v dverách. Na čo slúžia? Pri otvorenom okne/dverách sa automaticky vypne kúrenie v danej miestnosti. Aj o bezpečnosť je postarané. V chate nechýba alarm a okolie chaty je monitorované kamerovým systémom. Na streche chaty je už dnes predpríprava na fotovoltaické panely, ktoré budú pripojené na menič napätia pre bojler ohrievajúci vodu.

Obraz z machu

Okrem masívneho dreveného nábytku interiér zútulňuje množstvo obrazov z machu. Zdroj: Juraj Dzúrik

Zemité farby, drevené trámy a vinyl

Interiér chaty už na prvý pohľad ulahodí oku. Svetlé farby striedajú harmonizujúce zemité odtiene. Drevo nájdete na strope v podobe nosných trámov i drevených stien. Kontrastom k nemu je sadrokartón s bielou minerálnou omietkou na obvodových stenách. Z podláh zvíťazila vinylová, pretože výborne funguje na prestup tepla z podlahového kúrenia.

Drevená chata pod Chopkom

Zdroj: Juraj Dzúrik

Na poschodí zase vinyl eliminuje zvuk krokov. Okrem masívneho dreveného nábytku interiér zútulňuje množstvo obrazov z machu. Atmosféru v hlavnej dennej miestnosti na prízemí umocňuje kachľová akumulačná pec, hojdacie kreslo a pohodlné posedenie. Na pochodí sa nachádzajú dve samostatné izby, kúpeľňa a jeden apartmán.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom prekvapuje utajenými schodmi a certifikovanou pecou na pizzu!

Chata BlueBerry

Lokalita: Demänovská Dolina

Projekt: 2018

Realizácia: 2020

Podlahová plocha: 110,64 m2

Sabína Zavarská

Foto: Juraj Dzúrik

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata drevené trámy ekologické domy prírodné interiéry víkendový dom vinylové podlahy
Zdieľať článok

Diskusia