Zdroj: Matthijs van Roon

Ako uniknúť z rušného mesta a od každodenných stresov? Napríklad takto!

23. 09. 2020
Zdieľať

Ako si predstavujete perfektné dovolenkové útočisko? Miesto, ktoré vám zabezpečí dokonalý únik z ruchu veľkomesta a od každodenných stresov?

Projekt holandského architekta Hofmana Dujardina nazvaný Villa Tonden sa nachádza v borovicovom lese a má všetko, čo potrebuje rodina a jej priatelia pre pohodlné trávenie voľného času. Zo všetkých izieb sú krásne – a vždy iné – výhľady na okolie.

Koncepciu dovolenkového domu tvoria tri celky. Všetky majú tradičný miestny architektonický prvok – sedlovú strechu. Vďaka tomuto členeniu je stavba lepšie adaptovaná do prostredia, neruší ho, ale dopĺňa.

Villa Tonden

Zdroj: Matthijs van Roon

V bezprostrednom okolí domu vznikli oddychové zóny, ktoré prepájajú interiér s exteriérom presklenými posuvnými dverami. Všetky tri celky, ktoré sú samostatné len napohľad, sú oblečené do rovnakého dreveného obkladu, vrátane strechy. Minimalistický vzhľad umocňuje riešenie bez presahov a maskovanie niektorých otvorov.

Villa Tonden

Zdroj: Matthijs van Roon

Každý priestor je jedinečný

Vo vstupnej hale, ktorá je spojená s hlavným obytným priestorom, nájdete schodisko, toaletu, technickú miestnosť a veľké príjemné okno na relaxovanie s výhľadom na terasu a okolie. Obývačka s kuchyňou a jedálenským priestorom tvorí srdce dovolenkového útočiska. Domáci i hostia sa tu stretávajú pri spoločnej večeri alebo relaxujú pri krbe.

Vďaka preskleniam z troch strán je počas celých dní zaliata prirodzeným svetlom. Vyjdete z nej na dve terasy – východnú a západnú. Obe tvoria vonkajšie obytné zóny – prechod medzi interiérom a lesmi či poľami v okolí. Menšia slúži na relaxačné posedenie, väčšia ako vonkajšia obývačka s jedálňou.

Pôsobivým prvkom charakteristickým pre chaty a víkendové domy, ktorý autor projektu použil aj pri tejto vile, je odhalená drevená strešná konštrukcia. Zvýrazňuje výšku miestností v hlavnej dennej zóne.

Villa Tonden

Zdroj: Matthijs van Roon

Deti z izby sledujú vtáky i jelene

Na prízemí sa nachádzajú dve samostatné spálne, jedna manželská so šatníkom a vlastným hygienickým zázemím, druhá pre deti. Hlavná spálňa má veľké okno, ktoré ponúka neobmedzený výhľad na okolité lesy. Detská izba má štyri vstavané lôžka. Ani tu nechýba veľké okno, vďaka ktorému majú deti výhľad do okolia. Tak môžu vidieť vtáky a jelene v prírode priamo zo svojich postelí.

Villa Tonden

Zdroj: Matthijs van Roon

V podkroví je priestor pre hostí

V podkroví stavby – v časti nad hlavnou spálňou a vstupných vchodom – sú ďalšie dve spálne pre hostí. Obe majú svetlík určený na sledovanie hviezd a stromov. Každý priestor, ktorý sa v dome nachádza, má tak úplne jedinečný vzťah k okolitej prírode. Súčasťou domu je aj odkladací priestor na bicykle so samostatnými dverami von. Nenápadnými posuvnými dverami sa priamo z tejto mini-garáže dostanete do obývačky.

Villa Tonden

Zdroj: Matthijs van Roon

Villa Tonden

Architekt: HofmanDujardin

Návrh interiéru: HofmanDujardin

Lokalita: Tonden, Holandsko

Realizácia: 2017 až 2019

Plocha: 150 m2

Sabína Zavarská
Foto: Matthijs van Roon

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba moderná architektúra návšteva domu v zahraničí rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia