Zdroj: Viki Holečko

Ako vyčarovať zo starého schátraného domu štýlové bývanie s nezameniteľnou atmosférou

04. 06. 2021
Zdieľať

Vyše storočný dom očaril majiteľov na prvý pohľad. Napriek tomu, že bol opustený a zanedbaný, videli jeho potenciál a postupne chladnej smutnej stavbe dali dušu a urobili z nej útulný domov.

Viktória s manželom sú milovníkmi prírody a pri hľadaní domova vedeli, že život chcú prežiť niekde pod horou v srdci nádhernej prírody. Niekde, kde bude ticho, pokoj a jediné, čo budú počuť, bude spev vtákov.

Hľadali dom, ktorý bude ihneď obývateľný a ktorý sa bude dať postupne rekonštruovať či doladiť podľa ich vlastných predstáv. Síce až na druhý pokus, ale našli ho.

Kamenné múry obrastené viničom, drevo, tehla, muškáty, lampáše a provensalsky ladený interiér plný nábytku s príbehom spolu tvoria dokonalé harmonické útočisko pre mladú rodinu.

Keďže Viki je mimoriadne zručná a venuje sa hand made tvorbe, výsledná podoba mnohých zákutí v interiéri aj v exteriéri je jej zásluhou. Nábytok aj doplnky sa snaží zachovávať v pôvodnom stave, aby vynikol ich vek a prirodzená patina. Ak sa to nedá, púšťa sa do renovácie a všetky premeny zaznamenáva na svojom blogu či Instagrame @vikicreative.eu.

vstup do záhrady s drevenou bránou a zvonom

Zdroj: Viki Holečko

Záhrada sa skladá z dvoch častí. Prvá sa nachádza pozdĺž domu a je upravená a takmer bezúdržbová. Tvorí ju travertínovú dlažba a kamienky. Majitelia si to nevedia vynachváliť. Zo začiatku sa Viki bála, že im bude chýbať trávnik, teda viac zelene. Ale nakoniec im nechýba nič, lebo je to vykompenzované paviničom na dome, obrovskou morušou, skalkou a množstvom kvetináčov, ktoré si podľa nálady Viki presúva kade-tade po dvore.

posedenie v záhrade na terase

Zdroj: Viki Holečko

Časť záhrady za domom je ešte v štádiu realizácie. Pozemok najskôr vyrovnali a následne rozdelili na tri terasy. Prvá bude okrasná a zvyšné dve úžitkové. V záhrade majú nasadené ovocné stromčeky, hrozno, ríbezle, maliny, černice. Časom pribudne aj políčko na pestovanie zeleniny a byliniek.

záhradné dekorácie

Zdroj: Viki Holečko

Miesto, kde je hojdacia sieť, pôvodne slúžilo na ukladanie dreva na zimu. Po čase Viki s manželom usúdili, že je ideálne na relax v sieti. Majú z nej krásny výhľad na dom a vďaka strieške je tam aj počas horúceho leta či dažďa príjemne. Dekoráciu na stĺpe vyrobila majiteľkina sestra a stala sa domovom skalničiek, ktoré má Viki rada pre ich nenáročnosť.

skalničky v kvetináči

Zdroj: Viki Holečko

„Snažíme sa, aby bol každý kút niečím zaujímavý. Postupne prichádzajú nápady a inšpirácie, kde čo pridať, dorobiť. Zakladám si na drobnostiach, ako sú napríklad schránka či zvonček. V záhrade mám zakomponované rôzne staré veci, ktoré som zachránila pred vyhodením. Dvere, stoličku, vidly či iné drobnosti. Ale s mierou, aby to tu nebolo prekombinované. Priebežne dekorácie obmieňam a premiestňujem.“ Viki Holečko, majiteľka

Ak vás zaujíma, ako vyzerá interiér tohto čarovného domčeka, kúpte si júnový Môj dom, ktorý nájdete na stánkoch od 3. 6. Okrem krásnych fotiek v ňom nájdete rozhovor s majiteľkou Viki a jej tipy, ako vyčarovať zo starého schátraného domu štýlový interiér s nezameniteľnou atmosférou.

Text: Katarína Barošová

Foto: Viki Holečko

Kategória: Návšteva
Tagy: handmade provensálsky štýl rodinný dom vidiecka záhrada
Zdieľať článok

Diskusia