Ako vzniká kvalitne vyriešený a dobre fungujúci dom
V obci Zadní Třebaň, ktorá patrí do stredočeského okresu Beroun, nás upútala drevostavba z dielne architektov Pavla Nového a Víta Svobodu. Vyniká jednoduchým tvarom, atypicky skosenou strechou v rovnakej farbe ako fasáda a obložením z čiernych opaľovaných dosiek. V interiéroch dominuje svetlé drevo, priestorový komfort a predovšetkým funkčnosť.
Miestne regulatívy v tejto oblasti predpisujú sedlovú strechu a dve obytné podlažia. Napriek tomu architekti našli atypické riešenie, ktoré dodáva domu moderný „drive“ a stavbu dynamizuje. Vrchná hrana strechy totiž nevedie rovno medzi jednotlivými stranami domu, ale diagonálne medzi oboma štítmi. Ďalším typickým prvkom domu, ktorý nie je tradičný, je voľná kompozícia okien. Nedodržiava žiaden pevný raster, okná nemajú ani rovnakú veľkosť. Vďaka tomu vyzerá stavba z každého uhla ináč, zvonku sa nedá ani odhadnúť vnútorné usporiadanie domu.
Dve základné pravidlá pohodlnej dispozície
Základom vnútorného usporiadania je dôkladne premyslené členenie interiéru a dobre vyriešené úložné priestory. Tieto dve pravidlá architekti z 0,5 Studia aplikujú vo všetkých realizáciách. Vďaka ním majú domáci dostatok miesta pre pohodlný život a priestor nerušia veci bežného použitia, ktoré v mnohých domácnostiach nie je kam odložiť.
Hlavný vchod je umiestnený na najvyššom bode pozemku, za ním nasleduje zádverie so šatňou. Zo šatne sa môžete vrátiť do vstupnej haly alebo prejsť ďalej do pracovne, ktorá slúži aj ako hosťovská izba. Na zádverie nadväzuje krátka chodba pozdĺž schodiska, ktorá ústí do hlavného obytného priestoru. V tejto časti nájdete tiež toaletu spojenú s technickou miestnosťou. Pod schodiskom do druhého podlažia je vložený kuchynský sklad.
Veliaci mostík a veľkorysá výška podkrovia
Jadrom interiéru je obytný priestor orientovaný do záhrady. Architekti zaujímavo využili výškový rozdiel zvažujúceho sa terénu a z kuchyne urobili „veliaci mostík“ čnejúci sa nad obytným priestorom. Veľké presklenie otvára výhľad do záhrady s odrastenými stromami. Na poschodí sa nachádza hlavná spálňa, dve detské izby a kúpeľňa. Vďaka diagonálnemu hrebeňu strechy vzniklo nerovnomerne vysoké podkrovie – strop v spálni má veľkorysú výšku, v skromných detských izbách zase vzniklo rozmerné poschodie na spanie.
Drevená fasáda s tradičnou japonskou metódou
Špeciálna čierna fasáda je výsledkom spracovania dreva tradičnou japonskou metódou Shou-sugi-ban. Je to v podstate konzervácia dreva ohňom. Vďaka nej je drevo dlhodobo chránené pred negatívnymi vplyvmi poveternostných podmienok, ale aj pred hmyzom a hubami. Pikantériou tohto projektu je fakt, že opaľovanie dosiek realizoval sám investor. Po opálení boli dosky poliate vodou a napustené ľanovým olejom.
Dubové dosky, smrekové palubovky, brezová preglejka
Drevená konštrukcia stavby sa materiálovo odrazila aj na koncepcii interiéru: podlahy sú z dubových dosiek, povrchy stien zo smrekových paluboviek s bielou lazúrou. Nábytok architekti navrhli z brezovej preglejky. Svetlému drevu kontrastuje čierne vybavenie: dvere, okná, osvetlenie, vypínače, zábradlie a ďalšie prvky.
„Realizácia tohto domu sa podarila podľa pôvodne navrhnutej koncepcii, a to vrátane interiéru. Pre náš ateliér bolo radosťou spolupracovať s osvieteným investorom, ktorý sám prichádzal s inšpiratívnymi požiadavkami a časť domu realizoval svojpomocne. Vďaka tomu vznikol kvalitne vyriešený a dobre fungujúci dom, ktorý vďaka svojej fasáde pôsobí, akoby v záhrade stál už celé desaťročia (na rozdiel od mnohých domov v okolí),“ vysvetľuje Vít Svoboda.
RD Zadní Třebaň
Architektonický ateliér: 0,5 Studio
Architekti: Pavel Nový a Vít Svoboda
Lokalita Zadní Třebaň, ČR
Projekt: 2016
Realizácia: 2017–2019
Úžitková plocha: 106 m2
Zastavaná plocha: 67 m2
Realizačná firma: Chytrý dům spol. s.r.o, čiastočne realizované investorom
Typ budovy: drevostavba s tepelným čerpadlom vzduch/voda
Sabína Zavarská
Foto: Petr Fabo, vizualizácie rezu domom: 0,5 Studio