Zdroj: Raphaël Thibodeau

Pracujete kvôli pandémii z domu? Takéto bývanie by sa vám určite páčilo

09. 12. 2020
Zdieľať

Oblasť, v ktorej stojí zaujímavý lesný dom, majú obyvatelia mesta Montreal veľmi v obľube. Ponúka prírodné krásy v relatívnej blízkosti k mestskému životu. V súčasnosti je táto oblasť rajom pre tých, ktorí pracujú kvôli pandémii z domu.

Po dome tu zatúžil aj pár, ktorý už dlho uvažoval o bývaní v prírode. Výsledkom je chata či chalupa, ktorá má vzdať hold živému lesu. Zvnútra i zvonku dominuje drevo v rôznych formách, nájdete tu dokonca aj „predčasne zostarnutý“ obklad.

vyvýšená drevostavba v lese

Zdroj: Raphaël Thibodeau

Negatíva pozemku potlačil výstup na trojmetrovú skalu

Napriek krásnemu prostrediu mal pozemok viaceré negatíva – nie práve optimálnu orientáciu, množstvo skalných výbežkov, nejednotné topografické charakteristiky. Architektka Natalie Dionne so svojim tímom to však zobrala z opačného konca. Počas dôkladnej prechádzky na mieste činu ich zaujal zvlášť nepraktický skalný útvar, ktorý stál blízko pri priepasti. Práve ten bol inšpiráciou pre lokalizáciu domu.

vyvýšená drevostavba v lese

Zdroj: Raphaël Thibodeau

Všetkým, ktorí stáli na vrchole 3 m vysokej skaly, bolo jasné, že na to, aby čo najlepšie využili dostupné svetlo a výhľady, musia byť obytné priestory umiestnené paralelne s hrebeňom – bolo ich treba zdvihnúť do výšky, na túto úroveň.

Prečítajte si tiež
Chata, ktorá prekvapuje sebestačnosťou: Nepotrebuje ani vodu, ani elektrinu!

Ako je riešená dispozícia?

Srdcom projektu je hlavné poschodie, ktoré je ukotvené na jednom konci – na vrchole základne. Vznáša sa nad skalným rázštepom a na severe vyčnieva vďaka rozsiahlej vonkajšej čiastočne krytej terase smerom k machom pokrytému zrázu.

vyvýšená drevostavba v lese

Zdroj: Raphaël Thibodeau

Z vonkajšieho posedenia určeného na relaxáciu vojdete do atmosférických vnútorných priestorov kuchyne, jedálne, obývacej izby. Na južnom konci sa nachádza dvojlôžková spálňa. Schodisko a predsieň nadväzujú na hlavnú vstupnú halu na prízemí. Vedľa nej nájdeme poschodovú miestnosť pre 10 hostí.

vyvýšená drevostavba v lese

Zdroj: Raphaël Thibodeau

Priestor pre prirodzené svetlo – presklenia a priesvitné zábradlia

Presklenia zo všetkých strán (dokonca aj zábradlia na terase a v interiéri sú priesvitné) dovoľujú prirodzenému svetlu prenikať skrz-naskrz. Východný pohľad ponúka nádherný výhľad kvôli dramatickému sklonu terénu – priepasti.

Z fasády na hlavnom poschodí vyčnieva niekoľko výklenkov, ktoré poskytujú ďalší priestor kuchyni, jedálenskému kútu a hlavnej kúpeľni. Ideálne miesto na meditáciu nájdete aj na západnej strane lesného domu. Je ním starostlivo navrhnutá kúpeľňa s vaňou vloženou do preskleného rohového výklenku.

vyvýšená drevostavba v lese

Zdroj: Raphaël Thibodeau

Materiál č. 1 je drevo, céder urobili starším

V dome s rozlohou 215 m², ktorý sa usiluje o symbiózu s okolitým prostredím, je všade prítomné drevo. Exponovaná strešná konštrukcia je vyrobená z technického dreva – čierneho smreku. Detaily konštrukčných prvkov podporujú pravidelný raster strechy.

Fasády pokryté bielym cédrom boli predbežne ošetrené produktom urýchľujúcim proces starnutia, teda prechod do sivastej farby. Dôvodom bolo, aby splývali s krajinou („ako chameleón opaľujúci sa na skale“) a minimalizácia údržby v budúcnosti.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s nízkymi obstarávacími nákladmi poskytuje komfort mladej rodine, ale aj seniorom

V interiér nájdeme masívny javor (kuchynské ostrovy), ruskú preglejku, leštené betónové podlahy, sadrové steny a okná z prírodného hliníka. Svetlé materiály kontrastujú s tmavým lesom, pohľadový betón dokonale splýva so skalami za oknami.

vyvýšená drevostavba v lese

Zdroj: Raphaël Thibodeau

Forest House I

Architektonický ateliér: Natalie Dionne Architecture

Autori: Natalie Dionne, Corinne Deleers, Rosemarie Faille-Faubert a Martin Laneuville

Lokalita: Bolton-Est, Eastern Townships, QC, Kanada

Plocha: dom 215 m2, terasy 60 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Raphaël Thibodeau
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevostavba rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia