
Architekt dal rodičom na dôchodok dom, v ktorom sa musí fantasticky bývať. Oproti iným minú na energie len zlomok
V nenápadnom dome na úpätí rokliny v údolí rieky Don v Toronte sa harmonicky prelína rešpekt k prírode s najnovšími technologickými a architektonickými poznatkami. Stavba bola premyslená do posledného detailu a dokonca sa jej podarilo získať certifikát pasívneho domu. Aký je príbeh rekonštrukcie domu s názvom West Don Ravine?
Roklina Don Valley Ravine predstavuje jedinečný ekosystém pozdĺž toku rieky Don v kanadskom Toronte. Je výnimočná svojou biodiverzitou, zalesnenými svahmi a živou prírodou priamo v urbanizovanom prostredí veľkomesta. Jeho význam pre miestnych obyvateľov spočíva nielen v možnostiach športu a rekreácie, ale tiež v zadržiavaní vody a znižovaní okolitej teploty.
Rekonštrukcie jedného z domov v tejto lokalite sa ujal zakladateľ a hlavný architekt štúdia Poiesis Architecture, Gregory Rubin. K projektu mal dokonca aj osobný vzťah, vlastníkmi domu sú totiž jeho rodičia.
Tí túžili zostať na mieste, ktoré milovali, no prispôsobiť si ho svojim budúcim potrebám. Pôvodne trojpodlažný dom preto nechali prerobiť na bungalov. Chceli taktiež, aby bola ich stavba odolná voči poveternostným podmienkam a pripravená na možné dopady klimatických zmien. Inak mal architekt pri návrhu voľnú ruku.
Certifikovaný pasívny dom
Dosiahnuť štatút pasívneho domu nikdy nebolo prioritou projektu. No keď Rubin zistil, že dokáže splniť štandardy americkej certifikácie pasívnych domov PHIUS, rozhodol sa vydať sa touto cestou. Podmienkou získania certifikátu je zníženie spotreby energie na vykurovanie a chladenie až o 90 % oproti bežným budovám. V pasívnych domoch sa má využívať primárne elektrická energia z obnoviteľných zdrojov. Hlavnú úlohu hrá tiež poctivá izolácia stavby, ktorá znižuje spotrebu vykurovacích a ochladzovacích systémov.
S ohľadom na životné prostredie
Štúdio Poiesis Architecture pristúpilo projektu zodpovedne a s ohľadom a na životné prostredie a ľudské zdravie. Rubin zvolil dizajn, ktorý spája budovu s okolitou krajinou. Zároveň sa mu podarilo zachovať vnútorné aj vonkajšie priestory dostatočne priestranné na rodinné stretnutia. Niektoré tvrdé povrchy v exteriéri nahradila nová vegetácia, vďaka čomu sa dom ešte viac začlenil do prírody.
Zaujímavosťou tiež je, že vďaka premyslenému pozvoľnému zvažovaniu svahu smerom k rokline sa nemuseli osádzať žiadne bezpečnostné zábradlie.
Inovatívne riešenia vonku aj vnútri
Dom pozostáva z dvoch častí. Vchod do domu z ulice je orientovaný na juh a spodná časť s výhľadom na terasu smeruje na sever. Na severnej strane má dom plne transparentnú sklenenú stenu s výhľadom na roklinu. Na južnej fasáde sú okná strategicky umiestnené tak, aby cez ne prenikalo prirodzené svetlo. Opticky tak ešte viac splýva s prostredím.
Dom osvetľujú, vykurujú aj chladia najmodernejšie pasívne technológie. Teplotu a vlhkosť prostredia pomáhajú regulovať i špeciálne izolované a vzduchotesné konštrukcie. Vďaka dômyselným otvorom, ktoré neznižujú účinnosť vonkajšej izolácie, do interiéru preniká dostatok denného svetla. Ďalšie inovatívne riešenia pripravili cestu pre plne elektrickú budúcnosť domu.
Použité materiály v interiéri aj exteriéri sú predovšetkým terakota, pohľadový betón, vápenec a borovicové drevo. Niektoré suroviny sú získané z lokálnych zdrojov, čo projektu dodáva ďalší enviromentálny plusový bod. Neutrálne farebné tóny dodávajú dizajnu jednotný harmonický štýl.
Komfort a minimalizmus
Na vyvýšenom poschodí od ulice sa nachádza garáž, hlavná spálňa a medziposchodie, z ktorého je vidno na nižšie poschodie s prístupom na terasu. Tu majú domáci dennú relaxačnú zónu s obývacou izbou, kuchyňou a jedálenským stolom. Je krásne presvetlená a priestranná. Terasa sa mierne zvažuje smerom k rokline a dom, vďaka čomu sa dom vnára do bohatého okolitého porastu.
Zariadenie domácnosti sa nesie v duchu minimalizmu a čistých línií s dôrazom na prepojenie s exteriérom. Sám architekt Gregory Rubin o projekte povedal: „Dizajn by som opísal ako spojenie modernizmu s udržateľnosťou, kde princípy zamerané na zdravie idú ruka v ruke s komfortom a efektívnym využitím energií.“
Pasívny dom West Don Ravine sa stal prvým domom, ktorý v Toronte získal certifikát PHIUS. Je tak dôkazom, že súčasný technologický pokrok umožňuje stavať nízkoenergetické stavby, v ktorých sa príjemne býva a ktoré tiež dokonale splynú s okolitým prostredím.
Pasívny dom West Don Ravine
Štúdio: Poiesis Architecture
Architekt: Gregory Rubin
Lokalita: Toronto, Kanada
Realizácia: 2022
Foto: Doublespace
Zdroj: v2com