Atypický dom na 7-metrovom pozemku: Geometrickou hrou sa dá dosiahnuť veľa!
Dom v pražskej časti Kyje z dielne architektonického štúdia under-construction architects patrí k málu plne funkčných a štýlových domov, ktoré sú realizované na úzkych parcelách. Základom úspechu v takýchto prípadoch je usporiadanie jednotlivých dispozície a podlaží tak, aby domácim poskytovali, čo najviac potrebného priestoru.
V tomto prípade sa to vydarilo i s veľmi pôsobivým efektom geometrickej hry, ktorá nie je prvoplánová, ale má veľkú úlohu pri dispozičnom členení domu. {R1}
Na úvod to bol len malý zarastený pozemok
Kúsok od ruchu veľkomesta, za zalesneným kopcom pri rybníku sa nachádza úplne iný svet. Malá parcelka v pokojnej lokalite bola pôvodne husto zarastená krovím a burinou, ktoré tu roky rástli bez akýchkoľvek úprav. Nachádzala s na ňom jedine zrúcanina domčeku na uhlie. Tak vyzerala parcela, keď ju architekti po prvýkrát uvideli. Obavy majiteľov pozemku, či sa dá na tak úzkej parcele vôbec postaviť dom rýchlo a spoľahlivo vyvrátili.
Prečítajte si tiež:
Zahoďte predsudky! Napohľad futuristický dom ponúka príjemné bývanie pre mladú rodinu s dieťaťom
Zo 7 metrov pre dom zostalo 5
„Úzka parcela zásadne definovala objemovú stopu novostavby. V prípade radovej zástavby by sa sedemmetrová šírka javila ako dostatočná, avšak pre umiestnenie samostatne stojaceho domu bolo potrebné získať od susedov súhlas s možnosťou umiestnenia stavby meter od hranice oboch vedľajších parciel. Toto obmedzenie nám určilo nielen maximálnu možnú šírku objektu na päť metrov, ale tiež nemožnosť osadiť okenné otvory na strany domu smerujúce k susediacim parcelám,“ vysvetľujú autori projektu Erika a Vladimír Vašutovi.
Najnižšie podlažie sa vynára zo zeme
Z tohto jednoznačne vyplynula nutnosť fungovania domčeka severojužným smerom – v tomto smere ho architekti otvorili a presvetlili. Stavba je zapustená do južne sa zvažujúceho terénu. Z ulice pôsobí ako dvojpodlažný dom, ale z opačnej strany orientovanej smerom k rybníku sa vynára podzemné podlažie a dom pôsobí ako trojpodlažný.
Umná hra podlažných celkov
Celý dom je vlastne geometrickou hrou na seba poukladaných kvádrov. Každé podlažie je inak posunuté – práve tak, aby čo najviac vyhovovalo potrebám domácich. Smerom do ulice nakukuje ako periskop iba okno horného podlažia, ktoré slúži ako nočná časť. Takto vznikla konzola, ktorá ukrýva dve parkovacie miesta a tiež hlavný vstup do domu. Posunutie jednotlivých kvádrov tvorí zo strany rybníka na vrchnom podlaží príjemnú južnú terasu s výhľadom na Kyjský rybník. Krytá terasa nechýba ani spodnému podlažiu, ktoré je čiastočne zapustené do zeme. Na ňu priamo nadväzuje záhradka.
Prepichnuté schodiskom s vertikálnou knižnicou
Nemenej zaujímavo pôsobí dom v interiéri. Všetky bloky podlaží spája točité schodisko korunované kruhovým strešným svetlíkom. Autori obrazne tvrdia, že prepichuje dom ako ihla špíz. Vďaka presvetleniu schodiska sa denné svetlo dostáva aj do jedálne, ktorá sa nachádza v najspodnejšom podlaží – v jeho do zeme zapustenej časti. Časť, ktorá je nad úrovňou terénu patrí obývacej izbe, pričom obe tvoria jeden celok. Veľmi nápaditým využitým priestoru popri schodisku je umiestnenie knižnice, ktorá sa tiahne vertikálne cez všetky tri podlažia.
Dom Praha-Kyje v kocke
Architekti: under-construction architects, Vladimír Vašut, Erika Vašutová
Lokalita: Praha-Kyje
Rozmery pozemku / šírka x dĺžka: 7 x 27 m
Rozloha pozemku: 189 m2
Počet podzemných podlaží: 1
Počet nadzemných podlaží: 2
Zastavaná plocha podzemnej časti: 60,4 m2
Zastavaná plocha nadzemnej časti: 71,0 m2
Obstavaný priestor podzemnej časti: 190,3 m3
obstavaný priestor nadzemnej časti: 337,8 m3
Podlahová plocha 1. PP: 48,86 m2
Podlahová plocha 1. NP: 31,95 m2
Podlahová plocha 2. NP: 45,53 m2
Podlahová plocha celkovo: 126,34 m2
Počet parkovacích státí: 2 pod konzolou domu
Realizácia: 2010 až 2012
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: under-construction architects