Bol to beh na dlhú trať, ale po 10-tich rokoch od kúpy domu sa im rekonštrukcia podarila
Trvalo takmer desať rokov, kým Helen a Daniel zrenovovali svoje bývanie do finálnej podoby. Dnes je ich dom dôkazom, že na dobré veci sa oplatí čakať.
Kým si Helen a Daniel v roku 2006 nekúpili dom, bývali s vtedy ročnými dvojčatami Maxom a Fraserom v dvojizbovom byte.
„Po narodení dvojčiat som nepracovala, takže rozpočet bol pre nás problém. Zároveň sme však vedeli, že potrebujeme viac miesta,“ spomína Helen.
„Nikdy by sme si nemohli dovoliť takýto veľký dom, keby bol v skvelom stave. Preto sme sa rozhodli, že je pre nás dôležitejší práve všetok ten priestor než to, ako dom aktuálne vyzerá.“
Dom je výsledkom našej lásky. Vďaka tomu máme teraz bývanie, v ktorom sme
všetko perfektne premysleli, a pritom sme neminuli všetky úspory. Zdroj: James French
Helenin obľúbený kus nábytku – štýlová komoda z polovice minulého storočia – slúži ako odkladací priestor na mnoho vecí, vďaka čomu nie je v obývačke takmer nikdy neporiadok. Nad krbom zaujme perokresba ženskej tváre, ktorá priťahuje pozornosť. Zdroj: James French
Top tip
Chcete, aby vystavené predmety čo najviac vynikli? Natrite policu rovnakým odtieňom, aký má stena.
Dom, ktorý si vyhliadli, bol konštrukčne v dobrom stave, takže nepotreboval žiadne väčšie stavebné zásahy, navyše k nemu patril pomerne veľký pozemok. S interiérom, ktorý pamätal 80. roky minulého storočia, to však už bolo horšie.
„Steny boli obložené drevotrieskou a namaľované zvláštnymi odtieňmi, k tomu tu boli viditeľné nekvalitne zrealizované opravy,“ hovorí Helen, „no celkovo mal dom veľký potenciál, preto sme sa rozhodli investovať doň čas a postupne ho renovovať tak, ako nám to dovolí rozpočet.“
V zrkadle sa odráža kúsok z na mieru robených políc, ktoré zaberajú celú jednu stenu televíznej miestnosti susediacej s kuchyňou. Helen tu má uloženú svoju rozsiahlu zbierku kníh a vintage predmetov, ktoré s obľubou hľadá na internete. Zdroj: James French
Hneď po nasťahovaní sa dvojica pustila do rekonštrukcie kúpeľne a samostatnej toalety, ktoré pochádzali ešte z 50. rokov.
„Zbúrali sme priečku medzi nimi, vďaka čomu vznikla väčšia kúpeľňa,“ vysvetľuje Helen, „ako ďalší krok sme vymenili veľmi nepekné sklenené vstupné dvere, ktoré tu boli od 70. rokov.
Top tip
Jednoduchý a lacný spôsob, ako zaručene zútulníte akúkoľvek miestnosť, je pridať textílie a doplnky s prírodnými motívmi.
Nahradili sme ich repasovanými, ktoré sme našli v zbernom dvore. Dali sme si urobiť aj umeleckú repliku sklenenej vitráže, akú majú na dverách v susedstve. Bolo to finančne pomerne náročné, no podstatne to zmenilo vzhľad domu.“
Helen a Daniel robili väčšinu prác prakticky sami – postupne, ako im to umožňovali rodinné financie, prerábali a zariaďovali jednotlivé miestnosti. Veľkou motiváciou, aby s renováciou pokročili, bolo najmä narodenie ich dcérky Heidi v roku 2010.
Odkiaľ pochádza drevená podlaha, ktorú majú Helen a Daniel v kuchyni, by uhádol asi len málokto. Pôvodne totiž slúžila na squashovom kurte. Namiesto toho, aby zakryli všetky jej nedostatky, rozhodla sa dvojica zachovať ich, a tak je práve kuchynská podlaha častým objektom záujmu návštev. Zdroj: James French
Vtedy sa dvojica pustila nielen do prerábky kuchyne, no zmenili aj dispozíciu celého spodného podlažia.
„Túžila som po väčšom prepojení prízemia so záhradou a veľmi by sa nám páčilo, keby sme mohli otvoriť kuchyňu do exteriéru pomocou veľkých posuvných dverí,“ hovorí Helen. „Bohužiaľ, bolo to pre nás pridrahé. Tak sme sa teda snažili čo najviac pracovať s priestorom, ktorý sme mali k dispozícii. Oslovili sme miestnu firmu, ktorú nám odporúčali susedia a ktorá nám s rekonštrukciou veľmi pomohla. Boli pre nás skutočne darom z nebies, a to nielen pre profesionálne odvedenú prácu, ale prišli aj niekoľkými skvelými konštrukčnými nápadmi. Mali sme veľkú výhodu v tom, že som interiérová dizajnérka, takže som si vedela presne predstaviť, ako by mal priestor vyzerať, no nápady a odporúčania od majstrov mi pomohli premeniť moje návrhy na realitu.“
„Vzorovaná tapeta bola základom, z ktorého sme vychádzali pri výbere zariadenia do spálne,“ hovorí Helen. Aj v spálni má pritom niekoľko vintage kúskov, ktoré pekne dopĺňajú pôvodný krb. Zdroj: James French
Ďalšie na našom zozname je vylepšenie rodinnej kúpeľne, takže sme sa dostali znova tam, kde sme pred 12 rokmi začali
„Dlažba vo vstupnej chodbe a vysoké stropy veľmi zavážili pri našom rozhodovaní o kúpe domu,“ spomína Helen, „pôvodné dlaždice sú také zaujímavé a výrazné – nikdy nás neomrzia.“ Zdroj: James French
Helen a Daniel prepojili kuchyňu s detskou herňou, aby sa oba priestory dali lepšie využívať, pričom zmenili aj usporiadanie kuchyne – tým, že premiestnili drez, získali miesto na osadenie veľkoformátového okna.
„Bola to skvelá alternatíva k pôvodne zamýšľaným dverám. Získali sme tak prepojenie so záhradou, ktoré sme si želali, a teraz máme výhľad od vstupných dverí až na koniec pozemku,“ pochvaľuje si Helen, „minuli sme síce viac na nové spotrebiče a pracovnú dosku, no ušetrili sme na lacnejších kuchynských skrinkách. Vybrali sme si vysoké skrinky, aby sa do nich vošlo čo najviac vecí, no zároveň sa tým zlepšili aj proporcie miestnosti. Na podlahe som chcela použiť recyklované drevo a po mesiacoch pátrania som na ebay narazila na dosky z bývalého squashového ihriska. S Danielom sme z nich takmer dva týždne odstraňovali klince a lepidlo, no zároveň sme sa snažili zachovať známky opotrebovania, ktoré podlahe dodávajú originalitu. Pracovali sme na tom s láskou a s výsledkom sme veľmi spokojní.“
Nová kúpeľňa na najvyššom poschodí je zariadená jednoducho, v čierno-bielej kombinácii. Je síce maličká, no vošiel sa do nej sprchový kút aj WC. Umývadlo s minimalistickými rozmermi je položené na drevených policiach, ktoré zároveň plnia funkciu odkladacieho priestoru. Zdroj: James French
Máme množstvo vintage zariadenia a kúskov z druhej ruky, som úplný expert na ich hľadanie. Je to skvelý spôsob, ako ušetriť, najmä za nábytok.
V izbe jedného z chlapcov (dvojčiat), Frasera, sú čierne steny a biela podlaha, množstvo doplnkov však narúša strohosť čiernej a bielej. Výrazný oranžový obraz, zaujímavé svietidlo v rovnakej farbe i elektrická gitara svedčia o tom, že ide o chlapčenskú izbu. Zdroj: James French
Keď deti trochu vyrástli, ich herňa sa zmenila na miestnosť, ktorú využíva celá rodina na odpočinok a sledovanie televízie. Vďaka prepojeniu s kuchyňou sa do nej dostáva omnoho viac prirodzeného svetla, no je zvláštna aj tým, že celú jednu stenu zaberá svetloružová knižnica, v ktorej má Helen knihy a rôzne kuriózne predmety. „Dlho som sa snažila nájsť dokonalú farbu, no nakoniec som si ju namiešala sama,“ hovorí.
Farby predstavovali lacný, no efektívny spôsob, ako vytvoriť v Heidinej izbe zóny s rôznymi funkciami. Rovnako vzniklo aj improvizované čelo postele, ktoré dokonale ladí s okolím a zároveň kontrastuje s bielou stenou. Zdroj: James French
Zatiaľ posledným projektom páru bola premena horného podlažia, pri ktorej získali Fraser a Max vlastnú kúpeľňu. Má síce len 2 m2, no vďaka precíznemu plánovaniu sa do nej podarilo dostať veľký sprchový kút, umývadlo aj WC.
„Možno nám trvalo trochu dlhšie, kým sme sa dostali tam, kde sme dnes, no vďaka tomuto procesu renovácie sme skutočne premýšľali o priestore, v ktorom bývame, a o tom, ako by sa v ňom dalo žiť čo najlepšie,“ hovorí Helen, „teraz máme dôkladne premyslený dom, kvôli ktorému sme nemuseli robiť rozsiahlu prestavbu ani minúť všetky úspory. Ďalší bod na našom zozname je vylepšenie rodinnej kúpeľne, takže sme sa dostali tam, kde sme pred 12 rokmi začali!“
Profil
MAJITELIA
Helen Wallace, interiérová dizajnérka (@made_up_design_), jej manžel Daniel, manažér, a ich tri deti – dvojičky, chlapci Max a Fraser (15), a dcéra Heidi (9).
NEHNUTEĽNOSŤ
Polovica dvojdomu s piatimi spálňami v Edwardovskom štýle v britskom Nottinghame.
- Helen a Daniel chceli obývačku, ktorá by bola oddelená od zvyšku domu. „Milujem otvorený priestor, no naši dospievajúci chlapci ostávali hore čoraz dlhšie, takže sme potrebovali riešenie, pri ktorom by sme sa navzájom nerušili,“ hovorí Helen. „Ružová v teplom tóne je krásna farba, ktorou je príjemné obklopiť sa.“
- Dom je výsledkom našej lásky. Vďaka tomu máme teraz bývanie, v ktorom sme všetko perfektne premysleli, a pritom sme neminuli všetky úspory.
- Helenin obľúbený kus nábytku – štýlová komoda z polovice minulého storočia – slúži ako odkladací priestor na mnoho vecí, vďaka čomu nie je v obývačke takmer nikdy neporiadok. Nad krbom zaujme perokresba ženskej tváre, ktorá priťahuje pozornosť.
- V zrkadle sa odráža kúsok z na mieru robených políc, ktoré zaberajú celú jednu stenu televíznej miestnosti susediacej s kuchyňou. Helen tu má uloženú svoju rozsiahlu zbierku kníh a vintage predmetov, ktoré s obľubou hľadá na internete.
- Kachle na drevo predstavujú nielen pekný interiérový doplnok, ale aj finančne výhodný spôsob kúrenia. Dvojica zachovala pôvodnú čierno-bielu dlažbu, vďaka ktorej malé kachle v priestore nezanikajú.
- top tip Jednoduchý a lacný spôsob, ako zaručene zútulníte akúkoľvek miestnosť, je pridať textílie a doplnky s prírodnými motívmi.
- Jedálenský stôl je centrom miestnosti, ktorá je kuchyňou aj jedálňou zároveň. Helen pôvodne snívala o jej prepojení so záhradou cez veľké posuvné dvere, no nakoniec sa s manželom rozhodli pre veľkoformátové okno, ktoré predstavovalo finančne omnoho priaznivejšiu voľbu. Pohľad na záhradu si aj takto môžu užívať naozaj vo veľkom.
- Biele skrinky v kuchyni kontrastujú s načierno natretou stenou. Na takomto strohom pozadí perfektne vyniknú pestré doplnky aj záclony s farebnými motívmi.
- Odkiaľ pochádza drevená podlaha, ktorú majú Helen a Daniel v kuchyni, by uhádol asi len málokto. Pôvodne totiž slúžila na squashovom kurte. Namiesto toho, aby zakryli všetky jej nedostatky, rozhodla sa dvojica zachovať ich, a tak je práve kuchynská podlaha častým objektom záujmu návštev.
- Pred rekonštrukciou
- „Vzorovaná tapeta bola základom, z ktorého sme vychádzali pri výbere zariadenia do spálne,“ hovorí Helen. Aj v spálni má pritom niekoľko vintage kúskov, ktoré pekne dopĺňajú pôvodný krb.
- top tip Nevšedná tapeta je perfektný spôsob, ako dodať priestoru na zaujímavosti. Ak zvolíte vintage štýl, dosiahnete decentnejší efekt.
- „Dlažba vo vstupnej chodbe a vysoké stropy veľmi zavážili pri našom rozhodovaní o kúpe domu,“ spomína Helen, „pôvodné dlaždice sú také zaujímavé a výrazné – nikdy nás neomrzia.“
- V izbe jedného z chlapcov (dvojčiat), Frasera, sú čierne steny a biela podlaha, množstvo doplnkov však narúša strohosť čiernej a bielej. Výrazný oranžový obraz, zaujímavé svietidlo v rovnakej farbe i elektrická gitara svedčia o tom, že ide o chlapčenskú izbu.
- Farby predstavovali lacný, no efektívny spôsob, ako vytvoriť v Heidinej izbe zóny s rôznymi funkciami. Rovnako vzniklo aj improvizované čelo postele, ktoré dokonale ladí s okolím a zároveň kontrastuje s bielou stenou.
- „Skriňu som kúpila na jednej z miestnych aukcií, namaľovala som ju naružovo a dala som ju Heidi k jej piatym narodeninám plnú rozprávkových svetielok a ligotavých šiat,“ hovorí Helen, „bol to zábavný a zároveň praktický darček.“
- Nová kúpeľňa na najvyššom poschodí je zariadená jednoducho, v čierno-bielej kombinácii. Je síce maličká, no vošiel sa do nej sprchový kút aj WC. Umývadlo s minimalistickými rozmermi je položené na drevených policiach, ktoré zároveň plnia funkciu odkladacieho priestoru.
Text: Marisha Taylor
Preklad a úprava: Lucia Blažiová
Foto: James French
Zdroj: časopis Môj dom