Zdroj: Aleš Jungmann

Starú chatu z 30. rokov prestavali na trvalé bývanie a obliekli do oceľového korzetu. Prečo toto nezvyčajné riešenie?

13. 05. 2021
Zdieľať

Pôvodne rekreačná stavba z tridsiatych rokov minulého storočia v pražskom Suchdole mala na sebe niekoľko rôznych dostavieb. Nakoniec bola prestavená na trvalé bývanie. Finálnu podobu rekonštrukcie navrhol architekt Jan Šépka. Prekvapuje oceľovým korzetom.

Oceľový korzet, ktorý si všimnete hneď na prvý pohľad, nie je žiadnym nefunkčným výmyslom či estetickým doplnkom. Má podstatne dôležitejšiu funkciu. Vďaka najrôznejším neprimeraným zásahom sa počas uplynulých desaťročí zmenila, žiaľ, aj stabilita domu. Oceľový korzet bol primárnym rozhodnutím, aby sa dalo so stavbou pracovať ďalej. Jej hlavnou funkciou je celú konštrukciu utužiť, spevniť.

Prečítajte si tiež
Dom s dvoma fasádami: Žula a vlnitý plech ako odkaz na minulosť a budúcnosť
Pôvodný stav chaty

Pôvodný stav. Zdroj: Aleš Jungmann

Treláž pre rastliny, železobetónová strecha ako záhradka

„Oceľový korzet nie je iba technickým prvkom, je zamýšľaný aj ako treláž pre popínavé rastliny a po architektonickej stránke konsoliduje celý objekt. Celý korzet je zostavený z rovnakých oceľových hranolov zvarených z L profilov v module 1 280 mm. Tento modul nám umožnil ideálne zachovať existujúce otvory. Nosnú oceľovú časť dopĺňa murovaná konštrukcia druhého poschodia.

Dom v oceľovom korzete s terasou

Dom má veľkú terasu. Zdroj: Aleš Jungmann

Je z ľahkých betónových tvárnic a pomáha niesť novú strešnú železobetónovú dosku. Tá slúži nielen ako strecha, ale zároveň aj ako pochôdzna terasa so záhradnou úpravou,“ upresňuje autor projektu. Na strechu sa dostanete priamo zo záhrady – a to vďaka obslužnému schodisku, ktoré je z bočnej strany domu zabudované do oceľovej konštrukcie.

Treláž na dome

Najzaujímavejšia na celej stavbe zvnútra i zvonku je jej schopnosť premeny. Ani interiér, ani exteriér nie je trvalý. Bude sa stále meniť. Zdroj: Aleš Jungmann

Ďalší problém bola manzardová strecha

Ďalším problémom existujúcej stavby bola pôvodná manzardová strecha. Mala hrúbku len 15 cm. Dnes má dom úplne inú strechu, takže túto pôvodnú bolo potrebné odstrániť. Tým pádom bolo možné stavbu efektívnejšie zatepliť a tiež upraviť dispozíciu horného podlažia podľa želania domácich. Na mieste, kde sa kedysi nachádzala terasa, je dnes nová izba.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom ako z filmu: Maximálne pohodlie a z každej miestnosti jedinečný výhľad
Presklené poschodie

Výhľad z druhého poschodia. Zdroj: Aleš Jungmann

Betón aj v interiéri

Stopy po premene nájdete aj v interiéri. Na druhom poschodí sú viditeľné betónové tvárnice, aj priznaný betónový strop. Spoločne s nosnou oceľovou konštrukciou sú teda všetky materiály priznané vo svojej prirodzenej podobe. Tento z materiálového hľadiska drsný interiér dopĺňa mobilný nábytok z brezovej preglejky v podobe spacích buniek a skríň.

Spacie mobilné bunky

Tento z materiálového hľadiska drsný interiér dopĺňa mobilný nábytok z brezovej preglejky v podobe spacích buniek a skríň. Zdroj: Aleš Jungmann

Rozdeľujú miestnosti a zároveň robia priestor dynamickým. Drevo pôsobí harmonizujúco. Ďalším zaujímavým prvkom, ktorý v interiéroch už veľmi často nevidíme, sú závesy. Nechýbajú v žiadnej izbe. Ich motív je rovnaký v rámci celého domu, ale každý člen rodiny si vybral svoje farebné riešenie.

Betónová kúpeľňa

Kúpeľňa. Zdroj: Aleš Jungmann

Interiér aj exteriér sa bude stále meniť

Najzaujímavejšia na celej stavbe zvnútra i zvonku je jej schopnosť premeny. Ani interiér, ani exteriér nie je trvalý, nemenný. Naopak oboje sa časom premieňa – či už vďaka rastlinám, ktoré obrastú kovovú konštrukciu alebo vďaka rozmiestneniu preglejkových buniek v interiéri.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom so zelenou strechou je z diaľky takmer neviditeľný
Chodba v oceľovom korzete

Popínavé rastliny majú ideálne podmienky, ktoré architekti na stavbe vytvorili zámerne. Zdroj: Aleš Jungmann

Dom v oceľovom korzete

Architektonické štúdio: Šépka architekti

Autor: Jan Šépka

Spolupráca: Jan Kolář

Lokalita: Praha, ČR

Projekt: 2010 – 2014 

Realizácia: 2015 – 2019 

Plocha stavebného pozemku: 708 m²

Zastavaná plocha: 188 m²

Celková podlahová plocha: 192 m²

Strešná terasa: 146 m²

Celkový obostavaný priestor: 1410 m3

Dodávateľ: Mastavby s.r.o.

Sabína Zavarská

Foto: Aleš Jungmann

Kategória: Návšteva
Tagy: industriálny štýl kovová konštrukcia moderná architektúra rekonštrukcia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia