Pôvodne rekreačná stavba z tridsiatych rokov minulého storočia v pražskom Suchdole mala na sebe niekoľko rôznych dostavieb. Nakoniec bola prestavená na trvalé bývanie. Finálnu podobu rekonštrukcie navrhol architekt Jan Šépka. Prekvapuje oceľovým korzetom.
Oceľový korzet, ktorý si všimnete hneď na prvý pohľad, nie je žiadnym nefunkčným výmyslom či estetickým doplnkom. Má podstatne dôležitejšiu funkciu. Vďaka najrôznejším neprimeraným zásahom sa počas uplynulých desaťročí zmenila, žiaľ, aj stabilita domu. Oceľový korzet bol primárnym rozhodnutím, aby sa dalo so stavbou pracovať ďalej. Jej hlavnou funkciou je celú konštrukciu utužiť, spevniť.
Treláž pre rastliny, železobetónová strecha ako záhradka
„Oceľový korzet nie je iba technickým prvkom, je zamýšľaný aj ako treláž pre popínavé rastliny a po architektonickej stránke konsoliduje celý objekt. Celý korzet je zostavený z rovnakých oceľových hranolov zvarených z L profilov v module 1 280 mm. Tento modul nám umožnil ideálne zachovať existujúce otvory. Nosnú oceľovú časť dopĺňa murovaná konštrukcia druhého poschodia.
Dom má veľkú terasu. Zdroj: Aleš Jungmann
Je z ľahkých betónových tvárnic a pomáha niesť novú strešnú železobetónovú dosku. Tá slúži nielen ako strecha, ale zároveň aj ako pochôdzna terasa so záhradnou úpravou,“ upresňuje autor projektu. Na strechu sa dostanete priamo zo záhrady – a to vďaka obslužnému schodisku, ktoré je z bočnej strany domu zabudované do oceľovej konštrukcie.
Najzaujímavejšia na celej stavbe zvnútra i zvonku je jej schopnosť premeny. Ani interiér, ani exteriér nie je trvalý. Bude sa stále meniť. Zdroj: Aleš Jungmann
Ďalší problém bola manzardová strecha
Ďalším problémom existujúcej stavby bola pôvodná manzardová strecha. Mala hrúbku len 15 cm. Dnes má dom úplne inú strechu, takže túto pôvodnú bolo potrebné odstrániť. Tým pádom bolo možné stavbu efektívnejšie zatepliť a tiež upraviť dispozíciu horného podlažia podľa želania domácich. Na mieste, kde sa kedysi nachádzala terasa, je dnes nová izba.
Stopy po premene nájdete aj v interiéri. Na druhom poschodí sú viditeľné betónové tvárnice, aj priznaný betónový strop. Spoločne s nosnou oceľovou konštrukciou sú teda všetky materiály priznané vo svojej prirodzenej podobe. Tento z materiálového hľadiska drsný interiér dopĺňa mobilný nábytok z brezovej preglejky v podobe spacích buniek a skríň.
Tento z materiálového hľadiska drsný interiér dopĺňa mobilný nábytok z brezovej preglejky v podobe spacích buniek a skríň. Zdroj: Aleš Jungmann
Rozdeľujú miestnosti a zároveň robia priestor dynamickým. Drevo pôsobí harmonizujúco. Ďalším zaujímavým prvkom, ktorý v interiéroch už veľmi často nevidíme, sú závesy. Nechýbajú v žiadnej izbe. Ich motív je rovnaký v rámci celého domu, ale každý člen rodiny si vybral svoje farebné riešenie.
Kúpeľňa. Zdroj: Aleš Jungmann
Interiér aj exteriér sa bude stále meniť
Najzaujímavejšia na celej stavbe zvnútra i zvonku je jej schopnosť premeny. Ani interiér, ani exteriér nie je trvalý, nemenný. Naopak oboje sa časom premieňa – či už vďaka rastlinám, ktoré obrastú kovovú konštrukciu alebo vďaka rozmiestneniu preglejkových buniek v interiéri.