Zdroj: Miro Pochyba

Kompletná rekonštrukcia panelákového bytu v severskom štýle trvala iba 2 mesiace

23. 07. 2020
Zdieľať

Len niečo vyše dvoch mesiacov trvala kompletná rekonštrukcia panelákového bytu, v ktorom majiteľka vyrástla a kam sa po rokoch vrátila. Všetko mala totiž vopred dobre premyslené.

Návrat domov

V byte na Dlhých dieloch s krásnym výhľadom až za Dunaj žila Simona s rodičmi do svojich desiatich rokov. Potom sa presťahovali do rodinného domu, aby sa tam o pár rokov neskôr, už ako dospelá mladá žena, opäť mohla vrátiť. Tentokrát už bez rodičov a, pochopiteľne, do celkom vynoveného interiéru.

Prečítajte si tiež
Severská elegancia a vidiecky šarm: Jednopodlažný dom na Spiši vo vlastnej réžii

Byt v pôvodnom stave

Keďže byt sa roky prenajímal, bol naozaj v hroznom stave. Čakala ju teda prerábka doslova od podlahy. Keďže jej otec pracuje v stavebníctve, so všetkým, s čím vedel, jej pomohol, čo jej v konečnom dôsledku ušetrilo dosť peňazí. Odhadol, koľko to celé potrvá, a trafil. Dva mesiace?

panelákový byt v pôvodnom stave

Byt v pôvodnom stave

panelákový byt v pôvodnom stave

Byt v pôvodnom stave

Z veľkej časti svojpomocne

Najskôr neverila, ale… podarilo sa. Naozaj sa im z veľkej časti svojpomocne podarilo byt „vypitvať“, urobiť novú elektro- aj vodoinštaláciu, položiť podlahy a vymaľovať. No a, samozrejme, aj zariadiť ho presne podľa Simoninej predstavy. A tá bola veľmi konkrétna.

zrekonštruovaný panelákový byt v severskom štýle

Majiteľka Simona viac ako rok zbierala inšpirácie pre svoj budúci domov. Občas jej to už prerastalo cez hlavu, no napokon sa jej podarilo vytvoriť pôsobivý interiér presne podľa vlastných predstáv. Zdroj: Miro Pochyba

Inšpirácie hľadala a zbierala najmä na internete. Intenzívne sa tomu venovala asi rok pred samotnou rekonštrukciou, počas ktorej bývala v podnájme a šetrila si na ňu.

„Vedela som nielen to, aké budú steny a podlahy, ale aj kde bude položená každá jedna vázička a kde bude visieť zrkadlo,“ smeje sa mladá majiteľka.

zrekonštruovaný panelákový byt v severskom štýle

Bielo-sivú farebnú kombináciu oživujú všadeprítomné zelené kvety. Zdroj: Miro Pochyba

Zmena dispozície

V byte sa menila aj dispozícia, steny sa posúvali tak, aby sa zväčšila obývačka na úkor chodby. Simona vedela, že chce byt zariadiť v škandinávskom štýle, že použije drevo, svetlé farby, prírodné textílie a nevynechala ani trendový vzhľad betónu, ktorý tu nájdete v podobe stierky v obývačke na stene za televízorom.

zrekonštruovaný panelákový byt v severskom štýle

Biela, sivá a béžová, ratan, betón i kožušiny… Zdroj: Miro Pochyba

S odstupom času priznáva, že to celé bolo naozaj expresne rýchle, najmä kvôli tomu, že už nechcela platiť podnájom aj energie v novom byte súčasne.

zrekonštruovaný panelákový byt v severskom štýle

Obývačka susedí s kuchyňou, v ktorej je linka v tvare L. Zdroj: Miro Pochyba

„Keď som sa sem sťahovala, ešte neboli položené podlahy úplne všade a sedačka bola na ceste, ale nechcela som to už viac zbytočne naťahovať.“

Prečítajte si tiež
Svetlý byt pre 4-člennú rodinu doplnený atypickým nábytkom a doplnkami v severskom štýle
zrekonštruovaný panelákový byt v severskom štýle

Na stene, ktorá oddeľuje chodbu od obývačky, je na mieru vyrobená policová zostava, ktorá je šikovná v tom, že má nielen otvorené, ale aj uzavreté odkladacie priestory, ktorých v byte nikdy nie je dosť. Zdroj: Miro Pochyba

Čo by urobila inak? „Možno by som si na takúto veľkú rekonštrukciu dnes vyhradila predsa len o trochu viac času, keďže je tu pár nedokonalostí.“ Celok je však hotový a celkový dojem z neho mimoriadne dobrý, čo poviete?

Majiteľka

Simona Hulmanová sa venuje fotografovaniu od svojich 13 rokov. Najradšej a najčastejšie fotí svadby, portréty, rôzne podujatia a jedlo. Jej práce si môžete pozrieť na Instagrame @shine_vision alebo na www.shinevision.sk.

Tento interiér sme objavili na Modrej streche. Viac nápadov od Simony nájdete na www.modrastrecha.sk/blog/shphoto

Text: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty panelák rekonštrukcia bytu škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia