Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

03. 07. 2006
Zdieľať

Sídlisko. Džungľa panelákov. Stovky bytov, stovky rodín, stovky životov. Mnohí z nás takto bývajú. A mnohí sú radi, že aspoň „takto” bývajú. Ale sú aj takí, ktorí sa snažia zmeniť aspoň to, čo je v ich silách, a za zatvorenými dverami bytu vytvoriť priestor, ktorý im poskytne únik z vonkajšieho sveta, a zároveň miesto, kde sa cítia naozaj dobre. Takí sú aj mladí ľudia, ktorí žijú v tomto byte.


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57653
Dominik Vlaheko

Aj keď ide o sídliskový byt, nie je úplne najhorší: pôvodne ho tvorili tri pomerne priestranné izby, celkom príjemná kuchyňa a dva balkóny. Avšak poznáte to – vojdete do bytu, a hneď naľavo dvoje dverí – WC, kúpeľňa, vpravo zase dvere do jednej izby, a oproti vám dvoje dverí do ďalších dvoch izieb. Samé dvere! Mierne povedané, trocha čudné. To bola asi hlavná príčina, prečo sa majitelia bytu rozhodli pre prestavbu.


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57651
Dominik Vlaheko

Otvorený obytný priestor

Priestranný, vzdušný a najmä otvorený obytný priestor! To bol hlavný motív celej rekonštrukcie. Majitelia bytu chceli, aby sa po vstupe do bytu ocitol človek priamo v obytnom priestore – v obytnej kuchyni s halou – jedálňou, kde si každý nájde svoj kút a svoje miesto. A ešte si predstavovali oddelené spálne a nejakú tú pracovňu. A ešte o niečo väčšiu, presvetlenú kúpeľňu.

Celá prestavba sa „točila” okolo bytového jadra. Hľadanie, ako na to, bolo dosť zdĺhavé – ako hovorí majiteľ:„S krivkami treba opatrne“.


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57652
Dominik Vlaheko

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Hlavné vertikálne rozvody sietí zostali tam, kde boli. Na svojom pôvodnom mieste zostalo tiež WC. Zrušila sa špajza a kuchynská linka. Nahradila ich kúpeľňa v tvare L, ktorá sa „zvrtla” okolo osi. Za obeť padol aj kuchynský balkón. Zospodu a z bokov sa zateplil, odstránil sa okenný parapet a zasklilo sa celé čelo balkóna. Na takto vytvorený priestor sa vysunula kuchynská linka – „ako keby von, do exteriéru”, vysvetľuje majiteľ bytu. Tým sa zabezpečil dostatok denného svetla na kuchynskej pracovnej ploche, ale aj v celej obytnej hale, a domáca pani má takto priamy kontakt s deťmi, ktoré sa môžu vonku pod oknami hrať.


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57659
Dominik Vlaheko

Veľa dobrých nápadov

Pracovnú časť kuchyne a vchod do kúpeľne od ostatného priestoru opticky oddeľuje pódium. Pod jeho zvýšeným stupňom sú zároveň ukryté horizontálne rozvody – voda, elektrina, plyn. Umývadlo v kúpeľni a drez v kuchyni sú pre spád zvýšené o ďalší stupeň.

Vstupnú časť bytu, WC a kúpeľňu oddeľuje od haly kombinovaná stena zo sadrokartónu a polykarbonátu. Ten zabezpečuje presvetlenie kúpeľne a vstupnej časti bytu. Aby sa zjemnila strohá línia haly, stena je vymodelovaná do tvaru vlny. Hala je priamo prepojená s obývacou izbou dvoma dvernými otvormi. Jeden je na kuchynskej a druhý na vstupnej strane. V tejto vstupnej časti sú dvere aj do detskej izby a do pracovne, ktorú od spálne oddeľuje posuvná stena opäť z polykarbonátu. Kompaktnosť celého obytného priestoru zvýrazňuje jednotná laminátová podlaha.

Veci, ktoré nás obklopujú


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57655
Dominik Vlaheko

Hlavne tie vytvárajú celkový obraz miesta, kde žijeme a chceme sa cítiť príjemne. Nábytok a doplnky, ktorými je zariadený tento byt, túto domácku atmosféru a príjemnú pohodu určite dotvárajú. Majitelia pri zariaďovaní nemali nijaký vyhranený štýl. Obklopili sa vecami, ktoré sa im páčia. A keď niečo nové pribudne, či už nový kus nábytku alebo len nejaká milá „zbytočnosť“, vždy bez ťažkostí a predsudkov zapadnú do celkovej kompozície.

Obytnej hale – jedálni dominuje starožitný stôl v kubistickom štýle so štyrmi stoličkami z tmavého dreva s koženou výplňou. Príjemnú chvíľku na oddych poskytuje kresielko z bazáru s pásikavým farebným poťahom. Oranžová farba zvlnenej steny zo sadrokartónu vytvára v miestnosti útulnú atmosféru, ale zároveň jej dodáva dynamiku a energiu. Kuchyňu, okrem pódia, oddeľuje od haly nízka presklená skrinka.


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57654
Dominik Vlaheko

Obývacej izbe naopak dominuje moderná sedačka v tvare L v šedej farebnosti a nízky tmavohnedý drevený stolík s kovovými nohami. Dopĺňajú ich červená biedermayerovská fotelka, naturálna drevená knižnica, ktorú tvoria staré okresané brvná a drevené police prehýbajúce sa pod množstvom kníh, ale aj moderná šedá skrinka na hi-fi vežu. A, samozrejme, aká by to bola „obývačka” bez obrazov a všetkých tých milých „zbytočností”.

Naozaj svojské izby


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57658
Dominik Vlaheko

Spálňa je zase celkom „iná káva”. Tmavočervená stena a šedá plyšová posteľ s tylovým baldachýnom z nej robia romantickú izbu, ktorá má v sebe niečo bizarné až dekadentné. Ako ju charakterizuje majiteľ: „Je to rituálna spálňa”.

Detskú izbu obývajú dve princezné. Menšia – škôlkarka má menšiu drevenú postieľku a malý drevený stolík. Väčšia je už školáčka, a tak potrebuje písací stôl a väčšiu postieľku. Nechýba ani polica na knihy, hračky a skriňa – viete si predstaviť, koľko šiat potrebujú dve princezné! To všetko dopĺňajú farebný koberec, vzorkované závesy, veselá lampa a rôzne maličkosti, ktoré patria malým obyvateľkám. Z izby sa dá vyjsť na balkón, ktorý je nafarbený na zeleno, a tak máte pocit, akoby ste vyšli do záhrady. V súčasnosti pokrýva stenu nevýrazná tapeta. To sa však už o týždeň môže zmeniť. Lebo tak, ako v detskej izbe, aj v celom byte steny často menia svoju farbu a máločo zostane dlho na pôvodnom mieste.


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57656
Dominik Vlaheko

Napredujúci byt

To je prívlastok, ktorý najlepšie vystihuje charakter tohto bytu. Veď zmenila sa už nielen farba stien a rozmiestnenie nábytku, ale aj funkcia jednotlivých izieb. Putovanie obytných miestností bolo naozaj zaujímavé. Tak napríklad: detská izba bola najprv obývačkou, spálňa zase nejaký čas detskou izbou a potom opäť ateliérom. Dnešná obývačka bola spálňou, ale aj ateliérom. Byt sa postupne vyvíjal, kým dospel k dnešnému usporiadaniu, ktoré, ako vidieť, zatiaľ vyhovuje najlepšie.

Neklamným znakom toho je, že sa tu cítia dobre nielen jeho obyvatelia, ale aj ich priatelia a známi.

Aj keď sa títo mladí ľudia s umeleckou dušou rozhodne nemienia zmieriť sa s myšlienkou života prežitého na sídlisku a považujú tento byt stále len za provizórium, podarilo sa im vytvoriť príjemné miesto na bývanie, ktoré môžete označiť akokoľvek, avšak rozhodne nie ako nudné.


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57662


Byt, ktorý sa ustavične vyvíja

57664

Pôvodný stav Upravený stav

Kategória: Návšteva
Tagy: byt návšteva
Zdieľať článok

Diskusia