Čo robiť pri malom rozpočte s úzkym domom, ktorý je vtesnaný medzi dva ďalšie pozemky?
Obmedzený priestor, nedostatok svetla, pozemok v náročnom tvare a málo súkromia sú častým problémom pri výstavbe a rekonštrukcii domov v súčasnosti. So zaujímavým riešením prišlo pri realizácii rozšírenia obnovy jedného domu na predmestí Melbourne architektonické štúdio Austin Maynard Architects. Nechajte sa inšpirovať!
Úzky dom vtesnaný medzi dvoma ďalšími pozemkami nedáva na prvý pohľad mnoho možností rekonštrukcie a rozšírenia, ale architekti dokázali aj pri nízkom rozpočte vniesť do priestoru dostatok, svetla, vzduchu, moderného šarmu i hravosti. Typický austrálsky predmestský dvojpodlažný domček dostal nový „šmrc“ vďaka presklenej stene a otvoreniu sa do malej nepoužívanej uličky. {R1}
Presvetlenie, vzduch i optické rozšírenie
Architekti využili fakt, že predná strana domu smeruje do hlavnej ulice, ale zadná zase do tichej postrannej uličky, ktorú prakticky nikto nepoužíva. Tým, že zadnú stenu otvorili, spojili dom s exteriérom nepoužívanej tichej uličky a vytvorili nielen skvelé presvetlenie a prístup vzduchu, ale aj optické rozšírenie priestoru.
Viac súkromia
Hlavným želaním majiteľa domu pri úpravách bolo však vytvoriť z centrálnej časti pozemku malý dvor, okolo ktorého by bol dom rozložený. Nevyhnutnosťou bolo zlikvidovať menší prístrešok, ktorý stál na záhrade a prístavbu realizovali až po samý okraj parcely, čím získali vytúžený vzhľad. Stred zostal voľný a na jednej strane vytvorili úzku priechodnú kuchyňu, ktorej presklená stena sa dá úplne otvárať do dvora.
V dome nájdeme dve izby, kuchyňu, jedáleň a obývaciu miestnosť, samozrejmosťou je sklad, garáž pre motorky, veselá kanárikovo žltá kúpeľňa a WC. Do novej kuchyne sa vchádza z pôvodnej časti domu cez obývačku. I jedáleň je umiestená už v novej prístavbe k domu s veľkým francúzskym oknom, ktoré smeruje práve do spomínanej úzkej uličky. Architekti vysvetľujú, že „tieto úzke tiché uličky nikto nevyužíva a ničomu neslúžia – tak prečo ich nepoužiť ako ďalšie skvelé miesto, kde sa dá zabaviť?“
Prečítajte si tiež:
V susednom Rakúsku si rodina postavila nezvyčajne úzky dom s dĺžkou až 37 metrov
Pri realizácii sa aj potrápili
Zaujímavo riešený je mezanín – malá úzka pracovňa, ku ktorej vedú biele schody. Súčasťou úpravy domu bolo aj natretie zadnej fasády a jej vyšperkovania abstraktnou maľbou, ktorej autorom je mladý výtvarník Seb Humphreys. Architekti priznávajú, že pri realizácii museli rozlúsknuť viacero náročných orieškov – dvere v kuchyni bez centrálneho stĺpu, otváranie veľkého zadného okna bez uchytenia v pevnom panely a podobne. Taktiež úroveň vnútornej podlahy znížili o 60 centimetrov.
Kto je tvorcom projektu?
Andrew Maynard je celosvetovo oceňovaný a publikovaný pôvodom tasmánsky architekt. Jeho práce a architektonické štúdio sa stretáva s obdivom vďaka originálnym nápadom, nadšenému prístupu k pop kultúre, experimentovaniu a využitiu technológií. Zároveň sa však vždy snaží udržať na uzde aj sociálne ideály. Samozrejmosťou jeho prác je ekologickej zodpovednosť.
Alfred house v kocke
Architekti: Austin Maynard Architects (predtým Andrew Maynard Architects) www.maynardarchitects.com
Projektový tím: Andrew Maynard, Mark Austin
Rozloha pozemku: 142 m2
Podlahová plocha: 155 m2
Termín dokončenia: december 2015
Stavebník: TCM Building Group
Záhradní architekti: Bush Projects
Nástenná maľba: Seb Humphreys – Order 55
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Austin Maynard Architects, Fraser Marsden