Dom uprostred lesa šetrí vďaka zimnej záhrade
Na začiatku bol nepravidelný pozemok s rôzne orientovaným svahom. Presne tu si majitelia parcely predstavovali moderný dom so sedlovou strechou. Finálna stavba pôsobí zvonku ako pevný samostatný zväzok zakomponovaný medzi kopce, lesy a údolia s nádychom prirodzenosti. Interiér zahŕňa vzdušné priestory, prepojené nielen horizontálne, ale aj vertikálne.
Rodinné sídlo stojí na plošine, ktorá sa dotýka prírodného terénu pomocou valcových betónových pylónov. Predstavujú prvé konštrukčné spojenie medzi terénom a stavbou. Rozdiel medzi vnútorným prevýšením domu a úrovňou ulice funguje ako filter súkromia. Všetky tri podlažia domu sú vertikálne prepojené vďaka schodisku a množstvu sklených prvkov. Zbiehajú sa do spoločenského centra domu.
Schody spájajú všetky podlažia s centrálnou zónou
Schody na vyššie podlažia pôsobia, ako keby brázdili vzduch. Vedú až do podkrovia, kde sa nachádza pracovný a oddychový priestor – budúce štúdio obložené knihami a platňami. V tomto zmysle schodisko funguje ako sprostredkovateľ medzi domácim životom a prácou.
Na to, aby zostal stred dispozície prázdny a vzdušný, museli architekti poukladať jednotlivé miestnosti po obvode. Na centrálny priestor sa napájajú podľa potreby priamym priechodom, dverami alebo štrbinou.
Prízemie tvorí denná zóna s krbom, kuchyňou, jedálňou a obývačkou. Zahŕňa tiež dve izby s kúpeľňami a zimnú záhradu. Na druhom podlaží je rodičovská spálňa s veľkým šatníkom a kúpeľňou. V podkroví majú domáci pracovňu a oddychovú miestnosť s knižnicou.
Hybrid dvoch „jazykov“
Priestranná stavba pôsobí ako hybrid medzi dvoma jazykmi: vonkajšok odráža to, čo by si väčšina ľudí predstavovala pod pojmom dom v lese so štítovou strechou, avšak jeho flexibilný a všestranný interiér reaguje na súčasné formy bývania.
Zimná záhrada v západnej časti domu šetrí energie. V zime rozvádzala teplo do interiéru. V lete ho zase chráni pred prehriatím ako štít. Energetickú účinnosť zvyšuje opláštenie zložené z niekoľkých izolačných vrstiev.
Základom stavby je kovová konštrukcia
Výklenky kontrastne obložené svetlým drevom chránia presahy tmavej strechy. Celý dom je vlastne veľký zväzok, zložený z malých dielov, súčastí kombinovaného systému. Z konštrukčného hľadiska je na betónové pilóty a nosnú základňu tvorenú borovicovými trámami namontovaná kovová konštrukcia.
„Vytvára štrukturálnu klietku na pripevnenie rôznych vrstiev podláh a panelov, čo sa robí priamo na mieste. Všetky práce boli vykonané ručne miestnymi cementármi, kováčmi a tesármi. CMMY predstavuje chladný, geometricky prísny kontajner, ktorý ponúka úkryt pred nepriaznivým počasím a zároveň umožňuje rozvoj tekutého, teplého a flexibilného priestoru vo vnútri,“ opisujú atmosféru domu v lone prírody jeho autori.
Dom CMMY
Architektonický ateliér: Galera Arquitectura
Architekti: Ariel Galera, Cesar Amarante, Francisco Villamil, Luisina Noya
Lokalita: Pinamar, Buenos Aires, Argentína
Plocha pozemku: 955 m2
Zastavaná plocha: 275 m2
Projekt: 2020 – 2021
Realizácia: 2021 – 2022
Text: Sabína Zavarská
Foto: Diego Medina