Zdroj: Pepa Dvořáček

Moderný zrub 21. storočia vonia drevom a živicou. Technológia sa tu snúbi s kvalitným materiálom fínskej borovice

09. 12. 2022
Zdieľať

Za celým radom smrekov uprostred chatovej oblasti obce Jevany stojí dom – chata, ktorá na prvý pohľad zaujme šikmou strechou a ponad ňu vyčnievajúcim čiernym kubusom. Moderný zrub z fínskej borovice navrhli architekti štúdia monom. Základom je tradičná zrubová konštrukcia, avšak opracovaná na CNC strojoch vo Fínsku.

Stavba určená pre manželský pár v príjemnom prírodnom prostredí nadväzuje s okolím dialóg, reaguje naň a zároveň sa stáva jeho súčasťou. Investori si želali, aby ich víkendové bývanie stieralo hranice medzi exteriérom a interiérom. Dom, ktorý vonia drevom a živicou, zachováva súkromie svojich obyvateľov zo strany ulice, ale otvára sa smerom k záhrade s nádhernými odrastenými stromami. Strecha sa zdvíha hore a veľkorozmerné presklenie vytvára veľkorysé prepojenie so záhradou.

Chata-jevany-ceska-republika (1)

Architekti vytvorili presahy strechy, najväčší prekrýva drevenú terasu, ktorá nadväzuje na hlavný obytný priestor – dennú zónu (obývacia izba s kuchyňou). Zdroj: Pepa Dvořáček

Presahy na každej strane chránia dom

Architekti vytvorili presahy strechy, najväčší prekrýva drevenú terasu, ktorá nadväzuje na hlavný obytný priestor – dennú zónu (obývacia izba s kuchyňou). Vďaka tomuto presahu môžu obyvatelia domu terasu používať aj v prípade nepriaznivého počasia. Ostatné miestnosti sú súkromné.

Prečítajte si tiež
Najskôr chata, neskôr trvalé bývanie: Nízkoenergetická drevostavba v Rokycanoch

Čierna kocka na strechou je pre hostí

Konštrukcia domu je zavŕšená čiernou kockou, ktorá vyčnieva nad šikmú strechu. Tento kubus predstavuje útočisko pre návštevy a funguje ako malá samostatná jednotka vyčlenená z objemu domu. Uzatvorený objem zároveň tvorí protipól k veľkoformátovému zaskleniu otvoreného prízemia a vnáša do kompozície domu architektonický akcent. Časť nad šikmou strechou s výraznými presahmi je uzatvorená a tmavá, pod ňou svietia borovicové fasády a množstvo skla.

Chata-jevany-ceska-republika (11)

V hlavnej miestnosti drevostavby – v obývačke dominuje obojstranný krb Tulikivi obložený mastencom. Zdroj: Pepa Dvořáček

Masívna drevostavba s tradičnou zrubovou konštrukciou

Veríte, že táto pôdorysne aj objemovo jednoduchá stavba má tradičnú zrubovú konštrukciu? Chata je navrhnutá ako masívna drevostavba zo systému Honka, pričom jej zrubovú konštrukciu opracovali CNC stroje.

„Tento spôsob stavby redefinuje pojem drevostavby v 21. storočí. Technológia sa tu snúbi s kvalitným materiálom fínskej borovice, ktorá rastie výrazne pomalšie ako u nás, čo sa pozitívne prejavuje na hustote a následnej kvalite materiálu. Použitý systém priečnej laminácie sa vyznačuje tým, že drevo je v priebehu rokov stabilné a nesadá, čím sú eliminované zápory štandardných zrubov,“ vysvetľujú autori sympatickej chaty.

Chata-jevany-ceska-republika (8)

Veľkorozmerné presklenie vytvára veľkorysé prepojenie so záhradou. Zdroj: Pepa Dvořáček

Za zmienku tiež stojí, že celá nosná konštrukcia bola vyrobená na milimeter presne vo Fínsku. V Jevanoch ju už len poskladali, a to vo veľmi krátkom čase

Krb obložený mastencom a vykurovacie rohože

Vykurovanie chaty zabezpečujú elektrické vykurovacie rohože, ktoré sa dajú flexibilne regulovať a sú napojené na vzdialený systém ovládania. V hlavnej miestnosti drevostavby – v obývačke dominuje obojstranný krb Tulikivi obložený mastencom.

Chata-jevany-ceska-republika (6)

Stavba v príjemnom prírodnom prostredí nadväzuje s okolím dialóg, reaguje naň a zároveň sa stáva jeho súčasťou. Zdroj: Pepa Dvořáček

Prečo práve mastenec? Fyzikálne vlastnosti mastenca zaručujú dlhodobú výhrevnosť krbu. V budúcnosti ešte na strechu nad 2. podlažím pribudnú fotovoltaické panely. Vďaka príprave na ich osadenie sa stanú súčasťou šikmej strechy pričom neutrpí ani architektonický výraz domu.

Chata Jevany

architektonický ateliér: monom
autori: Igor Hobza, Michal Bernart, Veronika Výborná, Tomáš Vaněček, Anna Pospíchalová
lokalita: Jevany, ČR
plocha: 139 m2
realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: Pepa Dvořáček
Zdroj: monom

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené fasády drevostavba presklené plochy zruby
Zdieľať článok

Diskusia