Predpisy povoľovali len jedno podlažie domu, ale chceli päť. Našli riešenie!

18. 02. 2023
Zdieľať

Neviete sa rozhodnúť či zvoliť modernú „kocku“ s plochou strechou alebo klasický dom so sedlovou strechou? Riešením môže byť aj kombinácia oboch. Ak sa prispôsobíte terénu a lokalite, namiesto dvoch podlaží budete mať chatu na päť výškových úrovniach. Pozrite sa, ako sa to dá v praxi.

Architekti z poľského štúdia BXBstudio Bogusław Barnaś vytvorili dom s rôznymi tvárami a využili viacero úrovní, ktoré im svahovitý terén poskytoval. Oficiálne je teda len jednopodlažný s podkrovím, no v skutočnosti má 5 rôznych úrovní.

Chata, drevená terasa, nočný pohľad, sedlová strecha

Oficiálne je chata len jednopodlažná s podkrovím, no v skutočnosti má 5 rôznych úrovní.

Predpisy povoľovali jedno podlažie

Malopoľská arkádová chata je inšpirovaná poľskou drevenou architektúrou s výraznými presahmi striech. „Pri projektovaní domu sme postupovali podľa regulatívov stanovených v územnom pláne. Ten počítal len s jednopodlažným domom so štítovým podkrovím. Napriek obmedzujúcim predpisom sa nám podarilo vytvoriť zaujímavú štruktúru budovy. Kreatívne sme využili topografiu malebného pozemku a vytvorili sme až päť rôznych úrovní, ktoré právne spadajú do definície dvojpodlažnej budovy,“ vysvetľuje hlavný architekt a zakladateľ štúdia Bogusław Barnaś.

chata s drevenou fasádou, sedlová strecha

Drevený obklad na fasáde kontrastuje so strešnou krytinou.

Denná zóna na prízemí, a predsa vždy inde

Na úrovni príjazdovej cesty je prízemie s hlavným vchodom a vstupom do garáže. Za vstupom sa nachádza hala s úložnými a technickými priestormi, po schodoch zídete naľavo do nižšie položenej kuchyne a jedálne s vysokými stropmi. Z týchto priestorov sú vďaka zaskleniu po celej jednej strane nádherné výhľady. Keďže svahovitý pozemok naďalej klesá, aj dom sa mu prispôsobuje.

obývačka s veľkým zasklením a krbom

O pár schodov nižšie ako kuchyňa s jedálňou je priestor obývacej izby s krbom.

O pár schodov nižšie ako kuchyňa s jedálňou je položený priestor obývacej izby krbom a niekoľkostupňovým spádom. Spád pokračuje aj von za zasklenú stenu, kde vytvára priestor na vonkajšie posedenie a relax. Samotné prízemie stavby má teda tri rôzne úrovne.

Krása drevenej fasády obkolesená schodmi

Schody obkolesujú prakticky celý dom a dodávajú stavbe dynamiku. Niekde sú kratšie a hustejšie, inde plytšie a širšie – podľa toho, ako sa nakláňa svah. Fasádu prízemia tvorí prirodzene patinované, starnúce drevo ako na historických arkádových domoch. Pod sedlovou strechou je kontrastné podkrovie. Architekti ho dotvorili použitím moderného nadčasového materiálu – strešnej krytiny Ruukki Classic.

sedlová strecha s presahom, drevený obklad fasády

Výrazný presah strechy chráni dom pred slnkom a dažďom.

Vitajte na úrovni č. 5. Chráni aj okolie domu

Minimalistické, no zároveň aj tradičné podkrovie je uzavreté v jednoduchom trojuholníku pokrytom strešnou krytinou. Vytvára výrazný presah, ktorý chráni dom pred slnkom a dažďom. I keď to môže zvonku vyzerať ináč, aj podkrovie má dve výškové úrovne. Zo spálne umiestnenej na jeho južnej strane vedú schody do pracovne tesne pod strechou – ide už o piatu výškovú úroveň!

Prečítajte si tiež
Dynamická chata, ktorá získala prestížne ocenenie. Upravíte si ju podľa nálady a počasia

Moderný aj vidiecky štýl v jednom

Tvorcovia novostavbu charakterizujú „ako dizajnový dom, ktorý je zároveň odolný a nadčasový, keďže je pevne zakorenený v tradícii, “ teda niečo ako moderný vidiecky štýl. „My v BXB štúdiu pevne veríme, že práve toto je faktor, ktorý z neho robí niečo viac než len ďalšiu modernú budovu,“ dopĺňa hlavný architekt.

Malopoľská arkádová chata

architektonický ateliér: BXBstudio Bogusław Barnaś

autori: Bogusław Barnaś, Bartosz Styrna, Anna Taczalska, Natalia Bryzek, Alzbeta Barancikowa, Alicja Dziedzina, Anna Hydzik, David Hernandes Martin, Paulina Dobrzańska, Magdalena Fuchs

lokalita: Malopoľsko, Poľsko

plocha: 362 m2

projekt: 2015 až 2017

realizácia: 2017 až 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Sławomir Ślusarczyk, BXB studio a Luke Skyvideo
Filmová produkcia: Unique Vision Studio Rafał Barnaś

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevená fasáda sedlová strecha
Zdieľať článok

Diskusia