Zdroj: Kamila Jarkovská

Zimná záhrada a terasa rozširujú interiér rodinného domu a prenášajú dovnútra kúsok prírody

01. 03. 2022
Zdieľať

Pohodlný, útulný a štýlovo vycibrený mezonet vymenila dizajnérka a zároveň investorka za bývanie v staršom rodinnom dome z dvoch dôvodov – pre túžbu po záhrade a realizáciu svojich nápadov.

Štvorčlenná rodina má k dispozícii rovnakú podlahovú plochu (240 m2), ale vďaka premyslenej dispozícii a zariadeniu má každý viac miesta a žijú v tesnom kontakte s prírodou. Dom v staršej zástavbe so skrytou záhradou a geniom loci si investori zamilovali na prvý pohľad. Páčila sa im aj pôvodná dispozícia, ktorú však prispôsobili svojmu životnému štýlu.

Drevená úzka chodba so zrkadlom

Chodba. Zdroj: Kamila Jarkovská

Pri celkovej rekonštrukcii podstatne rozšírili dom, najmä na poschodí, ktoré slúžilo ako povala. Vstavaním vikierov vznikli dve plnohodnotné detské izby a spoločenský priestor s domácou posilňovňou a kinoprojekciou. Pre praktickejší prístup do pivnice otočili schodisko, po novom sa do nej vchádza krytými dverami rovno z kuchyne.

Prečítajte si tiež
Ako v klasickom bytovom dome vytvoriť čistý a jednoduchý interiér
Kuchyňa z dubovej dyhy s bielou pracovnou doskou

Kuchyňa tvorí srdce domu. Zdroj: Kamila Jarkovská

Rodina rada trávi čas aktívne, odpočíva pri športe alebo na výletoch, preto bolo hlavnou myšlienkou dizajnérky navrhnúť prostredie, kde môžu všetci načerpať energiu, inšpirovať sa krásou, relaxovať, prijímať návštevy a tráviť spoločný čas. Dôležité bolo prepojiť najmä spoločenské priestory a rozdeliť ich na zóny podľa činností.

Obývačka s tmavou stenou a svetlou sedačkou

Tlmené osvetlenie a tmavšia maľovka obývačky nabádajú na oddych. Zdroj: Kamila Jarkovská

Kuchyňa tvorí srdce domu. Červená farba povzbudzuje dobrú náladu, chuť do jedla i konverzáciu, spotrebiče a skrinky schované vo vstavanej kuchynskej linke z dubovej dyhy pôsobia veľmi elegantne. Veľkorysá pracovná doska z technistonu prirodzene nadväzuje na jedáleň, kde sa odohráva rodinný život i časté večere s priateľmi. Tlmené osvetlenie a tmavšia maľovka obývačky nabádajú na oddych. Zimná záhrada prepája dom s prírodou a zároveň ponúka vďaka oddeleniu sklenenými dverami pokoj a súkromie. Výrazné kovové rámy fungujú aj ako dizajnový prvok.
Interiér zdobia obrazy a ďalšie umelecké artefakty českých aj zahraničných umelcov.

Červené vázy v čiernej poličke

Interiér zdobia obrazy a ďalšie umelecké artefakty českých aj zahraničných umelcov. Zdroj: Kamila Jarkovská

Vzniklo tak neobvyklé, farebné bývanie v modernom štýle. Koncept nepriameho osvetlenia bol vytvorený v spolupráci s ateliérom Artemide, zariadenie a nábytok navrhla dizajnérka na mieru. Subtílne zádverie s chodbou opticky zväčšuje plastická dlažba v tvare hexagónu od Antoniho Gaudího, podsvietená nočným osvetlením.

Prečítajte si tiež
Tu by ste rozhodne chceli stráviť aspoň dovolenku! Farmársky dom, ktorý je definíciou harmonického dizajnu
moderný mezonet s premietacou stenou

Vstavaním vikierov vznikli dve plnohodnotné detské izby a spoločenský priestor s domácou posilňovňou a kinoprojekciou. Zdroj: Kamila Jarkovská

Prirodzené prepojenie domu so záhradou odráža životný štýl rodiny. Zimná záhrada a terasa tak interiér rozširujú a zároveň prenášajú dovnútra kúsok prírody. Technická miestnosť je na poschodí, v návrhu sa rovno počítalo i s možným samostatným bývaním. Dom sa organicky vyvíja podľa potrieb svojich užívateľov.

Autorka interiéru: Kamila Jarkovská, www.jarkovska.cz

SÚŤAŽ INTERIÉR ROKU

V rámci súťaže Interiér roka sú každoročne oceňované výnimočné súkromné i verejné interiéry navrhnuté českými a slovenskými architektmi (doma i v zahraničí), a to v siedmich kategóriách.

Viac o súťaži Interiér roku 2021

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Interiér roku moderné bývanie presklené plochy rodinný dom zimná záhrada
Zdieľať článok

Diskusia