Zdroj: Ing. arch. Ján Pernekr

Drevodom uprostred šumavskej prírody má tepelnoakumulačné jadro z betónu

07. 06. 2023
Zdieľať

Pozemok uprostred Národného parku Šumava, v maličkej obci Borová Lada očaril domácich i architekta na prvý pohľad. Výhľad do zalesnenej krajiny s vrcholkami blízkych kopcov Vyhlídky a Homole predurčoval pokojné bývanie. Úlohou autora projektu Karla Harazima bolo nájsť ideálnu formu, vhodnú do tohto prostredia a skĺbiť ju s potrebami piatich členov rodiny.

Dom je riešený ako drevostavba so vstavaným monolitickým tepelno-akumulačným jadrom z pohľadového betónu, do ktorého je včlenený krb na drevo. Vopred bolo totiž jasné, že stavba by mala vychádzať z tradičného štýlu výstavby v tejto lokalite, ale prispôsobiť sa moderným potrebám.

Mojím cieľom bolo vytvoriť dom, ktorý nebude imitovať historizmy, ale v danom kontexte a vďaka reflexii histórie sa stane sebavedomou architektúrou. 

drevodom v prírode

Zdroj: Ing. arch. Ján Pernekr

Tradičná šumavská ľudová architektúra typická svojou elementárnosťou, surovosťou a účelnosťou bola vždy odtlačkom okolia, v ktorom vyrastala. Preto sa na týchto stavbách objavovali predovšetkým prírodné materiály ako kameň-žula, väčšinu domov tvorilo drevo a neopomenuteľným materiálom bolo sklo vyrábané v neďalekých sklárňach,“ spresňuje architekt Karel Harazim.

Viac foto z domu na Šumave na vás čaká v galérii

Roky plynú, princípy a materiály zostávajú

Život v lokalite sa za posledné desaťročia významne zmenil. Väčšina obcí je odkanalizovaná, elektrifikovaná, suchý záchod nahradilo splachovacie WC, pribudli autá, ktoré je potrebné „ustajniť“. Súčasné domy majú veľké okná, vďaka čomu dosiahli intenzívne prepojenie interiéru s okolitou prírodou.

Drevodom s tmavou strechou

Vopred bolo jasné, že stavba by mala vychádzať z tradičného štýlu výstavby v tejto lokalite, ale prispôsobeného moderným potrebám. Zdroj: Ing. arch. Ján Pernekr

To, čo zostáva sú tradičné princípy a materiály, ktoré architekt premietol aj do návrhu novostavby premietnuť, pretože sa zakladajú na skúsenostiach predkov.

„Kládol som dôraz na to, aby vyzneli všetky použité materiály teda betón, sklo i drevo. Stavba ich priznáva vo všetkej surovosti a nechá ich prirodzene starnúť,“ prezrádza Karel Harazim ďalej.

Tvarovo a výrazovo čistý

Vonkajšia podoba drevostavby je materiálovým zrkadlením svojho okolia. Z niektorých častí sa otvára okoliu, iné zostávajú uzatvorené, aby chránili pokoj a súkromie rodiny.

Tvarovú a výrazovú čistotu dosiahol autor projektu minimalizovaním počtu použitých materiálov. Podobne i detaily riešil tak, aby bol dom čo najviac kompaktný, tvarovo čistý.

detail drevenej fasády s kvetmi

Fasádu tvoria smrekovcové dosky, ktoré nie sú nijako ošetrené. Zdroj: Ing. arch. Ján Pernekr

„Fasádu tvoria smrekovcové dosky, ktoré nie sú nijako ošetrené, a teda postupom času získajú svoju typickú sivú patinu. Štíty domu sú z smrekovcového opáleného dreva,“ opisuje materiálové riešenie drevostavbu architekt.

Prečítajte si tiež
Úspornú drevostavbu pretkáva červené lano. Má zelenú strechu a efektívne vykurovanie

Súkromie domu siaha hlbšie do pozemku

Predná časť pozemku chráni samotný dom a súkromie domácich. Vstupné priestory zahŕňajú kryté státie pre autá a závetrie pri hlavnom vchode. Hneď za vstupom sa nachádza schodisková hala, odkiaľ sú tiež prístupné servisné priestory: technická miestnosť, WC a kúpeľňa.

interiér drevodomu, stôl, stoličky, luster

Denná zóna je vďaka veľkorozmerným preskleniam intenzívne prepojená so záhradou a okolím a ponúka nádherné výhľady. Zdroj: Ing. arch. Ján Pernekr

Až keď prejdete cez tieto miesta, ocitnete sa v hlavnej izbe – otvorenej obývačke spojenej s kuchyňou a jedálňou. Táto denná zóna je vďaka veľkorozmerným preskleniam intenzívne prepojená so záhradou a okolím a ponúka nádherné výhľady.

Z hlavnej miestnosti, ktorá je živým srdcom domu, sa dostanete do šatne, pracovne, nadväzuje na ňu tiež špajza.

Prečítajte si tiež
Predpisy povoľovali len jedno podlažie domu, ale chceli päť. Našli riešenie!

V podkroví je nočná časť, ktorá zahŕňa štyri izby vrátane spálne rodičov. Každá izba má vlastnú šatňu, rodičia i deti majú svoju kúpeľňu. Menšia izba je určená pre hostí.

detská izba v podkroví

V podkroví je nočná časť. Zdroj: Ing. arch. Ján Pernekr

Tepelné čerpadlo v sklade dreva

Na pozemku sa nachádza ďalšia menšia stavba – kôlňa, ktorá funguje ako sklad dreva, športového vybavenia a skrýva i tepelné čerpadlo, ktoré vyživuje celý dom teplom.

 RD Borová Lada

Architektonický ateliér: Harazim Karel Architektura, Ing. arch. Karel Harazim

Spoluautor: Ing. Petr Marek

Lokalita: Borová Lada, ČR

Realizácia: 2020

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Ján Pernekr

Kategória: Návšteva
Tagy: drevodom drevostavba
Zdieľať článok
Aj napriek snahe developerov investovať do drevostavieb, je podpora štátu v legislatívnej oblasti minimálnaASB.sk

Aj napriek snahe developerov investovať do drevostavieb, je podpora štátu v legislatívnej oblasti minimálna

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átriumASB.sk

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átrium

Záujem o tepelné čerpadlá pri rekonštrukcii domu je veľký, problémom sú financieASB.sk

Záujem o tepelné čerpadlá pri rekonštrukcii domu je veľký, problémom sú financie

Diskusia