Zdroj: Filip Šlapal

Záhadná drevostavba: Prečo atypický rodinný dom zaliaty slnkom pôsobí ako logická hádanka?

28. 03. 2023
Zdieľať

V českej osade Kersko, v lokalite s vysokým prevažne borovicovým lesom, lúkami a nesúrodou výstavbou, stojí atypická drevostavba. Tvarom i podobou reaguje na okolité prostredie. Architekti z ateliéru hipposdesign – MgA. Radim Babák, MgA. Ondrej Tobola rodinný dom od začiatku koncipovali tak, aby vyvolával množstvo otáznikov: Je starý alebo nový? Kruhový či pravouhlý? A kde má vlastne hlavný vchod?

Keď architekti po prvýkrát prišli na „miesto činu“, dobre preskúmali okolie pozemku. Tvorí ho kombinovaná zástavba rôzneho veku, štýlu, parametrov aj výšky. Orientáciu v tejto oblasti sťažujú nečitateľné hranice pozemkov. Autori dreveného rodinného domu túto neprehľadnosť a mozaikovitosť členenia územia zachovali. To je jeden z dôvodov, prečo výsledná stavba pôsobí ako logická hádanka.

letecký pohľad na kruhový drevodom v prírode

Autori dreveného rodinného domu neprehľadnosť a mozaikovitosť členenia územia zachovali. To je jeden z dôvodov, prečo výsledná stavba pôsobí ako logická hádanka. Zdroj: Filip Šlapal

Nedefinovaná forma, nečitateľný vstup a oceľový prstenec

„Dom sme od začiatku projektovali tak, aby vyvolával v okoloidúcich otázku, či je nový alebo či na pozemku stál už skôr. Nedefinovateľnosť tvaru domu, nečitateľnosť hlavného vstupu aj jeho ďalších častí sa stali zábavnou fázou navrhovania. Jednotlivé časti stavby uzatvára a súbežne definuje iba kruhový oceľový prstenec, deliaci vertikálnu obvodovú konštrukciu od strešnej horizontály domu. Prstenec natretý čiernym náterom vzbudzuje dojem, že dom stojí na kruhovom pôdoryse,“ vysvetľujú architekti.

detail kruhovej konštrukcie drevostavby

Prstenec natretý čiernym náterom vzbudzuje dojem, že dom stojí na kruhovom pôdoryse. Zdroj: Filip Šlapal

„L“ pre domácich a malý byt pre hostí

Keď sa na stavbu pozrieme očami laika, celý rodinný dom tvoria dve časti. Jednou je hlavná časť pre domácich, tvarovaná do písmena L s malým výrezom, druhou samostatná jednotka pre hostí. Architekti ich uložili tak, že medzi nimi je spoločné a celoročne využiteľné čiastočne uzavreté átrium. Okolo obytných hmôt je kovová obruč, ktorá ich spája ako opísaná kružnica. Vytvára súkromie domácich s vnútornými, ale aj vonkajšími priestormi určenými na rôzne funkcie – od posedenia pri jedle, cez relax pod slnečnými lúčmi až po vonkajšiu sprchu.

interiér s dreveným stropom, jedálenským stolom a čiernymi stoličkami

Cez zádverie s podlahou z liateho cementu vstúpite priamo do jedálne, ktorá je prepojená s kuchyňou. Zdroj: Filip Šlapal

Slnko je v interiéri nonstop, ale vždy ináč

Konštrukcia obruče, strešnej dosky a uloženie jednotlivých hmôt nie je náhodné. Autori domu ich navrhli tak, aby umožnili slnku prenikať do jeho interiéru v rôznych časových intervaloch pod rôznymi uhlami a s rozličnou intenzitou. Ďalšou špecialitou stavby je skutočnosť, že z domu môžete vyjsť na jednom mieste a vrátiť sa doň iným – možností je hneď niekoľko.

obývačka s dreveným stropom a zelenou sedačkou, v pozadí veľké okno

Interiér stavby je veľmi príjemný a pôsobivý vďaka maximu prírodných materiálov a zaskleným fasádam smerujúcim najmä k átriu. Zdroj: Filip Šlapal

Základová doska z betónu, podlahové vykurovanie

„Dom tvorí pravouhlá sústava modulov s veľkosťou 3 300 x 3 300 x 2 900 mm. Je založená na betónovej doske, pričom kombinuje ľahký a ťažký, zateplený aj nezateplený konštrukčný systém. Súčasťou konštrukcie nie je oblúk ani krivka. Pravouhlý masívny smrekový ťažký skelet bez povrchovej úpravy je na stropoch v celom dome pohľadovo priznaný. Dom je vykurovaný podlahovým teplovodným kúrením. Hlavným zdrojom je tepelné čerpadlo typu vzduch – voda napojené na akumulačnú nádrž s vonkajšou jednotkou,“ vysvetľujú Radim Babák a Ondrej Tobola.

Elektroinštalácia a osvetlenie

Stavba využíva systém inteligentnej elektroinštalácie ABB-free@home. Osvetlenie predstavujú LED reflektory osadené na lištách zapustených do nosného dreveného skeletu domu. Svetlo z nastaviteľných reflektorov dopĺňa systém LED pásov. Tie sú určené na orientačné, nepriame osvetlenie.

detail drevostavby s čiernou obručou na streche, drevená fasáda

Fasády tvorí kombinácia horizontálne a vertikálne ukladaného smrekovca bez povrchovej úpravy. Zdroj: Filip Šlapal

Maximum prírodných materiálov, biele i čierne omietky

Interiér stavby je veľmi príjemný a pôsobivý vďaka maximu prírodných materiálov a zaskleným fasádam smerujúcim najmä k átriu. Efekt vzdušnosti zvýrazňujú hladké biele alebo čierne omietky. Fasády tvorí kombinácia horizontálne a vertikálne ukladaného smrekovca bez povrchovej úpravy. Masívne drevené okná s termoizolačnými sklami majú rámy v čiernom odtieni. Plochá strecha dokáže nasmerovať dažďovú vodu do zberného zásobníka. Nezanedbateľnou súčasťou stavby je fotovoltika na streche.

kúpeľňa s mramorovým obkladom a drevom

Zaujímavý je tiež jednofarebný kamenný obklad (mramorová mozaika) v kúpeľniach Zdroj: Filip Šlapal

Bývanie pre majiteľov

Cez zádverie s podlahou z liateho cementu vstúpite priamo do jedálne, ktorá je prepojená s kuchyňou. Na tento priestor voľne nadväzuje obývačka smerujúca k juhozápadu a átrium.

Prečítajte si tiež
Jediný svojho druhu? Drevený dom, do ktorého sa zamilujete! Nezvyčajne útulný vďaka mnohým drobným detailom, použitým materiálom a farebnosti

Podlahu tvoria drevené masívne dubové dosky. V obslužných a technických miestnostiach si môžete všimnúť liatu cementovú podlahu. Zaujímavý je tiež jednofarebný kamenný obklad (mramorová mozaika) v kúpeľni.

V spálni, ktorá sa nachádza vo východnej časti domu, sú hladké biele steny masívna dubová podlaha. Má vlastnú kúpeľňu.

Bývanie pre hostí

Hosťovský domček má necelých 30 štvorcových metrov. Za vstupnou časťou sa nachádza kuchyňa s pohovkou (s možnosťou rozloženia na spanie). Na tento priestor nadväzuje na východ orientovaná spálňa. Kúpeľňa a WC majú opäť steny obložené mramorovou mozaikou ako v časti pre majiteľov, avšak v inom tvare. Podlaha je v celom dome pre hostí liata cementová. Táto časť stavby má aj svoju menšiu súkromnejšiu exteriérovú terasu.

záhony pri drevostavbe s čiernou obručou

Okolie domu je čo najprirodzenejšie – opäť vďaka prírodným materiálom a pôvodnej vegetácii. I keď tu nájdete aj novovysadenú zeleň, je začlenená tak, aby nenásilne dopĺňala pôvodný prírodný rámec. Zdroj: Filip Šlapal

Okolie domu je čo najprirodzenejšie – opäť vďaka prírodným materiálom žula, kameň, masívne smrekovcové dosky a pôvodnej vegetácii. I keď tu nájdete aj novovysadenú zeleň, je začlenená tak, aby nenásilne dopĺňala pôvodný prírodný rámec. Ako oplotenie architekti zvolili systémové pletivo, doplnené o posuvnú elektricky ovládanú bránu.

Prečítajte si tiež
Zo sna je dnes realita! Po tridsiatich rokoch od kúpy unikátneho pozemku na ňom vyrástla nádherná drevostavba

Rodinný dom ako logická hádanka

architektonický ateliér: hipposdesign

autori: MgA. Radim Babák, MgA. Ondrej Tobola

lokalita: Kersko, Stredočeský kraj – Nymburk, ČR

zastavaná plocha: 224 m2

obytná plocha spolu: 166 m2, hlavná časť: 138 m2, pre hostí: 28 m2

projekt: 2019

realizácia: 2022

Text: Sabína Zavarská
Foto: Filip Šlapal

Kategória: Návšteva
Tagy: drevená fasáda drevostavba tepelné čerpadlá
Zdieľať článok
Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hraniceASB.sk

Sídlo Klobouckej lesnej: Progresívna drevostavba prekračujúca hranice

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átriumASB.sk

Unikátna drevostavba škôlky je pred dokončením: Rača odhalila fasádu, interiér aj atraktívne átrium

Ľad z topiacich sa grónskych ľadovcov v exkluzívnych baroch v Dubaji? Žiaden problém, na emisie zabudniteASB.sk

Ľad z topiacich sa grónskych ľadovcov v exkluzívnych baroch v Dubaji? Žiaden problém, na emisie zabudnite

Diskusia