Zdroj: Ester Havlová

Nevšedná tvár radového domu: Sklená fasáda s geometrickou mozaikou

29. 12. 2022
Zdieľať

Radová zástavba v Prahe 5 síce pochádza z tridsiatych rokov, ale po pôvodnom stave týchto domov by ste už pátrali len ťažko. Sú upravené rôznymi spôsobmi. Mnohé zahŕňajú prístavby alebo vstavby do podkrovia so zmenou tvaru strechy. Nehovoriac o rôznorodosti vzhľadu fasád, členenia okien, dverí a farby ich rámov. To, čo zostalo nemenné, je šírka parciel, ktorá predstavuje 5 metrov, pričom hĺbka pôvodných domčekov bola 7,2 m. Na rovnaký pozemok medzi radové domy pribudla decentná novostavba z dielne architekta Jana Roháča.

Na pozemkoch medzi radovými domami sa nestavia jednoducho. Nový dom by mal prevziať od susedných základné parametre a hmotovo sa im prispôsobiť. Návrh architekta spočíval v upresnení proporcií okolitých stavieb a riešení detailov. Okrem vzdušnej dispozície, ktorú je možné v priebehu rokov upraviť na rôzne funkcie, má stavba výrazný charakter vďaka dvom preskleným fasádam – z ulice a do záhrady.

Prečítajte si tiež
Kompletná rekonštrukcia radového domu pre úspešného českého režiséra trvala štyri roky

Jedinečný prvok: okná na celú šírku pozemku

Jedným z najdôležitejších detailov, na ktorých si dal architekt mimoriadne záležať, je spôsob osadenia veľkoformátových okien. Nie sú totiž vsadené do rámu v otvore múru, ale sú nasadené na konštrukciu zvonku. Majú celú šírku parcely a konštrukčnú výšku podlažia. Dve takéto okná tvoria fasádu orientovanú do ulice a dve fasádu obrátenú k záhrade. Výsledkom je kompletné presklenie dvoch protiľahlých fasád radového domu a dostatok svetla v interiéri.

Exteriér domu večer z ulice - Radový rodinný dom v Prahe

Veľkoformátové okná nie sú vsadené do rámu v otvore múru, ale sú nasadené na konštrukciu zvonku. Zdroj: Ester Havlová

Autor návrhu prednú fasádu obohatil minimalistickou kovovou mozaikou v bielej farbe. Bielu farbu majú aj omietky a rámy okien tak, ako to bolo na pôvodných domoch radovej zástavby.

Výška i tvar sa prispôsobujú susedom

Tvar prednej časti domu kopíruje nasledujúce domčeky na ulici. Všetky majú horné podlažie zasunuté ďalej do pozemku ako prízemie a predná časť prízemia je prikrytá strechou. Architekt posun hornej hmoty dozadu využil na vytvorenie terasy nad vstupom do domu. Kvôli veľkorozmerným preskleniam je aj vchod nezvyčajný. Nie sú to žiadne malé dvierka, jednoducho odsuniete polovicu veľkého posuvného okna a vstúpite dnu.

Exteriér večer - Radový rodinný dom v Prahe

Dve okná tvoria fasádu orientovanú do ulice a dve fasádu obrátenú k záhrade. Zdroj: Ester Havlová

Z obývačky do záhrady i na poschodie

Otvorením vstupného okna sa ocitnete priamo vo voľnom priestore prízemia s parketami v tvare rybej kosti. Zahŕňa funkcie jedálne, kuchyne a obývačky. Pri vstupe je vstavaný úložný priestor. Do strednej časti dispozície prízemia architekt umiestnil jednoduchú bielu kuchynskú linku, oproti nájdete kúpeľňu s technickým zázemím.

Zo zóny obývacej izby zídete po pár schodíkoch priamo na záhradu. Po strane obývačky stojí jednoramenné schodisko do horného podlažia. Tu našli miesto dve samostatné spálne – jedna s výhľadom do záhrady, druhá s terasou a WC s umývadlom.

Kuchyňa - Radový rodinný dom v Prahe

Voľný priestor prízemia zahŕňa funkcie jedálne, kuchyne a obývačky. Zdroj: Ester Havlová

Zo záhrady vedú schody do suterénu, kde je dielňa a odkladací priestor.

Z konštrukčného hľadiska je základom domu oceľový skelet. Stavbu od ulice oddeľuje malá predzáhradka, za ňou sa rozprestiera záhrada s odrasteným stromom.

Radový rodinný dom, Praha 5

architektonický ateliér: Roháč Stratil architektonický ateliér
autor: Jan Roháč
lokalita: Praha 5 – Jinonice, ČR
úžitková plocha domu: 92 m² + terasa 8 m²
obstavaný priestor: 355 m3
plocha pozemku: 112 m²
zastavaná plocha pozemku: 57 m²
realizácia: 2011 – 2013

Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová

Kategória: Návšteva
Tagy: mozaiky presklené fasády radové domy rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia