Zdroj: Eva Benková

Ideálny dovolenkový dom vo Vajnoroch? Jednoduchý interiér, veľká terasa, bazén a záhrada

24. 07. 2020
Zdieľať

Ako si predstavujete dom, v ktorom by ste s rodinou bez problémov a radi strávili dovolenku?

Netreba žiaden špeciálny luxus, ak teda nemáme na mysli priestor. Ten je určite dôležitý. Nový dom vo Vajnoroch obklopuje veľká záhrada. K jeho ďalším špecialitám patrí bazén a terasa – oboje s rozmermi 50 metrov štvorcových.

víkendový dom vo Vajnoroch

Nový dom vo Vajnoroch obklopuje veľká záhrada. Zdroj: Eva Benková

Dom vo Vajnoroch navrhli Tomáš Tokarčík a Aleš Šedivec z bratislavského ateliéru Totalstudio. Určite súhlasíte s tým, že letný dom by mal byť čo najviac prepojený s vonkajším prostredím, s prírodou. V prípade domu vo Vajnoroch je výhodou rozsiahla záhrada, kde sa bez problémov zmestil veľký bazén, rozmerná terasa a ešte stále zostal priestor na relax. Priestorová kompozícia je inšpirovaná aj kempingovým bývaním, samozrejme, s plnohodnotným komfortom rodinného domu.

Prečítajte si tiež
Originálny víkendový dom vo Vojke nad Dunajom
víkendový dom vo Vajnoroch

Zmestil sa sem aj veľký bazén, rozmerná terasa a ešte stále zostal priestor na relax. Zdroj: Eva Benková

Fascinujúco jednoduché členenie dispozície

Biely letný dom tvoria tri klasické domy s obdĺžnikovým pôdorysom a sedlovými strechami, ktoré sú spojené do jedného celku. Každý z troch domov má svoju vlastnú funkciu. Napravo od vchodu sa nachádza „nočný dom“, teda časť rozdelená na štyri identické miestnosti – 3 spálne a jednu kúpeľňu.

víkendový dom vo Vajnoroch

Letný dom tvoria tri klasické domy s obdĺžnikovým pôdorysom. Zdroj: Eva Benková

„Denný dom“ je v strede medzi ostatným dvoma. Je to otvorená denná zóna s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a priamym napojením na terasu. Tretí dom tvorí samotná terasa – je rovnako veľká ako „denný“ či „nočný“ dom. Vďaka tomuto členeniu je každý kúsok v dome plnohodnotne využitý – nenájdete tu chodbu, ani žiadne hluché miesta. Izby sú ako kajuty napojené priamo na denný priestor.

víkendový dom vo Vajnoroch

Samotná terasa – je rovnako veľká ako „denný“ či „nočný“ dom. Zdroj: Eva Benková

Murovaná stavba s oceľovou konštrukciou strechy

„Konštrukčne ide o jednoduchú murovanú stavbu s oceľovou konštrukciou strechy. Dom je omietnutý, má drevené okná, strešná krytina je z vlnitého plechu. Terasu sme prekryli vlnitým polykarbonátom, pod ktorým je tienenie z látky s reflexnými alumíniovými pásmi. Táto látka sa dá posúvať a meniť intenzitu preslnenia počas celého roka podľa potreby. Kúrenie zabezpečuje tepelné čerpadlo na vzduch, distribúcii a udržaniu tepla pomáha akumulačná podlaha z brúseného betónu,“ konkretizujú technické detaily autori stavby.

Prečítajte si tiež
Víkendový dom v Nitre s nádychom hotelového luxusu
víkendový dom vo Vajnoroch

Terasa je prekrytá vlnitým polykarbonátom, pod ktorým je tienenie z látky s reflexnými alumíniovými pásmi. Zdroj: Eva Benková

Nenavrhujú len domy a byty

Totalstudio sa neorientuje len na projekty domov či bytov, venuje sa rôznym mierkam a témam od nábytku až po mestskú štvrť. Hlavnou ambíciou štúdia je vytváranie priestorov, ktoré sú udržateľné z environmentálneho aj kultúrneho hľadiska. „Úprimne si myslíme, že architektúra môže zásadne zmeniť naše životy,“ tvrdia autori letného domu vo Vajnoroch. Mimochodom, Totalstudio je dvojnásobný laureát národnej ceny za architektúru CEZAAR.

víkendový dom vo Vajnoroch

„Denný dom“ je v strede medzi ostatným dvoma. Je to otvorená denná zóna s kuchyňou, jedálňou, obývačkou a priamym napojením na terasu. Zdroj: Eva Benková

Letný dom vo Vajnoroch

Architektonický ateliér: Totalstudio

Autori: mgr. art. Tomáš Tokarčík, Mgr. art. Aleš Šedivec

Lokalita: Vajnory

Plocha pozemku: 1317 m2

Zastavaná plocha: 100 m2

Úžitková plocha: 81 m2

Terasa: 50 m2

Bazén: 50 m2

Projekt: 2018-2019

Realizácia: 2019-2020

Sabína Zavarská

Foto: Eva Benková

Kategória: Návšteva
Tagy: chata víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia