Inšpiratívne podkrovie

10. 02. 2006
Zdieľať

Prestavba podkrovia je obľúbeným a pomerne rýchlym spôsobom, ako sa dostať k bytu. Konštrukcia a tvar strechy pritom vytvárajú ideálne podmienky na často netradičné a atraktívne riešenia – záleží však na kreativite architekta, ktorý sa tejto úlohy ujme. Vydareným príkladom takéhoto prístupu je realizácia priestranného podkrovného bytu, majitelia ktorého nám umožnili nahliadnuť do ich súkromia.

Dispozičné riešenie


Inšpiratívne podkrovie

44438
Silvia Halenárová

Autorom prestavby elegantného a pohodlného 4-izbového podkrovného bytu, ktorý obýva rodina s dospievajúcimi deťmi, je Ing. arch. Martin Filipovič. Architekt dohliadal na jednotlivé práce počas celého procesu prestavby podkrovia – od prvých škíc cez projekt, inžiniering, stavebné práce až po spoluprácu pri výbere povrchov i zariadenia interiéru. Hneď pri vstupe do bytu nás upúta otvorený spoločenský priestor bez oddeľujúcich stien a priečok, ktorý zodpovedá súčasnému trendu. Spoločenský priestor logicky dispozične spája funkcie kuchyne, stolovania a obývacej izby.


Inšpiratívne podkrovie

44441
Silvia Halenárová

Kuchyňa obsahuje všetko potrebné moderné technické vybavenie. Za zmienku stojí umiestnenie drezu pod presvetľujúcim dvojoknom – výhľad pri práci do korún stromov vo vnútrobloku, ktorý tvoria okolité domy, je osviežujúcim relaxom v každom ročnom období. Z kuchyne je prístupná šikovná špajza, kde je miesto na uloženie všetkých potrebných vecí. Do priestoru je vo forme ostrovčeka vysunutá časť kuchynskej linky so sporákom a priľahlou pracovnou plochou. Vďaka skutočnosti, že sa nachádzame v podkroví, architekt mohol odvetranie kuchynského priestoru riešiť zaústením priamo cez strešnú rovinu a umiestniť leštený sklo-antikorový digestor nad sporákom ako solitérny dizajnérsky prvok.

Dostatok prirodzeného svetla


Inšpiratívne podkrovie

44439
Silvia Halenárová

K ostrovčeku patrí aj vyvýšený pult na rýchle príležitostné stolovanie. Tak sa vytvorilo priestorové prepojenie na hlavné stolovanie – jedálenský stôl. Atraktívnosť jedálenskeho priestoru podporuje štukový náter Veneziano v pieskovej farbe, ktorým je povrchovo upravená plocha zapustenej niky v rozhľahlej štítovej stene – tá je, navyše, takto príjemne členená. Na jedáleň pomyselne nadväzuje obývacia časť, ktorej dominuje pohodlná rohová sedacia súprava. Samozrejme, nechýba ani TV a HIFi- súprava. Dostatok denného svetla veľkoryso zabezpečuje štvorica dobre umiestnených strešných okien, optický komfort ktorých – výhľad do príjemného okolia – môžeme vychutnať v každej dennej alebo nočnej hodine. Strešné okná s tieniacou technikou – sťahovacími roletami tak ideálne členia rozmernú bielu plochu zošikmenej strechy.


Inšpiratívne podkrovie

44444
Silvia Halenárová

Ako pri väčšine podkrovných bytov, aj tu sa pri úprave podhľadov vo veľkej miere uplatnil sadrokartón, natretý nabielo. Podlahu komunikačných priestorov – vstupnej časti a spojovacej chodby, – tvorí vysokoleštá gresová dlažba. Jej neutrálny farebný odtieň sa dobre dopĺňa s jednotnou svetlou prírodnou farebnosťou veľkoplošných laminátových parkiet, ktoré sú v ostatných izbách.

Súkromný azyl


Inšpiratívne podkrovie

44448
Silvia Halenárová

Dlhá chodba spája hlavný obytný priestor s privátnou časťou bytu. Tú tvorí spálňa, detská izba a pracovňa. Zariadenie neveľkej spálne tvorí nábytok v teplých odtieňoch. Vstavaná skriňa na mieru s dostatkom odkladacieho priestoru vtipne vypĺňa zošikmený trojuholník steny. V zrkadlových posuvných dverách vnímame priestor spálne opticky znásobený a pocitovo prevzdušnený. Detská izba a pracovňa sú zariadené jednoducho a účelne, s možnosťou zmeny budúceho využitia vzhľadom na dospievajúce deti.


Inšpiratívne podkrovie

44442
Silvia Halenárová

V privátnej časti bytu je osviežením tela i duše útulná kúpeľňa, ktorú, aj napriek pomerne malej pôdorysnej ploche a zošikmenému priestoru (ktorý uberá z celkového priestoru), vyriešil architekt účelne a vkusne. Pri návšteve kúpeľne nás na prvý pohľad zaujala pohodlná vaňa so zenitovým prisvetlením a výhľadom cez strešné okno. Praktickým riešením je aj kamenný pult s dvojicou umývadiel a veľkým zrkadlom zapustený do niky. To všetko je bravúrne a remeselne dokonale zvládnutým dizajnérskym obkladom.

Jadrom dispozičného riešenia tohto príjemného a útulného bytu je trendový spoločný priestor, ktorý združuje v sebe základné funkcie bytu. Dôvera majiteľov bytu v schopnosti a kreativitu architekta sa dočkala odmeny v podobe obojstrannej spokojnosti a sviežej inšpiratívnej prestavby.

Kategória: Návšteva
Tagy: byt návšteva
Zdieľať článok

Diskusia