Jedinečný dom v Bernolákove: Takúto úpravu strechy ste na Slovensku ešte nevideli!
V minulom roku vyrástol v Bernolákove svieži dvojpodlažný biely dom s atypickou geometriou. Táto zvláštna geometria nie je len efektná na pohľad, ale aj dokonale premyslená, pokiaľ ide o funkčnosť domu.
Architekti Márius Žitňanský a Peter Gonda vytvorili rodinný dom, ktorý plne interpretuje spôsob, ako sa dá zosúladiť elegancia, funkčnosť a umelecká atypickosť do jedného celku.{R1}
Investor zároveň aj spoluautorom
To, že dielo dosiahlo takúto mieru súladu a efektivity je do veľkej miery spôsobené investorom a jeho partnerkou. Tým v prípade zaujímavého domu v Bernolákove bol zároveň jeden z autorov projektu. Keď si architekt navrhuje dom, vie najlepšie čo chce, nemusí riešiť rozpory a konfrontácie medzi budúcim obyvateľom domu a jeho architektonickým návrhom, všetko ide hladšie.
Nadštandard s vlastným súkromím
Obaja budúci obyvatelia domu túžili po nadštandardnom bývaní, ktoré bude súčasťou mesta alebo obce, pritom by si však chránilo svoje súkromie. Výsledkom je dom chránený od ruchu ulice a naplno využívajúci potenciál, ktorý poskytuje záhrada. Návrh domu, jeho tvar a podobu najviac ovplyvnila poloha domu.
„Primárne nám nešlo o nadštandardné bývanie, čomu zodpovedá aj veľkosť pozemku 446 m2 a rozpočet 200 000 euro na dom, interiér, privedenie inžinierskych sietí 60 m od hlavnej ulice, exteriérové úpravy. Cieľom bolo vytvoriť bývanie s rozpočtom, za ktorý by sme si v Bratislave kúpili maximálne 3- či 4-izbový holobyt v novostavbe a s dobrým dopravným prístupom do Bratislavy (Bernolákovo má frekventovanú železničnú stanicu, čo je veľký bonus oproti iným satelitom,“ vysvetľuje architekt a investor v jednej osobe Peter Gonda.
Z každej strany iný
Architekti brali do úvahy aj podobu okolitých domov – väčšina z nich je zo začiatku 80. rokov minulého storočia so šikmými strechami. Autori návrhu sa so strechou pohrali: na jednej strane nadväzujú na vidiecky kontext, ale na strane druhej ho veľmi tvorivým spôsobom menia na moderný „šikmý diagonálny tvar s pozdĺžnou osou sever-juh.“ Tento komplikovaný pojem znamená, že z každého uhla pohľadu strecha prináša iný vizuálny zážitok a stáva sa osou domu.
Svojpomocne a bez plotov
V severnej časti domu sa nachádza státie pre dve autá, vstup do garáže a vstup do domu. Prednú južnú polovicu domu tvorí trávnatá plocha s bezbariérovým prepojením s interiérom domu. Dom komunikuje s okolím aj eliminovaním plotov, tým vytvára dobré susedské vzťahy. Zrejme vás prekvapí, že celý dom vznikol svojpomocne. Konštrukcia bola navrhnutá z ľahko dostupných a na prácu nenáročných materiálov.
Ako je riešená dispozícia?
Na prízemí sa nachádza obývacia časť s otvorenou galériou a priehľadom na poschodie, toaletou, garážou a technickou miestnosťou. Na poschodí nájdete pracovňu, oddychovú zónu s kúpeľňou a toaletou. Interiér domu je riešený tak, aby bol čo najviac otvorený. Architekti to dosiahli priehľadmi na poschodie domu, ale aj priehľadmi do exteriéru – okolitých záhrad.
Ani v interiéri nechýba intenzívna výtvarná stránka. Keďže obaja majitelia sa venujú kreatívnej práci, inak by to ani nemohlo byť. Z materiálov ide o kombináciu dreva so sadrokartónovým obkladom stien a stropov. Základom je biela farba, doplnená hnedou farbou dreva. Veľkú úlohu zohráva aj transparentný polykarbonát, ktorý napomáha presvetleniu domu.
Šperkom domu je osvetlenie
Investori domu kládli veľký dôraz na osvetlenie interiéru, ale aj exteriéru domu. Osvetlenie sa stáva šperkom domu, pretože okrem základnej funkcie pôsobí aj na emócie vytváraním rôznych svetelných scén. Všetky svetlá boli vyvíjané aj vyrábané na mieru.
Čím je zaujímavá konštrukcia krovu?
„Aby sme dodržali čistý tvar aj v interiéri, nemohli sme stužiť krokvy klieštinami. Preto je konštrukcia krovu riešená ako priehradová a priečne stužená väznicami. Zložitosť krovu ešte podtrhuje fakt asymetrického pultovo-sedlového tvaru s vrcholom uloženým po uhlopriečke domu. Krov nie je v interiéri podopretý, je uložený len na obvodových múroch, čo prispieva k väčšej flexibilite v prípade rekonštrukcie vnútornej dispozície domu. Fasáda je riešená v bielej akrylátovej omietke a s detailmi okolo okien z lepeného fasádneho obkladu v čiernej lesklej povrchovej úprave. Výplne otvorov sú v hliníkovom systéme s fixným a otváravým zasklením. Okná sú v čiernej lesklej povrchovej úprave s vnútorným bielym textilným tienením,“ charakterizujú architekti technické detaily.
Prvý na Slovensku
Tento dom má však ešte jednu špecialitu. Jeho jedinečnosť podporuje povrchová úprava strechy riešená bielou tekutou membránou. Takáto úprava na takto tvarovanej pultovo-sedlovej streche je na Slovensku realizovaná po prvýkrát. Doteraz na Slovensku používala len na izolovanie plochých striech.
RD Bernolákovo
architektonické štúdio: Zitnansky Gonda architects
autori: Márius Žitňanský a Peter Gonda
Realizácia : 2013 – 2017
Plocha pozemku: 446 m2
Zastavaná plocha: 117 m2
Spevnené plochy: 70 m2
Celková úžitková plocha: 173 m2
Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár