Zdroj: Nate Cook

Čo všetko dosiahnete zložením domu z troch celkov? Dom na lúke sa teší z otvoreného i uzatvoreného dvora

14. 10. 2022
Zdieľať

Mesto Opole v juhozápadnom Poľsku sa rozšírilo tak, že okolité dediny sa stali jeho predmestiami. K pôvodným hospodárskym objektom postupne pribúdajú nové domy. Jeden z nich vyrástol na rovinatom pozemku, ktorý bol pôvodne lúkou. Keďže je priestorovo jasne odčlenený od starej dedinskej výstavby, architekti nemuseli preberať prvky existujúcich stavieb, aby dom zapadol do prostredia. Výsledkom je originálna stavba z troch celkov, ktorá člení pozemok na otvorený a vonkajší uzatvorený priestor.

Ani rovinatá plocha pozemku a jeho okolia nevytvárala žiadne obmedzenia pri navrhovaní domu, a preto sa architekti Szymon Wanik a Paulina Staruń rozhodli zamerať na samotnú stavbu a jej bezprostredné okolie. Okolitý kontext neriešili, pretože vonkajších faktorov, ktoré by mohli návrh ovplyvniť, bolo veľmi málo.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom na lúke ako letovisko pre tri generácie

„Dom na lúke“ je stavba, ktorá prostredníctvom zloženia troch blokov vysiela signály smerom von, nie naopak. To však neznamená, že by pôsobila rušivo či nepríjemne. Zložením troch odlišných častí dokopy vznikol veľmi pôsobivý, funkčne členený a pritom príjemný dom.

Dvojposchodová časť - Trojblokový dom v Opole

Na konci dvora je ďalšia výrazná hmota – dvojpodlažná časť so šikmou strechou, obložená drevom. Zdroj: Nate Cook

Terén pod súkromnou časťou vyvýšili

Investor si prial jasne vymedziť najbližšie okolie domu. To sa podarilo jednak uložením troch častí do tvaru podobného písmenu Z a tiež vyvýšením časti pozemku nad úroveň okolitého terénu. Toto vyvýšenie vymedzuje najdôležitejšiu časť – vonkajší súkromný priestor rodiny.

Aj tri bloky domu sú položené na vyvýšenej časti pozemku. Sú rôzne vysoké, na fasádach majú rozličné materiály na fasádach a sú navzájom posunuté tak, aby vonkajšie i vnútorné priestory fungovali čo najlepšie.

Exteriér domu s terasou a sedením - Trojblokový dom v Opole

Zložením troch odlišných častí dokopy vznikol veľmi pôsobivý, funkčne členený a pritom príjemný dom. Zdroj: Nate Cook

Otvorený a uzavretý vonkajší priestor

Usporiadaním blokov domu vznikli dva nezávislé vonkajšie priestory s rôznymi funkciami. Dvor pred vchodom do domu je otvorený do ulice a k susedným pozemkom, druhý vonkajší priestor uzatvorený – tvorí ho súkromný záhradný areál. Celú kompozíciu domu dotvára samostatný domček slúžiaci ako technická miestnosť. Má rovnakú kamennú fasádu ako časť domu s dennou zónou a chráni súkromie záhrady z ďalšej strany.

Vonkajšie osvetlenie - Trojblokový dom v Opole

Celú kompozíciu domu dotvára samostatný domček slúžiaci ako technická miestnosť. Zdroj: Nate Cook

Jednopodlažný blok má rovnú strechu, poschodová nočná zóna má šikmú strechu

Jednopodlažná časť domu má obdĺžnikový pôdorys a ukrýva dennú zónu, zloženú z kuchyne jedálne a obývacej izby, na ktorú nadväzuje vonkajšia terasa. Táto časť sa nachádza od vstupného vydláždeného dvora napravo. Na konci dvora je ďalšia výrazná hmota – dvojpodlažná časť so šikmou strechou, obložená drevom.

Prízemie zahŕňa dvojgaráž, na poschodí sú spálne a ďalšie súkromné miestnosti. Oba väčšie celky sú spojené čiastočne presklenou vstupnou chodbičkou. Z opačnej strany sa nachádza hlavný vchod zvýraznený čiernym kovom.

Interiér s krbom a pohľadom do obývacej časti - Trojblokový dom v Opole

Jednopodlažná časť domu má obdĺžnikový pôdorys a ukrýva dennú zónu, zloženú z kuchyne jedálne a obývacej izby, na ktorú nadväzuje vonkajšia terasa. Zdroj: Nate Cook

Tradície nenapodobňuje, ale diskrétne v nich pokračuje

„Prevládajúcim typom zástavby v tejto lokalite sú kompaktné hospodárske budovy. Navrhnutý dom stojí na lúke, ktorá sa nachádza mimo historickej štruktúry post nemeckých budov charakteristických pre túto oblasť. Navrhovaná forma a estetické riešenia stavby preto doslova nenapodobňujú pôvodnú zástavbu, ale čerpajú z jej vzorov.

Prečítajte si tiež
Novostavba rodinného domu so záhradou, bazénom a kamennou fasádou zaujme už na prvý pohľad

Členitá hmota stavby, šikmá strecha a dokončovacie materiály sú diskrétnym pokračovaním tradícií. Na dokončenie fasády sme použili kameň a drevo,“ konkretizujú nový projekt architekti z ateliéru Staruń Wanik Architects. Kameň je odkazom na vápenec, materiál, ktorý sa v tejto lokalite v stavebníctve používal veľmi často.

Pohľad do presklenej obývacej časti - Trojblokový dom v Opole

Dvor pred vchodom do domu je otvorený do ulice a k susedným pozemkom, druhý vonkajší priestor uzatvorený – tvorí ho súkromný záhradný areál. Zdroj: Nate Cook

Dom na lúke

architektonické štúdio: Staruń Wanik Architects

hlavní architekti: Szymon Wanik, Paulina Staruń

stavebný inžinier: Łukasz Kosecki

lokalita: Opole, Poľsko

realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Fotografie: Nate Cook

Kategória: Návšteva
Tagy: dvojpodlažný dom kamenná fasáda novostavby rodinný dom šikmé strechy
Zdieľať článok

Diskusia