Zdroj: Tomáš Manina

Premena domu vo Veľkých Úľanoch dokazuje, že niekedy stačí málo a funkčnosť priestoru sa zmení na nepoznanie

28. 12. 2022
Zdieľať

Na začiatku bol typický rodinný dom zo šesťdesiatych rokov štvorcového typu, akých je v našich obciach nemálo. Stojí vo Veľkých Úľanoch a jeho rekonštrukcia je svojím spôsobom raritou. Prečo? Pretože v tomto prípade by bolo jednoduchším riešením zbúrať starý dom a na jeho mieste postaviť nový. Kvôli silnému vzťahu investora k miestu a pôvodnej stavbe architekti pristúpili predsa len k rekonštrukcii.

Stavba má dve podlažia, pričom v suteréne sa nachádzajú technická miestnosť a sklad, všetky obytné izby sú na prízemí. Pôvodná dispozícia hlavného obytného podlažia mala hneď niekoľko háčikov a nevyhovovala životu súčasnej rodiny. Nachádzalo sa tu viacero menších, a tým pádom aj tmavších miestností, ktoré boli dostupné z centrálnej chodby.

Otvorenie dispozície vnieslo dovnútra svetlo

Architekti Peter Šercel a Andrej Švec pri premene priestoru na moderný a funkčný urobili jednu síce nie až tak náročnú, ale zásadnú zmenu: vytvorili centrálny denný priestor, ktorým stmelili obývaciu izbu, kuchyňu s jedálňou a chodbu do jedného celku. Otvorením veľkej časti dispozície sa zrazu dovnútra dostalo svetlo z dvoch strán, čo vdýchlo staršiemu domu nový život.

Otvorený priestor s obývačkou, kuchyňou a jedálenským stolom - Rodinný dom Pod orechom vo Veľkých Úľanoch

Architekti stmelili obývaciu izbu, kuchyňu s jedálňou a chodbu do jedného celku. Zdroj: Tomáš Manina

Nové okná majú veľkorysejšie rozmery

Ďalšou zmenou, ktorú vidno vo vnútri i vonku, je zmena rozmiestnenia okien a ich veľkostí – moderné technické možnosti dovoľujú veľkorysejšie rozmery. „Pôvodný objekt obsahoval aj manzardku, tá však v potrebách nového užívateľa už nenašla uplatnenie. Odstránili sme ju a nahradili úsporným väzníkovým krovom. Nová strešná konštrukcia rešpektuje pôvodne vymedzenú výšku objektu. Odráža sa v rímse, ktorá opticky oddeľuje strešné zvody so strechou od omietnutej fasády,“ konkretizujú autori premeny.

Kuchyňa - Rodinný dom Pod orechom vo Veľkých Úľanoch

Ďalšou zmenou, ktorú vidno vo vnútri i vonku, je zmena rozmiestnenia okien a ich veľkostí – moderné technické možnosti dovoľujú veľkorysejšie rozmery. Zdroj: Tomáš Manina

Ako sa zmenilo spojenie so záhradou?

Ďalšou zmenou, ktorej sa dočkal rekonštruovaný dom, je silné prepojenie interiéru so záhradou. Vďaka návrhu architektov odstrániť pôvodné hospodárske budovy vynikla dominanta záhrady – veľký orech, rastúci približne v strede pozemku. Na dennú zónu po premene nadväzuje príjemná terasa s vonkajším posedením kúsok od symbolu pozemku, krásneho orecha.

Vonkajšia terasa - Rodinný dom Pod orechom vo Veľkých Úľanoch

Na dennú zónu nadväzuje príjemná terasa s vonkajším posedením kúsok od krásneho orecha. Zdroj: Tomáš Manina

Hlavná spálňa a dve detské izby

Spálňa rodičov sa nachádza v časti orientovanej do záhrady, vedľa hlavnej dennej zóny. Smerom do ulice sú umiestnené dve detské izby. Keďže sa architektom podarilo všetky potrebné funkcie zahrnúť na prízemie, dom bude neskôr bez problémov fungovať aj ako bývanie pre starší manželský pár – ľahko sa prispôsobí akýmkoľvek zmenám a potrebám domácich.

Prečítajte si tiež
V malom rodinnom dome v Rajci vytvorili súkromie aj tam, kde to bolo takmer nemožné

Jednoduché línie nadväzujú na starý dom

Charakteristickými znakmi kompozície obnoveného domu sú čitateľné, jednoduché línie pôvodného. Dotvára ich nové materiálové riešenie. V interiéri prevládajú svetlé farby v kombinácii s dreveným dekorom. Vonku si všimnete zemité farby omietky a okien, ktoré dopĺňajú plná pálená krytina a priznané pozinkované oplechovanie. Funkciu plotu, ktorý oddeľuje dom od ulice a záhradu od susedných, plnia gabiónové koše s čiastočnou výplňou kameniva.

Exteriér domu z ulice - Rodinný dom Pod orechom vo Veľkých Úľanoch

Stavba má dve podlažia, pričom v suteréne sa nachádzajú technická miestnosť a sklad, všetky obytné izby sú na prízemí. Zdroj: Tomáš Manina

RD pod orechom

architektonický ateliér: Šercel Švec
autori: Ing. arch. Peter Šercel, Ing. arch. Andrej Švec
lokalita: Veľké Úľany, okres Galanta
plocha pozemku: 390 m2
zastavaná plocha: 135 m2
úžitková plocha: 148 m2
projekt: 2017
realizácia: 2018 – 2021

Sabína Zavarská
Foto: Tomáš Manina

Kategória: Návšteva
Tagy: dvojpodlažný dom rekonštrukcia domu rodinný dom zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia