Jednopodlažná drevostavba ponúka harmonické bývanie kúsok od lesa
Atypický dom, ktorý pôsobí dojmom ľahkosti, vzdušnosti a zároveň je veľmi príjemne včlenený do prírodného prostredia je príkladom skĺbenia čistej modernej estetiky a funkčnosti. Jednopodlažné drevené domy sú dnes veľmi žiadaným artiklom a tento, postavený v rakúskom Fischamende, ponúka harmonické bývanie kúsok od lesa.
Na jednej strane chladné minimalistické stavby – na druhej strane drevostavby, ktoré pôsobia presne naopak – mäkko a teplo. Oba trendy majú dôvod na svoju existenciu a môžu pôsobiť skvele, dôležite však je, v akom prostredí sa nachádzajú, a samozrejme, či spĺňajú predstavu svojich majiteľov. Rodinný dom na konci malej dedinky Fischamend s výhľadom na neďaleký les vyšiel z architektonického štúdia ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová a ponúka dokonalú symbiózu s prírodou, a to nielen vizuálnu.{R1}
Átrium ako jadro domu i zdroj svetla
Dom stojí na mierne svahovitom pozemku, lepšie povedané – pôsobí akoby sa vznášal nad ním. To mu dodáva neobyčajnú ľahkosť. Jadrom domu je dvojúrovňové átrium okolo ktorého je dôvtipne vyriešená dispozícia neveľkého obytného priestoru. Átrium nespĺňa len funkciu príjemného priestoru na posedenie v teplých mesiacoch či grilovanie, jeho funkcia je omnoho dôležitejšia – vďaka nemu sú priestory domu plné slnečného svetla. Presklené steny umožňujú tak maximálne využiť slnečné svetlo a teplo, čím minimalizujú náklady na energie.
Jednou z podmienok majiteľa domu bolo, aby bol priestor kuchyne svetlý už od skorého rána. To bolo tiež umožnené práve vďaka átriu, cez ktoré „tečie“ ranné svetlo do kuchyne spojenej s obývacím priestorom – hlavnou spoločenskou časťou domu.
V harmónii s prírodou
Symbolom harmónie s prírodou je aj strom – krásny starý orech – zakomponovaný do plató, ktoré obklopuje dom z dvoch strán. Strom zušľachťuje vstupnú zónu domu pri vstupe na pozemok zo strany ulice. Jeho mohutný kmeň prechádza cez nástupné plató i otvor v streche a je charakteristickým prvkom vzhľadu celého domu.
Zaujímavé sú tiež schodíky, ktoré vedú na plató – akoby len voľne viseli vo vzduchu. Pri väčšom schodisku je markantná hra s asymetriou, čo je tiež interesantným detailom. Takýchto detailov však na dome nájdeme viac, stačí sa lepšie pozrieť.
Materiály a konštrukcia
Silnú ideu konceptu podporuje aj premyslené konštrukčné a materiálové riešenie. „Obytné podlažie je drevenou konštrukciou, ktorej vlastnosti spĺňajú kritéria nízkoenergetickej stavby. Tá sa „vznáša“ nad menším betónovým suterénom, v ktorom sú skryté technické priestory. Návrh vystihujú poctivé detaily a priznané materiály: nosná drevená stropná doska zostáva v interiéri obnažená a plynule prechádza na loggiu, liata industriálna podlaha dodáva priestoru príjemnú drsnosť. Vďaka preskleniam na celú výšku obytné priestory plynule prechádzajú do záhrady a átria,“ opisujú filozofiu riešenia stavby architekti vo svojej správe. Na prízemí severnej časti domu sa nachádza garáž.
Drevený rodinný dom v Rakúsku v kocke
Autori: Andrea Ambrovičová, Juraj Mikulaj
Miesto: Fischamend, Rakúsko
Úžitková plocha: 128 m2 bez suterénu
Text: Sabína Zavarská
Vizualizácie: ARCHITEKTI mikulaj & mikulajová
Foto: Tomáš Manina