Letný rozmer

12. 10. 2006
Zdieľať

Unáhlený spôsob života, každodenný stres, potreba zmeny privádzajú ľudí žijúcich v meste na vidiek za pokojnejším životným rytmom, ale aj za jeho prírodnými krásami, scenériou lesov a lúk. Staré chátrajúce domy, hospodárske usadlosti, mlyny či stodoly by však bez nových majiteľov, ktorí hodne investujú do ich rekonštrukcie, nemali šancu na prežitie.


Letný rozmer

66016
Ivan Šimek

Pôvodné domy a roľnícke usadlosti, ktoré po minulé storočia svojou architektúrou spoluvytvárali charakteristický ráz kraja pod Javorinou, už dožívajú. Strácajú sa z obrazu krajiny spolu s tradičnými hodnotami a spôsobom života ľudí, ktorí si v posledných desaťročiach celkom osvojili moderný spôsob bývania. Noví majitelia, ktorí pochádzajú najmä z miest, dali pôvodnej zástavbe novú podobu i nové využitie. Väčšinou ich využívajú na oddych a rekreáciu, ako víkendové bývanie, často pozoruhodne kvalitne zrekonštruované, vybavené centrálnym vykurovaním, vodovodom a inými, dnes už samozrejmými vymoženosťami.

Nový život starého domu

Priaznivý osud stihol aj staršiu stavbu, ktorá sa nachádza v jednej z osád v nádhernom prostredí Podjavorinska. Noví majitelia ju pred šiestimi rokmi prestavali na víkendový dom s celoročným využitím a primeraným pohodlím.


Letný rozmer

66012
Ivan Šimek

Samostatne stojaci dedinský dom jednotraktového obdĺžnikového pôdorysu bol postavený v roku 1907. Dom mal pre danú oblasť a spôsob života jeho obyvateľov celkom obvyklé riešenie dispozície. Tvorili ju tri za sebou radené miestnosti, pričom vpredu, do ulice, boli otočené obytné miestnosti a vzadu, do dvora, hospodárske miestnosti – maštaľ a chlievy. Tak si to kedysi vyžadoval každodenný život drobného roľníka.

Skrotené teplo


Letný rozmer

66023
Ivan Šimek

Prvým stavebným počinom bolo vybúranie múru, ktorý oddeľoval kuchyňu od prednej izby postavenej ešte z nepálených hlinených tehál na základoch z lomového kameňa. Našťastie, obvodové múry a priečky, hrubé 65 cm, boli zdravé a zvýšená vlhkosť, ktorá je inak pri stavbách z nepálených tehál celkom bežná, nebola kritická.


Letný rozmer

66020
Ivan Šimek

Po odstránení priečky vnikol pomerne veľký priestor – obytná hala s kuchyňou a jedálenským kútom. V hale stojí krb, pri stavbe ktorého domáci využili pôvodný komínový prieduch. Okrem priameho tepla z krbu využívajú aj jeho sálavé teplo. V komínovom telese krbu na povale je kruhový otvor, z ktorého vedú prípojky do jednotlivých miestností, do ktorých prúdi teplo cez otvory v strope. Množstvo tepla možno regulovať privretím alebo otvorením prieduchu okrúhlou záklopkou. Na vháňanie tepla slúži ventilátor. Istou nevýhodou však je, že účinok sálavého tepla cítiť až po niekoľkých hodinách kúrenia. Druhým zdrojom tepla je vykurovanie elektrickými konvertormi, ktoré sú zabudované do stien.


Letný rozmer

66019
Ivan Šimek

Obytná hala

Segmentový oblúk na mieste pôvodnej priečky rozdeľuje obytnú halu na spoločenskú a kuchynskú časť. Celá hala má dostatok svetla z troch okien – dvoch na čelnej a jedného na bočnej stene. Okná, predtým drevené, dnes plastové, sú osadené v pôvodných okenných otvoroch. Pomerne priestranná kuchyňa je zariadená rustikálnym nábytkom.

Pravá strana domu, ktorá bola pristavaná neskôr – už z pálenej hliny, sa pôvodne využívala na hospodárske účely. Dnes sa tu nachádzajú spálne.


Letný rozmer

66010
Ivan Šimek

Doma aj vonku

V druhej fáze prestavby sa domáci zamerali na vybudovanie terasy, čím podstatne zmenili vzhľad domu. Terasa, situovaná približne v strede dispozície, je postavená na múre z betónových tvárnic a je zastrešená sedlovou strechou, konštrukčne prepojenou s krovom domu. Vzdušná terasa s rozmerným stolom uprostred je vítaným mnohofunkčným priestorom, ktorý domáci využívajú na stolovanie, oddych, čítanie či rôzne práce. Celý podstienok so schodami i terasou je vyložený dlažbou. Už pred prestavbou boli v dome betónové podlahy, na ktoré sa položila keramická dlažba v príjemnej teplej okrovej farebnosti.


Letný rozmer

66018
Ivan Šimek

Dom má väznicový sedlový krov. Nové je latovanie, na ktorom je položená krytina z pálenej škridly Tondach. Oplechovanie je z pozinkovaného plechu. Omietky na stenách sú pôvodné, iba dodatočne opravené, umyté a nanovo natreté. Vnútorné omietky sú vápencové štukové, na vonkajších stenách brizolitové. V celom dome sú nové, drevené dvere.


Letný rozmer

66009
Ivan Šimek

Záhradná história

Atraktívna záhrada sa vyznačuje divokým pôvabom. Dom stojí na pozemku, ktorý sa od cesty pomerne príkro zvažuje. Aby sa dal dvor využívať na rekreačné účely, domáci ho „vyrovnali”. Táto úprava si vyžiadala značné terenné úpravy. Na hranici pozemku, po celej jeho dĺžke, sa vybudovala opora z vyradených železničných pražcov. Do vykopaného lôžka boli tesne vedľa seba jedným koncom zabetónované tak, aby vytvorili pevný oporný múr a vydržali tlak zeminy. Potom sa na dvor naviezlo pätnásť nákladných áut zeminy. Ďalšia úprava dvora sa týkala vytvorenia miernych terás a terennych schodov. Vznikla tak vizuálne príťažlivá záhrada, v ktorej sa striedajú voľné trávnaté plochy s kvetinovými záhonmi a kríkmi. Najobľúbenejším a najpríťažlivejším miestom záhrady je z dvoch tretín do zeme zabudovaný kruhový bazén s priemerom 5,5 metra a hĺbkou 1,2 m. Napúšťa sa dvakrát za leto, je vybavený základnou filtráciou. Teleso bazéna (Marimex) je z umelej hmoty, obmurované tehlou a omietnuté. V zime sa bazén vypúšťa a prikrýva fóliou.

Aj na stodolu raz príde


Letný rozmer

66015
Ivan Šimek

Na konci pozemku stojí veľká stará stodola, ktorá dotvára tradičný charakter prostredia dediny, a spolu s vysokou lipou, ktorá rastie za ňou, kompozične uzatvára celú záhradu. Domáci ju časom plánujú tiež zobytniť.

Teória tvrdí, že zmenou funkcie dochádza zákonite aj k zmenám formy. Toto pravidlo využili noví majitelia dedinskej usadlosti v praxi a pretvorili starý, celkom obyčajný a ničím nezaujímavý dom s nevábnym hospodárskym dvorom na príťažlivé a pohodlné víkendové bývanie.

Kategória: Návšteva
Tagy: návšteva rekonštrukcia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia