Malá chatka s vlastnou studňou a fotovoltikou nahradila vyhorenú stavbu v ovocnom sade
Drevostavba na betónových základoch vznikla ako chatka na krátkodobý pobyt. Architektky ju vyformovali do podoby jednoduchého kubusu s pultovou strechou, ktorá klesá k jednému rohu – k miestu, kde je vstup. Je energeticky sebestačná a má vlastnú studňu.
Na starú hospodársku usadlosť na úpätí Hostýnskych vrchov a Javorníkov na Morave si dnes pamätá len málokto. Stavba, ktorú obklopoval ovocný sad, vyhorela.
Želaním majiteľa bolo prinavrátiť tomuto miestu život, no nielen postavením chatky, ale primárne oživením sadu. Preto oslovil architektov zo zlínskeho ateliéru Ellement.
Motto architektov
„‚Cabin‘ na samote, zvonku jednoduchý tvar, zvnútra priestorovo bohatá. Výhľady na krajinu a koncentrácia na ticho v nás.“
ellement architects
Najskôr cesta a sad
Cesta k chatke nebola ani zďaleka taká priamočiara ako v mnohých iných prípadoch. Projekt sa vyvíjal postupne.
„Začínali sme obnovením cesty a sadu. Ďalej sme pokračovali návrhom ovčína, z ktorého sa postupne vyabstrahovala chatka. Stojí nad bývalou usadlosťou, vďaka čomu sme mohli využiť svah na umiestnenie malej pivnice. Objem chatky nad pivnicou má podobu kocky so strechou sklonenou k jednému rohu,“ vysvetľujú autorky návrhu architektky Hana Maršíková a Jitka Ressová.
Sklon strechy má svoj význam
Tento sklon nie je dizajnový rozmar architektiek ani samoúčelný. Vznikol kvôli umiestneniu fotovoltických panelov a ich nakloneniu na južnú stranu. Dnes je veľmi cennou výhodou neveľkej stavby jej energetická sebestačnosť. Inak by totiž nemohla poskytnúť pohodlie – energie sú dostupné len vo veľmi vzdialenom okolí.
Z nevyhnutnosti tak vznikli unikátne návrhy vrátane samotnej podoby chaty. Napojenie na siete je riešené ostrovným systémom.
Tri výškové úrovne
Napriek tomu, že zvonku stavba pôsobí prísne geometricky a stroho, vnútri sa odohráva bohatý život. Interiér tvoria tri úrovne. Vstupná podesta je o približne 50 cm vyššie ako obytné poschodie, priestor na spanie s hygienickým zázemím sa nachádza na otvorenom medziposchodí.
Z dennej zóny vyjdete na hlavnú terasu otočenú na juhozápad. Opačnú stranu chatky architektky vyriešili ako servisnú.
Prechádzka chatkou
Po schodíkoch zo zádveria vojdete do hlavného obytného priestoru s výstupom na vonkajšiu terasu. Napravo od vstupu je toaleta a schodisko na mezonet, kde autorky vytvorili priestor na spanie a hygienické zázemie.
Hlavná denná zóna, ktorá spája funkcie kuchyne, jedálne a obývačky, má dvere k bočnému vstupu so skladom. V podpivničenej časti našlo svoj priestor aj technické zázemie domčeka.
Na betónových základoch
Táto neveľká, ale o to príjemnejšia drevostavba stojí na betónovej podlahovej doske a betónových základoch.
Chcete viac technických detailov? Hrazdená konštrukcia s výplňou z minerálnej vaty a debnením stien, drevená trámová strecha so záklopom, strešná hydroizolácia z fólie, izolácia proti zemnej vlhkosti z asfaltových pásov. Podlahy v interiéri sú drevené, s nášľapom z dosiek alebo oceľového plechu.
Sebestačná chatka z dreva
Nehnuteľnosť: Drevená chata na krátkodobý pobyt s pultovou strechou, fotovoltikou a vlastnou studňou
Kto tu býva: Aktívni manželia, ktorým už odrástli deti, milujú prírodu a hory.
Autori: ellement architects, Ing. arch. Hana Maršíková, Ing. arch. Jitka Ressová
Spolupráca: Ing. arch. Martin Velecký, Ing. arch. Kateřina Páterová
Lokalita: Liptál, usadlosť Povalčice, Česká republika
Zastavaná plocha: 30 m2
Obstavaný priestor: 162 m3
Dodávateľ: Lumber, s. r. o.
Štúdia: 2016
Realizácia: 2017
Text: Sabína Zavarská
Foto: Dušan Tománek