Zdroj: Amazing Places

V romantickej prírode Pohronského Inovca si dvaja bratranci vytvorili pozoruhodný príbytok v korunách stromov

15. 12. 2022
Zdieľať

V nádhernom prostredí novobanských kopcov vytvorili bratranci Tino a Majo z neďalekej Obkiatne pozoruhodný príbytok v korunách stromov. Môžete si v ňom užiť dokonalý glamping, teda spojenie príjemného komfortu s dobrodružstvom bývania v prírode.

Dvojpodlažná drevostavba, ktorú bratranci z novobanskej Obkiatne nazvali StromDom, nie je klasickým domom.

„Je to čarovné miesto ukryté v lese, kde sa kedysi v tichu, za rosy, ozývalo pravidelné svišťanie ostrej kosy a šušťanie suchého sena. Tu sa nám v detstve vrývali do srdca a pod mozgovú kôru zákony prírody, gazdovské zvyky a múdrosť našich starých rodičov. Presne tu vyrástli Dva Duby, ktoré nám ponúkli úkryt pre naše detské sny. Na tomto mieste sa nám prítomnosť prelína s minulosťou, tu môžeme ostať navždy deťmi,“ opisujú Tino a Majo.

Drevený dom na strome - StromDom Dva Duby v Podhronskom Inovci

StromDom Dva Duby ponúka všetok komfort aj dokonalú symbiózu s okolitou prírodou.  Zdroj: Amazing Places

Stále rastie

Pozoruhodný objekt rástol pomaly a poctivo, od prvej architektonickej skice až po jej terajšiu podobu presne dva roky. „A stále rastie, tak ako jeho majestátni strážcovia – Dva Duby,“ pripomínajú majitelia.

Ktorý kút máme v našom StromDome najradšej? Všetky! 🙂 Celé toto miesto je pre nás čarovné a magické.
Tino a Majo, majitelia

„Samozrejme, nič sme nenechali na náhodu a v spolupráci s odborníkmi sme jedinečnú vizualizáciu doplnili aj o potrebnú projektovú dokumentáciu,“ hovoria. Bol to práve architekt, ktorému ako prvému ukázali bratranci vyhliadnuté miesto a s ktorým svoju myšlienku konzultovali.

Podkrovie s posteľami - StromDom Dva Duby v Podhronskom Inovci

Hore pod strechou sa pohodlne vyspia štyria dospelí, čo je aj maximálna ubytovacia kapacita StromDomu. Zdroj: Amazing Places

Podmanivá architektúra

Nie je to ani prvý, ani posledný ‚StromDom‘ na svete, no chceli sme, aby bol výnimočný. Preto sme potrebovali, aby našu búrku divokých nápadov a myšlienok niekto upratal.

A našli sme tých pravých – dokonalú podmanivú architektúru navrhol ozajstný StromDom guru Pali a náš projekt vyrástol doslova vďaka zlatým rukám novobanských majstrov remeselníkov. Peťo ako špecialista na výškové práce, Marek ako majster tesár, Braňo bol skvelý univerzál, Ľubo sa staral, aby všetko fungovalo, Yoshi bol náš majster stolár a nakoniec Maťo, náš maliar,“ vymenúvajú všetkých, ktorí sa na prácach podieľali.

Zároveň dodávajú, že veľká vďaka patrí aj miestnym úradom za citlivé posudzovanie tohto netradičného projektu.

Interiér - StromDom Dva Duby v Podhronskom Inovci

Bratranci stavili na škandinávsky minimalizmus v kombinácii s lokálnymi doplnkami – detailmi typickými pre novobanské štále. Zdroj: Amazing Places

Minimalizmus a DIY

Tak nejako by sa dal nazvať štýl tohto interiéru. Tino a Majo zmajstrovali časť zariadenia z toho, čo mali doma. „Napríklad kovovú konštrukciu zo starého socialistického stola sme natreli na čierno a ako stolovú dosku použil stolár Yoshi odrezky z fasády,“ hovoria. Luster zas vyrobili zo spadnutého dubového konára, ktorý omotali žiarovkami.

Prečítajte si tiež
Experimentálny projekt z Česka: Levitujúci stromodom postavený svojpomocne, pod ktorým sa pasú ovce

StromDom Dva Duby

Nezávislá dvojpodlažná drevostavba je ukrytá v korunách dvoch dubov v romantickej prírode Pohronského Inovca. Dovolenku ďaleko od civilizácie, no so všetkým komfortom a dokonalou symbiózou s okolitou prírodou, si tu môžu užiť až štyria dospelí.

Vďaka nemu si môžete vyskúšať glamping (z anglického glamorous camping, čo znamená luxusné kempovanie). Užijete si tu zimu plnú snehu alebo v letných dňoch nájdete úkryt pred horúčavou.

Má pritom skvelú polohu pre tých, ktorí majú radi pohodové vychádzky, pre turistov aj pre milovníkov horských bicyklov. Nachádza sa totiž na známej cyklotrase Bajkom okolo Hrošovho vrchu, len necelý kilometer od legendárneho zjazdárskeho Esíčka.

Toto ubytovanie nájdete v ponuke čarovných miest českého projektu Amazing Places, ktorý hľadá tie najkrajšie zážitkové miesta nielen v Česku, ale aj na Slovensku či v Rakúsku.

Text: Martina Baumann z Amazing Places, Erika Kuhnová
Foto: Amazing Places
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Stavba
Tagy: chatka drevený nábytok drevostavba škandinávsky štýl stromodom
Zdieľať článok

Diskusia