Zdroj: Antonín Matějovský

Experimentálny projekt z Česka: Levitujúci stromodom postavený svojpomocne, pod ktorým sa pasú ovce

16. 07. 2021
Zdieľať

Jan Tyrpekl sa dlhodobo venuje experimentálnym stavbám. Nejde však len o experiment pre experiment, ale o cielené prepojenie prostredia so stavbami, použitými materiálmi a samozrejme cieľom, aký má daný projekt mať. Jedným z jeho najzaujímavejších konceptov je Tree House, teda stromodom. Nachádza sa neďaleko Prahy, visí vo vzduchu a pod ním sa pasú ovečky.

Cieľom projektu, ktorý pôsobí ako splnený sen z detstva v zdokonalenom prevedení, bolo poskytnúť užívateľom bezprostredný kontakt s krajinou. Silný autentický zážitok má prebudiť hlbší záujem ľudí o miesto, kde žijú. Viac si všímať okolie, prírodu, rastliny, ale aj zvieratá, ktoré prirodzene do tohto prostredia patria. Byť jeho súčasťou, nielen pozorovateľom.

Prečítajte si tiež
Aj takto môže vyzerať tradičný vidiecky dom. Pohodlné bývanie v korunách stromov

Jednoduchý valec s priesvitným plášťom

Tree House sa nachádza na súkromnom pozemku – pasienku pre ovce v obci Hrusice, neďaleko Prahy. Projekt stavby vznikol ako jednoduchý náčrt na papieri, na základe zamerania existujúcich stromov. Väčšina projektovania, hľadania a nachádzania riešení sa diala priamo počas tvorivého procesu výstavby.

Stromodom na pasienku pre ovce

Tree House sa nachádza na súkromnom pozemku – pasienku pre ovce v obci Hrusice, neďaleko Prahy. Zdroj: Antonín Matějovský

Konštrukcia stromodomu sa skladá z dvoch nezávisle ukotvených drevených plošín. Zo stropu je na subtílnom drevenom prstenci zavesený priehľadný plášť. Druhý vodiaci kruh plášťa je pripevnený k podlahe. Tak vznikol krátky valec s drevenými základňami a transparentným plášťom.

Levitujúci stromodom s transparentným plášťom

Vznikol krátky valec s drevenými základňami a transparentným plášťom. Zdroj: Jan Hromádko

Padacie schodisko, ohnisko vo vnútri

Nezvyčajný je aj vstup do domčeka na strome – vďaka sťahovacím schodom si v ňom môžete užiť absolútne súkromie a máte istotu, že vám ho nikto nenaruší. Tieto schody sú vyvážené skalou zavesenou na tenkom kábli. V interiéri nájdete ohnisko a kresielka s kožušinou. Transparentnosť plášťa môžete upraviť dlhým bielym závesom.

Prečítajte si tiež
Modulárnu malú chatku posadili na piliere bez nutného zásahu do terénu

Prístupný pre každého

Atypická stavba neslúži len majiteľovi. Tak by vôbec nespĺňala svoj cieľ. Práve naopak. Dom na strome môže po dohode navštíviť ktokoľvek. Dôležitou súčasťou projektu Tree House je pravidelný workshop. Raz alebo dvakrát ročne sa bude konať podujatie, na ktorom sa stretnú návštevníci domčeka a v jeho bezprostrednej blízkosti si zasadia vlastný stromček.

Interiér stromodomu s ohniskom a dizajnovými stoličkami

Transparentnosť plášťa môžete upraviť dlhým bielym závesom. Zdroj: Antonín Matějovský

Cieľom je obnoviť zaniknutú stromovú alej alebo vytvoriť iný druh charakteristického krajinného prvku, ktorý tu kedysi bol. Spolu s alejou by mala byť obnovená aj historická cesta, ktorá zanikla pri zlučovaní pôdy v rámci kolektivizácie.

Prečítajte si tiež
Okrem kruhového pôdorysu sú oblé aj okná! Malá chatka vás dostane svojou atmosférou

Sme spolutvorcami priestoru, nie iba návštevníkmi

„Návštevníci tak prestanú byť iba návštevníkmi, ale stanú sa aktívnou súčasťou tvorby prostredia. Človek by už nemal byť len obyčajným návštevníkom miesta, ale jeho spolutvorcom,“ zdôrazňuje hlavnú ideu autor konceptu Jan Tyrpekl.

Levitujúci stromodom s transparentným plášťom

Nezvyčajný je aj vstup do domčeka na strome – vďaka sťahovacím schodom si v ňom môžete užiť absolútne súkromie a máte istotu, že vám ho nikto nenaruší. Zdroj: Jan Hromádko

Tree House bol postavený svojpomocne a financovaný z vlastných prostriedkov.

Tree House

Autor konceptu: Jan Tyrpekl

Výstavba: Primitive Studio – Jan Hyk, Jaroslav Kejř, Adam Ulrich, Jan Tyrpekl

Lokalita Hrusice, ČR

Realizácia: 2019

Podlahová plocha: 39 m2

Sabína Zavarská
Foto: Richard Hodonický, Jan Hromádko, Antonín Matějovský 

Kategória: Stavba
Tagy: chatka drevené konštrukcie drevostavba presklené plochy stromodom
Zdieľať článok

Diskusia