Minimalistický dom navrhnutý pre potreby mladého zamestnaného muža
Na pohľad strohá rezidencia s náznakmi 90-tych rokov je postavená na rovnakých základoch ako pôvodný bungalov, ktorý môžte vidieť na zimnej fotografii. Princíp rozdelených úrovní tvorí srdce novej architektúry tejto budovy. Podlahová plocha necelých 140 m² je dostatočná pre vytvorenie funkčného a príjemného domova podľa predstáv jeho jediného obyvateľa. Veľkou prednosťou minimalistickej stavby je úchvatná záplava prirodzeného svetla.
Tri úrovne domu zabezpečujú hierarchiu, ktorá rozdeľuje osobné a spoločenské priestory. Priestory, ktoré sú navzájom otvorené, v niektorých častiach výškovo oddeľuje schodisko. Dá sa povedať, že podľa rozvrhnutia priestorov je dom od podlahy najviac verejný a postupne čoraz vyššie ideme, tým intímnejšie priestory nachádzame.
Prvým stupňom je prízemie prístupné priamo od parkovacieho miesta, ktoré obsahuje malú pracovňu a vstupnú halu. Ihneď po vstupe čelíme drevenému schodisku, ktoré nás zavedie do vyššej úrovne – na prvé poschodie. Prvé poschodie tvorí spoločenský priestor, v ktorom sa nachádza obývacia izba a kuchyňa – navzájom prepojené. Vďaka veľkoformátovým oknám, ktoré sa nachádzajú nielen na schodisku a prízemí, ale aj na takmer celej jednej stene spoločenského priestoru, je dom po celý deň zaliaty príjemným denným svetlom. {R1}
Na najvyššom poschodí sa nachádza najintímnejšia miestnosť – spálňa – ktorá je opäť vybavená jednoducho a účelne. Ku spálni patrí malá terasa, ktorá ponúka priestor na relax v obkolesení okolitou prírodou, listnatými stromami, ktoré na jeseň hrajú nádhernú farebnú symfóniu. Okrem toho na najvyššom poschodí nájdeme aj kúpeľňu, ktorá je vrcholom materiálového, tvarového aj farebného minimalizmu v tomto dome. Mozaika z bielych kachličiek, snehobiela jednoduchá sanita, veľkoformátové zrkadlo, chrómované prvky a osvetlenie robia z tejto miestnosti na pohľad možno až príliš strohú a sterilnú kúpeľňu. Tá je však presne podľa predstáv majiteľa, ktorý má evidentne rád vo veciach poriadok a neholduje prílišnej dekoratívnosti.
Schodisko, podlahy, stoličky, jedálenský i spálňový nábytok aj kuchyňa sa nesú v jednom svetlom drevenom tóne, vďaka čomu priestor napriek svojej exteriérovej strohosti a minimalistickému poňatiu vnútri pôsobí útulne a prívetivo.
Exteriérový obklad je tvorený drevom východného cédru a približuje sa tak svojou povahou k drevu, ktoré je hojne zastúpené v okolitých lesoch. Čierne rámy na nepravidelných veľkoformátových oknách zdôrazňujú členitosť budovy a oživujú jej jednoduchú siluetu. Pôvodná garáž bola nahradená nadstrešeným parkovacím miestom, vďaka čomu pôsobí pôvodne hutná budova vzdušne a prirodzene.
Typ: privátna rezidencia
Lokalita: Terrebonne, Québec, Kanada
Architekt: la SHED architecture
Podlahová plocha: 140 m²
Dátum realizácie: október 2014
Text: Anna Martausová
Foto: Maxime Brouillet
Zdroj: v2com-newswire.com